הממשלה אישרה היום (א') את ההחלטה לפיה הורים לילדים השוהים בבידוד על היעדרותם מהעבודה בימי הבידוד יפוצו על ימי העבודה שבהם ישהו עם ילדיהם וימי ההעדרות לא יחשבו להם כימי חופשה. יודגש כי טרם תכנס לתוקף, ההחלטה דורשת חקיקה בשלוש קריאות בכנסת, והיא צפויה לזכות לרוב.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
שר האוצר, אביגדור ליברמן, הביא את ההחלטה לאישור הממשלה, כאשר היא תהווה תקדים, שכן עד כה סירבו במשרד האוצר לממן את ימי הבידוד של ילדי העובדים ובתוקף מצויה רק החלטה שהממשלה תממן יחד עם המעסיקים רק ימי בידוד של עובדים שחויבו בעצמם בבידוד. משרד האוצר מסדיר בכך למעשה את כל מתווה מימון ימי הבידוד בשלמותו, כאשר הורים מחוסנים שילדיהם בבידוד יהיו זכאים לתשלום דמי בידוד, כמו עבור עצמם אם יאלצו להיות מבודדים.
1 צפייה בגלריה
מתחם בדיקת בדיקות קורונה ב ירושלים
מתחם בדיקת בדיקות קורונה ב ירושלים
מתחם בדיקת בדיקות קורונה בירושלים
(צילום: AP)
ההסדר הקיים עבור המעסיקים ימשך עד ספטמבר השנה ויוארך משך הזמן להגשת הבקשות על ימי הבידוד מהעבר. בכך, יוארך החוק למתווה מימון היעדרות עובד בשל דרישה לבידוד בשלושה חודשים נוספים.

החוק החדש קובע:

  1. הארכת ההסדר הקיים: הסדר השיפוי בגין ימי הבידוד, הכולל תשלום שכר לעובד והתחלקות של המדינה והמעסיק בעלויות השכר ימשך עד לסוף חודש ספטמבר, כששר האוצר יהיה רשאי להמשיך את ההסדר בהתאם לצורך.
  2. הארכת משך הזמן להגשת בקשה ב-30 יום נוספים, כך שמעסיקים יוכלו לבצע זאת החל מאפריל וזאת באמצעות הארכת האפשרות להגיש בקשה תוך 90 יום בחוק, במקום 60 יום הקבועים בו.
  3. עובד יהיה זכאי למקסימום תשלום עבור עשרה ימי בידוד, זאת בהתאם להנחיות משרד הבריאות לאפשרות קיצות השהות בבידוד
  4. עובד שלא התחסן ויהיה חייב בבדידוד יהיה זכאי ל-50% מהשיפוי.
  5. הורים מחוסנים שילדיהם חייבים בבידוד יהיו זכאים להסדר. ההטבה תינתן רטרואקטיבית, החל מינואר 2021, להורים שילדיהם היו בבידוד ועומדים בתנאים.
משמעות ההחלטה היא שבידוד של הורים לילדים יהיה תקף למתווה הפיצויים הכללי לימי בידוד, לפיו עובד שנמצא בבידוד לא יקבל שכר על יום הבידוד הראשון בלבד, שייגבה באמצעות פדיון יום מחלה או חופשה. המדינה תשפה את המעסיק על עלות היום השני לבידוד ולאחר מכן על מחצית מעלות הבידוד למעסיק, כשהשיפוי יינתן באמצעות המוסד לביטוח לאומי. עם זאת, מעסיקים עד 20 עובדים המדינה תשפה בסך 75% מעלות הבידוד.
שר האוצר ליברמן: "לראשונה ניתן מענה להורים מחוסנים ששהו עם ילדיהם בבידוד. הענקת רשת ביטחון לעסקים היא קריטית. נעשה כל שביכולתנו כדי שהעסקים לא יפגעו כלכלית מכניסת עובדיהם לבידוד".