השופט איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, שהוא גם אחד מהמומחים הבולטים בתחום חדלות פירעון בישראל, הסביר היום (ה') בערב פרידה ממנו לרגל פרישתו מכס השיפוט מדוע לא ישן בלילות. באירוע שנערך בלשכת עורכי הדין אמר כי "אנשים מתפתים אחרי השקעות, משקיעים את כספם. למשל קבוצות רכישה - באולם שלי ישבו אנשים ובכו. לא ישנתי בלילות. מה אפשר לעשות שהעוגה לא מספיקה לכולם? מה אני אגיד להם, איך לא שמרתם על כספכם? מה תעשה עם מאות אנשים שלא יקבלו דירות? אתה לא מתקשח עם השנים, אז אתה מנסה למצוא פתרונות יצירתיים. כשקורס קונצרן הוא מותיר שובל של אנשים שניזוקו, שלא יוכלו לקבל את כספם חזרה וזה קשה".

אורנשטיין שימש נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב כ-4.5 שנים והיה שופט 19 שנה. הוא היה השופט שטיפל בין היתר בתיקי ענק כמו קריסת אי.די.בי, בפשיטת הרגל של איש העסקים אליעזר פישמן וקריסת קבוצת ענבל אור. הוא נחשב לשופט חד, מקצועי, יעיל שמספק חשיבה יצירתית.
1 צפייה בגלריה
השופט איתן אורנשטיין נשיא בית המשפט המחוזי תל אביב
השופט איתן אורנשטיין נשיא בית המשפט המחוזי תל אביב
השופט איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי תל אביב
(צילום: יאיר שגיא)
במסגרת שיח של אחד על אחד עם עו"ד שי מילוא, הסביר אורנשטיין מדוע החליט לפרוש מתפקיד רב העוצמה של נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב. "הדרך שבה ניהלתי את בית המשפט המחוזי בתל אביב שהוא בית המשפט הגדול והמוביל במדינה מחייבת השקעה. יש קרוב ל-60 שופטים במחוזי בתל אביב ומעל 250 עובדים. זו אימפריה. במקביל שמעתי תיקים. זה גורם לשחיקה מסוימת. רציתי להעביר את השרביט הלאה. כשאדם מגיע למצב שהוא חושב שהוא השיג את המטרות שלו ואתה מרגיש שהגיע הרגע, אתה צריך להעביר את השרביט הלאה. הייתי עם יד על הדופק. בית משפט כמו כל מפעל צריך להיות יעיל. על בית משפט לתת פתרון. בית המשפט מאוד התייעל. היה ביקוש למפעל שלי, לבית משפט. הגיעו לפה תיקים מהצפון והדרום".

"שופטים לא צריכים לצאת להפגנות"

במהלך האירוע נשאל אורנשטיין על ידי עו"ד מילוא על המתקפות על מערכת המשפט והביקורת עליה. אורנשטיין השיב כי "הרשות השופטת היא רשות נקייה, זהירה וראויה. אני ער למתקפות שיש, אני לא מנותק. הציבור חייב לשמור על מערכת המשפט שתהיה עצמאית וראויה".
הוא הוסיף, כי "שופטים לא צריכים לצאת לרחובות ולהפגנות. שופטים צריכים לשפוט ואל להם להיגרר לפרובוקציות. לשופטים אין נשק. יש לנו רק את העט שלנו. אם לא יכבדו את פסקי הדין שלנו זה יביא לאנרכיה. אני חושב שזה טעות ששופט ייצא לרחובות עם דגלים".
כאשר נשאל האם אפשר לקיים היום דיון בבית משפט בלי להיות מיוחצן השיב כי "בית משפט לא מתרשם מיחצ"נים. שופט מבין מה קורה. הוא אמור לשפוט על פי הדין ולא להיות מושפע מיחצ"נים ודעת הקהל. יחד עם זאת, שופט לא צריך להיות מנותק מתקשורת ועיתונות. זה שלמישהו יש יחצ"ן ולשני אין זה לא שיקול. אצלי מקטן עד גדול קיבל את אותו יחס".

"המשבר הכלכלי? הגרזן עוד לא הונף"

אורנשטיין התייחס לאופן בו השתנו דיני חדלות הפירעון בעשור האחרון וציין כי "ראינו קריסה של טייקונים שלא חווינו בעשור הקודם. אנשים שניהלו אימפריות הגיעו לחדלות פירעון בין החברה ובין ברמה האישית. זה לא קרה קודם. חווינו תופעה של הרבה מאוד הסדרי חוב וגם תופעה נוספת של מעבר מפירוק וכינוס לשיקום והבראה. בעשור האחרון המגמה השתנתה ונותנים צ'אנס לשיקום".
לגבי המשבר הכלכלי שמתלווה לקורונה השיב כי "הגרזן עוד לא הונף. אני חושש מהיום שזה יגיע כי אז תהיה קריסה של הרבה מאוד חברות ויחידים. אני קורא לממשלה להתחיל להיערך לפתרונות".
באירוע השתתפו ראש לשכת עו"ד, אבי חימי; יו"ר ועד מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין, עו"ד עמית בכר; הממונה על חדלות פירעון, עו"ד סיגל יעקב; הנשיא בפועל של בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט גלעד נויטל; השופט חגי ברנר; עו"ד חנית נוב; עו"ד יוסף ויצמן ועוד.
האירוע נערך בוועד מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין.