צפו: זעקת העסקים הקטנים
(צילום:" שמוליק דודפור)

שר האוצר, ישראל כץ, דורש לפתוח את חנויות הרחוב, המספרות ועוד שירותים לציבור כבר ביום ראשון הקרוב. גורמים באוצר אמרו הבוקר (ראשון) כי מתקיימים מגעים עם משרד הבריאות לאישור הדרישה, במקביל לפתיחת חלק מכיתות בתי הספר. באולפן ynet מחו בעלי עסקים קטנים על כך שהם נשארים סגורים למרות שלטענתם הם מקפידים לשמור על ההנחיות והסיכויים להידבק בקורונה בחנויות שלהם נמוך מאוד. "אנחנו מפסידים מכל הכיוונים", הם אומרים.
לדברי כץ, "משרד הבריאות חייב לאשר חזרה מיידית של כיתות א'-ב' ללימודים, בהתאם לכללים שהוא עצמו קבע לקראת פתיחת שנת הלימודים בספטמבר, בדומה לילדי הגן". כץ אמר הבוקר כי "כל ניסיון לשנות כעת את כללי השבת כיתות א'-ב' לפעילות בקפסולות, כרוך בעלות של שישה מיליארד שקל להתקנת קפסולות, לתוספת הוראה ולהסעות, ובדחייה של חודשים לצורך היערכות, ומשמעותם שילדי כיתות א'-ב' לא יחזרו השנה ללימודים, על כל המשמעות הנילווית לכך מבחינת הילדים עצמם ומבחינת אי יכולת ההורים לצאת לעבודה".
כץ הוסיף כי לקראת תחילת שנת הלימודים הושקעו 4.2 מיליארד שקל בתוכנית מוגנות כוללת למערכת החינוך, בהתאם לכללים שקבע משרד הבריאות, על סמך הקביעה שנתוני התחלואה בגילים אלה זהים לאלה של ילדי הגן בגילאי 6-0, וניתן לקיים בהם שגרת פעילות, ללא צורך בקפסולות ובהכפלת צוותי ההוראה. גם עמדת השלטון המקומי, שלו תפקיד מרכזי בהפעלת המערכת, זהה.
ישראל כץ ישראל כץ
שר האוצר ישראל כץ
(צילום: לע"מ)
"אני לא מקבל את הניסיון להציג כעת נתונים שונים, ביחס לרמת התחלואה של ילדים בגילים האלה, שסותרים לחלוטין את כל הנתונים שהוצגו עד כה על ידי משרד הבריאות ואת אלה המקובלים בעולם", אמר כץ. לדבריו, הגדלת מסגרת התקציב כעת בהיקף של מיליארדי שקלים נוספים היא "החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני ואני מתנגד לה בכל תוקף".
"אם שר החינוך אומר שהוא יודע לפתוח כעת 50% מכיתות א'-ב', בהתאם לכללי משרד הבריאות, ולאחר שבועיים הכוונה לפתוח את כל כיתות א'-ב' בהתאם לנתוני התחלואה, אז אפשר ללכת כעת לנוסחה של חצי חינוך בכיתות א'-ב' וחצי פתיחת מסחר של חנויות רחוב ועסקים קטנים מקבלי קהל, מספרות, מכוני יופי, ובשלב הבא פתיחה כוללת של כל המסחר", הוסיף כץ.
צפו: מחאת העצמאים בת"א
(צילום: מוטי קמחי)
אנשי משרד האוצר יגבשו היום את רשימת העסקים שיפתחו כבר ב-1 בנובמבר ויסכמו אותה עם משרד הבריאות.
מחאה עצמאים תל אביב דרישה לפתוח את חנויות הרחובמחאה עצמאים תל אביב דרישה לפתוח את חנויות הרחוב
מחאת עצמאים בתל אביב היום בדרישה לפתוח את חנויות הרחוב
(צילום: מוטי קמחי)
מחאה עצמאים תל אביב דרישה לפתוח את חנויות הרחובמחאה עצמאים תל אביב דרישה לפתוח את חנויות הרחוב
מחאת עצמאים בתל אביב היום בדרישה לפתוח את חנויות הרחוב
(צילום: מוטי קמחי)

"לא הגיוני שאנחנו סגורים והסופרמרקטים פתוחים"

בין בעלי חנויות הרחוב שדורשים מהממשלה לפתוח אותן כבר בתחילת שבוע הבא נמצאת נירית מיטל, בעלת חנות הבגדים Stylishop בתל אביב. העסק שלה סגור מאז ראש השנה, תחילת הסגר השני. אני לא מצליחה להבין למה סגרו אותנו", היא אמרה היום (א') לאולפן ynet. "עקבתי אחרי החקירות האפידמיולוגיות ומהיום הראשון, לא ראיתי הדבקה אחת בבוטיק של בגדים. וזה פשוט הזוי שמתכננים, מדברים שיפתחו את בתי הכנסת, כל מיני מקומות. בחנויות הבגדים לא הייתה הדבקה אחת. אני חושבת שרוב הבוטיקים גם עובדים בהתאם לתו הסגול, כי אם נכנסים, אז נכנסות לקוחה, שתיים לא יותר מזה. ולכן, אחוזי ההדבקה הם בערך אפס. מעבר לזה שגם מכירים את הלקוחות שלך ואתה שומר על הכללים ואתה מבקש לעטות מסכה ואצלנו למשל, יש שלט בכניסה ובחודשיים וחצי שעבדנו שמרנו על הכללים".
היא מספרת כי נתקעה עם סחורה רבה בעקבות הפסקת הפעילות. "מעבר לזה, אנחנו לא יודעים גם מתי יפתחו אותנו, מה להביא, עוד שנייה גם הסחורה שהבאנו בתחילת העונה היא כבר בסוף עונה. בכל מקרה, אנחנו מפסידים מכל הכיוונים, כי אנחנו לא יודעים מה לעשות, לא רק אני, כל בעלי החנויות".
מחאה עצמאים תל אביב דרישה לפתוח את חנויות הרחובמחאה עצמאים תל אביב דרישה לפתוח את חנויות הרחוב
מחאת עצמאים בתל אביב היום בדרישה לפתוח את חנויות הרחוב
(צילום: מוטי קמחי)
יואב אדר, בעל חנויות למוצרים לילדים בתל אביב שגם הן סגורות, מסכים עם דבריה של מיטל. "כל הדברים נעשים בחוסר היגיון. אין שום נוסחה להתנהגות של הממשלה", הוא אמר. "לא יכול להיות שאני אהיה סגור, כשצורת הבדיקה של הנכנסים אצלנו היא הכי מחמירה. זו מדידת חום, זה בגלל שאין הרבה לקוחות ויש עובדת שיכולה להתפנות לדברים האלה. בניגוד לסופרים, למקומות המוניים, ששם אין שום סיכוי להשתלט על כל האוכלוסייה שנכנסת בצפיפות. אני לא מבין למה ברחוב אבן גבירול יכולים להיות חמישה סופרים פתוחים וצריכות להיות כל הפיצוציות פתוחות. לא יעזור לי ולא ינחם אותי כשהן יהיו סגורות, אבל אני לא מבין למה אני סגור".
מחאה עצמאים תל אביב דרישה לפתוח את חנויות הרחובמחאה עצמאים תל אביב דרישה לפתוח את חנויות הרחוב
מחאת עצמאים בתל אביב היום בדרישה לפתוח את חנויות הרחוב
(צילום: מוטי קמחי)
לדבריו, "אנחנו מווסתים את האנשים שנכנסים, לא נכנסים יותר משני אנשים. מי שמחכה בחוץ, אם מחכה בחוץ, שומר על ההנחיות של התו הסגול. כלומר, לחלוטין אין סיכוי הדבקה".
בתוך כך, בעלי עסקים קטנים הפגינו היום ברחוב דרך יפו בתל אביב תחת הכותרת "50 יום לקבורת העסקים הקטנים בישראל". הם דורשים מהממשלה שתאפשר להם לפתוח את עסקיהם ולחזור לפעילות. המפגינים הניחו מיצב של גופה במטרה לדמות את מצב העסקים הקטנים בישראל. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר "מלחמה. תזרימו את הכסף", "רוצים להתפרנס בכבוד" ו"מנותקים".
לדברי עו"ד רועי כהן, נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל), "קבינט הקורונה סוף סוף יתכנס היום כדי לדון בגורלם של 54 אלף בעלי עסקים קטנים. זאת לאחר שהדיון נדחה שלוש פעמים בשבוע האחרון בגלל שיקולים פוליטיים כאלה ואחרים. חברי הקבינט וראש הממשלה בראשם ממשיכים להוביל מדיניות של מריחות וסחבת בזמן ששעון החול של עשרות אלפי העצמאים ובעלי העסקים ממשיך בשלו. הצ'קים חוזרים, ההוצאות ממשיכות, והכנסות? אין. אור בקצה המנהרה? גם אין. חודשים ארוכים אנחנו מסתובבים עם תחושה שמזלזלים בנו, שמתייחסים אלינו כאל ירקות בשוק. יש אנשים ומשפחות מאחוריי המספרים, עתיד של ילדים. הגיע הזמן שיתייחסו אלינו, במקום לדרבן אותנו לפרוק זעם וייאוש ברחובות".
שאול, בעל חנות בגדים ברחוב הרצל, אמר: "אנחנו נלחמים על הפרנסה שלנו כי אין לנו ברירה אחרת ואנחנו רק רוצים לחיות בכבוד. אנחנו נבוא לכאן כל יום ונפגין נגד חברי הממשלה כי הם אטומים ואנחנו לא מעניינים אותם. אם אנחנו לא נעשה את המלחמות שלנו לא נצליח לשרוד".
פרסום ראשוני: 09:10 , 25.10.20