בדרך לקיצוץ שכר הבכירים? הממשלה תתבקש לאשר בעוד 10 ימים את הפחתות השכר לנבחרי הציבור ולבכירי המגזר הציבורי בשיעור של 10%. זאת במסגרת תזכיר החוק שהפיץ היום (חמישי) משרד האוצר בהתאם ליוזמת שר האוצר ישראל כץ והחלטת הממשלה.
כפי שנודע ל-ynet, רשימת הקיצוץ בשכר כוללת: 128 שרים, סגני שרים וחברי כנסת, 879 שופטים, דיינים וקאדים, 268 ראשי רשויות מקומיות, 90 רבנים מקומיים, לשני הרבנים הראשיים. כמו כן לנשיא המדינה, ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי, מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל והמשנה לנגיד. בסך הכל ההפחתה צפויה לחול על כ-1,000 נושאי משרה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מהשרים וחברי הכנסת יופחתו בסך הכל 8 מיליון שקל בשנה, לשופטים יופחתו 60 מיליון שקל בסך הכל ומשכר הנשיא יופחתו 550 אלף שקל בשנה, כאשר חלק מההפחתה תחול כבר על הנשיא הבא שייכנס לתפקידו בחודש יולי 2021. שווי ההפחתה לשנה מוערך ב-70 מיליון שקל.
3 צפייה בגלריה
מליאה
מליאה
מליאת הכנסת. קיצוץ שכר בדרך?
(צילום: ערוץ הכנסת)
השכר הממוצע של השרים וחברי הכנסת הוא 46,708 שקל, 61,445 שקל לשופטים, דיינים וקאדים, 43,844 שקל לראשי הרשויות המקומיות, 41,998 שקל לרבנים המקומיים ויותר מ-80 אלף שקל לשני הרבנים הראשיים.
היוזמה הגיעה על רקע משבר הקורונה והמצב הכלכלי שנוצר בעקבותיו, ועל מנת להשתתף בנטל הכלכלי המוטל על הציבור בישראל. לפי ההצעה, הפחתת השכר צפויה לחול בשכרם של נושאי משרה מעל שכר ח"כ. זאת במסגרת הוראת שעה עד לסוף שנת 2021.
כמו כן, בעקבות משבר הקורונה, בשנה זו צפויה עלייה חדה בגובה השכר הממוצע במשק, לכן מוצע בתזכיר החוק כי לא יבוצע כלל עדכון של השכר לנושאי משרה.
תזכיר החוק שהופץ היום להערות הציבור, צפוי להיות מובא כאמור לאישור הממשלה בעוד 10 ימים, על מנת שהכנסת תוכל לאשר את הצעת החוק בהקדם האפשרי. הפחתת השכר שעליה הודיע השר כץ כבר בספטמבר תיכנס כנראה לתוקפה רק למשכורת חודש נובמבר וייתכן שתעשה רטרואקטיבית מאוקטובר ובסך הכל ל-15 חודשים.
3 צפייה בגלריה
ישראל כץ
ישראל כץ
שר האוצר, ישראל כץ
(צילום: לע"מ)
לדברי כץ, "עם כניסתי לתפקיד שר האוצר החלטתי על קיצוץ 10% משכרי. מתוך דוגמה אישית יזמתי להחיל את הפחתת השכר גם על נושאי משרה נוספים ובהם שרים וסגני שרים, חברי הכנסת, שופטים ודיינים ועוד. בנוסף, יזמתי תיקון לפיו לא יבוצע עדכון השכר לנושאי משרה האלה בשנת 2021. אנו נמצאים בתקופה קשה ונדרשים לסולידריות וערבות הדדית. אני מברך את כל מי שהצטרף ליוזמה וקיצץ בשכרו ואת חברי הממשלה שתמכו פה אחד בהחלטת הממשלה. הדוגמה האישית שלנו כנבחרי ציבור חשובה תמיד ובמיוחד בעת הזו".