אתם מדמיינים איך יראה בית חלומותיכם, וכשמגיע הרגע להגשים את הפנטזיה, אתם עושים לא מעט טעויות.
לעתים זה בגלל חוסר ידע וניסיון, לעתים זה בשל אי יכולת לעמוד בפיתויים ולעתים זה פשוט בגלל אמונת 'יהיה בסדר' לא מוצדקת.
בכתבה הראשונה הרחבנו על טעויות בשלב שלפני תחילת השיפוץ. בכתבה השנייה, פירטנו בעיקר על רכישות של חומרי גמר ואביזרים שונים.
בכתבה זו, נתמקד במתח שבין עיצוב לפרקטיות ובהעלמת עין מדברים לא חוקיים.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

שוכחים מאחסון ומתפלאים מדוע הבית כל הזמן מבולגן

פעמים רבות, רק לאחר של מספר שנים בבית, מבינים את חשיבות האחסון. לכן, רבים שמים זאת כשיקול משמעותי, רק בשיפוץ השני שלהם. דעו שהיעדר שטחי אחסון, פשוט יהפוך את הבית שלכם ליותר מבולגן.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
לכן, בייחוד אם אתם טיפוסים אגרנים, אינכם חולי סדר וניקיון ואתם סובלים מתחושה של ריבוי חפצים בבית, ייתכן שלחפצים שלכם פשוט אין מקום ייעודי. יצירת מספיק שטחי אחסון, תסייע לכם מאוד בשמירה על סדר. וככל שיותר מסודר, כך יש יותר חשק לנקות. ניקוי אבק ממדפים עמוסי חפצים, הופך להיות מסורבל ומתיש.
העדיפו ארונות, מגירות ומעט חפצים גלויים, למעט אלו שבחרתם בקפידה, ותכננתם שיהיו שם. לרוב, חפצים המשמשים אותנו ליומיום, פשוט נערמים על גבי רהיטים, משום שאין להם מקום אחר להיות בו.
חלק מפתרונות האחסון, יכולים להיות סמויים, מוטמעים מאחורי קירות וחזיתות מעוצבים. גם אם כרוך בתוספת של נגרות בהתאמה אישית, זה שווה בשביל שהבית שלכם לא יראה כמו חדר ארונות אחד גדול.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
שטיחים, ספות יוקרתיות או גאדג'טים, תמיד תוכלו להוסיף. לעומת זאת, ריצוף ועבודות נגרות אינטגרלית, זה דבר שהוא חלק מתשתית הבית. לא עשיתם זאת במהלך השיפוץ? כנראה שכבר לא תעשו זאת בהמשך.

משאירים את התאורה לסוף

כיום המעבר לבית חכם, גורם לצורך באינטגרציה בין עבודות הגבס, התאורה, הרמקולים, התקשורת ואמצעי המיגון. רצוי מאוד שתהיה התאמה מושלמת בין כולם.
עולם השיפוצים כל-כך התקדם בשנים האחרונות, כך שנולדו מקצועות ספציפיים כמו מומחה תאורה, מומחה אקוסטיקה ואינטגרטור שמחבר בין כל המערכות.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
כשמדובר בתאורה, זה יכול לעלות לכם ביוקר לא רק מבחינה כספית, אלא גם ובעיקר מבחינת חווית המגורים בדירה. דירה שאינה מוארת בצורה פונקציונלית, הופכת להיות דירה מתסכלת.
הצורך בתאורה פונקציונלית, בתאורת אווירה, בתרחישים שונים ובאפשרויות כיבוי והדלקה נוחים שמונעים התרוצצות הלוך ושוב בדירה ביומיום – הוא לא מותרות, אלא חובה.
ככל שתקדימו לתכנן, ולא תשאירו את שלב התאורה לסוף, כך זה יעלה לכם פחות, יהיה מותאם לצרכים שלכם וימנע פשרות כואבות בכיס, חציבה בקירות או פתרונות פרוביזורים מכוערים.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

קונים מתוך דחף ולא מתוך חשיבה כוללת על המראה שמתקבל

ספה לא מתגוררת לבד בדירה, גם לא ארון או צבע של קיר. לכן, כדאי שכשאתם עורכים בחירות עיצוביות, תבחרו אותן כך שיהיו חלק ממכלול.
זה לא מספיק שתאהבו פריט מסוים בנפרד, אם הוא נטע זר בבית. בעיצוב, החוכמה הגדולה היא שסך כל החלקים ייצור מראה מגובש, ולא אקראי ונטול הקשר.
לכן, אל תקנו בצורה אימפולסיבית, מבלי שבדקתם האם זה אכן מתאים לפלטת הגוונים, לסגנון העיצוב, לתקציב ולשאר הפריטים שהם קבועים בדירה, וקשה לשנותם. לא בטוחים? כיום יש הדמיות תלת-מימד שיעזרו לכם לקבל החלטה מושכלת.
שווה לקחת כמה ימים או שבועות ולראות אם בחרתם מתוך התלהבות של רגע, או כבחירה שתעמוד גם במבחן הזמן. זכרו, הפריטים האלה יישארו אתכם שנים ארוכות. לא מדובר בחגורה, בתיק או בג'ינס שקל וזול להחליף.

בוחרים במפתחים צרים מדי

לא לעולם חוסן. זה אמנם מאוד מדכא לחשוב על זה, אבל תאונה קטנה, ואתם זקוקים לדירה נגישה. לכן, ובייחוד אם מדובר בשיפוץ לבעלי נכסים בגילאים מתקדמים, כדאי מאוד לדאוג ליתר ביטחון למפתחים רחבים, לחדר רחצה שכולל מאחזי יד ואריחים מונעי החלקה ולתנועתיות נוחה בדירה.
הפער בין דלתות נגישות לדלתות צרות, הוא לא גדול. ואולם, עלות החלפתן היא הרבה יותר גבוהה, כרוכה בהחלפת משקופים ובמיני-שיפוץ מיותר בבית. אינכם יודעים מי יזדקק לנגישות בביתכם, חלילה: אחד ההורים, אחד האורחים או אתם בעצמכם.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
כמו כן, אם תצטרכו בעתיד למכור את הדירה, זה יכול להיות שיקול שבהחלט יבוא בחשבון על ידי רוכשים פוטנציאליים.
מעבר לעניין הנגישות, הרי שזה גם מאפשר לכם ניידות של ריהוט, מכשירי חשמל גדולים וכיסאות. אתם לא רוצים שבגלל כמה סנטימטרים, תצטרכו להשתמש בשירותי מנוף ולהכניס אותם דרך החלון.

לא לוקחים בחשבון את סוג החלון בהתאם לאקלים באזור מגוריכם

אוהבים חלונות בלגיים אבל מתגוררים במקום שבו החורף קר במיוחד? טעות. עלות ההסקה לא מצדיקה את השיקול העיצובי.
מתגוררים באזור סואן יחסית, וסובלים מרעש בלתי פוסק של מכוניות ותנועת אנשים? אל תזלזלו בחלונות עם בידוד איכותי.
מעבר להגנה התרמית, שיכולה להשפיע על עלויות חימום וקירור הבית, ומעבר לענייני אקוסטיקה, חלון איכותי יישמר לאורך זמן, ולא יצריך תיקונים או החלפות תוך מספר מועט של שנים.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

לא דואגים לתשתיות לגינון

כשמדובר בבתים פרטיים, הרי שהרושם הראשוני מתחיל בחוץ. בית, יפה ומטופח ככה שיהיה שהכניסה שלו מוזנחת, כוללת ריהוט ישן ומפורק, קרטונים, דשא יבש וצמחיה מדובללת – יראה הרבה פחות מרשים לאורחים, לרוכשים פוטנציאליים, אך גם לך – המשתמש הכי חשוב בבית.
לכן, גם אם אין לכם תקציב מיידי לגינון, כדאי לפחות להכין תשתיות של חשמל וצינורות השקיה. התקנת דקים, שבילים וסידור צמחיה, מבלי לדאוג לכל אלו מראש, יעלו לכם ביוקר בסופו של דבר.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

מעלימים עין לגבי הטמנת פסולת בניין ומסתכנים

כדאי לכם מאוד לברר היכן קבלן השיפוצים או מי שמטעמו מטמינים את פסולת הבניין. כלומר, את כל מה שהפועלים מפרקים ומניחים במכולה. מדוע? כי זו גם אחריותכם המשפטית.
במקרה הגרוע ביותר, הם יטמינו לכם את זה בחצר הבית בלי שתהיו מודעים לכך, ותגלו זאת רק כעבור מספר שנים, כשתבינו שהצמחייה לא מתפתחת כמו שצריך.
במקרה הפחות גרוע, אך בהחלט לא חוקי, הוא שתגלו שחומרי הבניין הוטמנו בצד הדרך שלא כדין. כדי למנוע אי נעימויות, דאגו שיהיה כתוב בכתב בחוזה שהקבלן מתחייב לפינוי ולהטמנה חוקיים, ומתחייב להציג בפניכם אישור מאתר ההטמנה, שהיא אכן בוצעה במקום מורשה וכדין.
9 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
עוד כתבות בנושא:

לא שומרים חשבוניות וכתב אחריות

התחברתם עם הקבלן? יש כימיה? אתם מדברים באותה שפה? מצוין. זו לא סיבה לוותר על חשבונית ועל כתב אחריות לכל שלב בשיפוץ. מדוע? משום שברגע שתקלה תתגלה, לא בטוח שתהיו חברים כבר, ואז לא יהיה לכם כיצד להוכיח כלום, ובית-המשפט בוודאי לא יהיה לטובתכם, על תשלום בצורה בלתי חוקית.
הפיתוי הנפוץ בענף של "מחיר ללא מע"מ", "תעריף בשחור" ו"הנחת מזומן" הם אשליה. תתפלאו שתוכלו להשיג בדיוק את אותם תעריפים גם בעבור עסקה חוקית לגמרי.
קחו מספר הצעות מחיר, דאגו שהעבודה תתבצע בצורה חוקית, תכלול העסקת פועלים כדין וכל הביטוחים הנדרשים. מוטב לחסוך בספה או וילונות, ולא בדברים מהותיים שקשורים לתשתיות הבית שלכם.