"העברה מהירה של תקציב 2021 תעזור בקביעת סדרי עדיפויות, צמיחת המשק והסרת אי הוודאות הכלכלית שיוצרת מגיפת הקורונה". כך עולה מדו"ח קרן המטבע הבינלאומית בנוגע לכלכלת ישראל על רקע משבר הקורונה שהתפרסם היום (חמישי).
לפי הקרן, המדיניות בתקציב 2021 צריכה להישאר תומכת (כלומר, ללא צעדי ריסון), במיוחד אם יתממשו התרחישים הפסימיים יותר בנוגע להתפשטות המגיפה במהלך 2021. במקרה כזה, שבו ההגבלות במשק יימשכו לאורך השנה, הקרן ממליצה לממשלה לבחון תוספת תקציבית למערכת הבריאות, את הארכת הסיוע למובטלים מעבר לאמצע 2021 ומתן מענקים נוספים לעצמאים. אולם, בקרן מזהירים כי יש לתזמן בקפידה את משך הסיוע הכלכלי ולהסתכל על התמונה הגדולה.
1 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ
(צילום: אבי כהן)
למרות שהצעדים שננקטו על ידי הממשלה הרגיעו את השווקים וצמצמו את הנזק הכלכלי, המצב עודנו מאתגר. אמנם מגזר ההיי-טק הביא לכך שהתכווצות התוצר נמוכה יותר בהשוואה למדינות מפותחות אחרות, אולם עדיין צפויה התכווצות משמעותית ושיעורי אבטלה בין שתי ספרות, כאשר עיקר המובטלים הם אלו שבלאו הכי היו בעלי הכנסות נמוכות. לפי קרן המטבע, אי השוויון הגבוה בישראל צפוי להחמיר, ובקרן צופים כי ההתאוששות של המשק תחל במהלך 2021, על אף שהריחוק החברתי יימשך ויוסיף לפגוע בביקושים המקומיים ולהקשות על הצמיחה.
בקרן מציינים כי תמיכה פיסקלית נרחבת מדי עלולה להגביל את מרחב הפעולה העתידי של המדיניות הפיסקלית ולייצר מגבלות על דרכי המימון של הממשלה. בנוסף, בנוגע לצעדי הסיוע השונים למשקי הבית ולעסקים, התייחסו בקרן לחשיבות שבאיזון בין הסיוע המיידי לכלכלה לבין שמירת עתודות לזעזועים העתידיים. במילים פשוטות:, על הממשלה להיות אחראית ביחס להוצאותיה, זאת על רקע ביקורות רבות שנשמעו מצד גורמי המקצוע במשרד האוצר ובבנק ישראל על מענקים לכלל הציבורי שניתנו במיליארדי שקלים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ.
לפי קרן המטבע, המדיניות הפיסקאלית של הממשלה צריכה להמשיך לתעדף הוצאות בריאות במטרה להבטיח יכולת מספיקה של בתי החולים, של מערך הבדיקות ושל קטיעת שרשראות ההדבקה. אולם, מעבר לכך, על הממשלה להיערך כבר ליום שאחרי תוכניות הסיוע, וליצור מעטפת שתשפר את הסיכויים של מובטלים לחזור לשוק העבודה ותקל על העסקים והחברות. פרויקטים של השקעה ציבורית צריכים להיות מוכוונים לכאלו עם תעסוקה גבוהה - הערה רלוונטית במיוחד לאור הדרישה של משרד הביטחון לרכש בהיקף של מיליארדי שקלים נוספים, שלפי המסתמן כרגע יגיע מקיצוץ רוחבי ביתר משרדי הממשלה.
במבט קדימה ליום שאחרי התייצבות המשק, הקרן מנחה את הממשלה לעשות מאמץ להחזיר בהדרגה את היחס בין החוב לתוצר לרמתו בעבר על ידי הקטנת הגירעון, וזאת על מנת להחזיר למשק את כרית הביטחון שהייתה לו לפני המשבר (לאחר ירידה שנמשכה על פני כעשור, הגיע היחס בין החוב לתוצר של ישראל לפחות מ-60%, וכעת ההערכות הן כי הוא עלול להגיע גם ל-80%).
לצד הפחתת החוב תדרש הממשלה לפנות מקורות תקציביים גם להשקעות במשק. כלכלני הקרן מציינים כי שיפור הפרוגרסיביות של מערכת המיסוי בישראל (כלומר השתת יותר מיסים על בעלי הכנסות גבוהות) יחד עם ביטול תמריצים ופטורים לא יעילים יסייעו להגדלת ההכנסות ממיסוי למדינה ולצמצום אי השוויון.
מדיניות הממשלה צריכה לצמצם עד כמה שניתן את הפגיעות ארוכות הטווח של המגיפה, ולחזק את חוסנה של הכלכלה הישראלית. הממשלה צריכה להתמקד בשוק העבודה ולהפוך אותו לכזה שכולל יותר את חלקי המשק. עוד מציעה הקרן לממשלה להתמקד בבשקעה בהון האנושי והתשתיות, כאשר כל אלה אמורים להקל על היציאה של המשק מהמשבר בהמשך.
עוד ממליצים בקרן להגדיל את ההשקעה הציבורית במערכת הבריאות, בתחבורה ובתקשורת, שלא רק יוסיפו מקומות תעסוקה אלא גם יקלו על המשק להתמודד עם המשבר. הם גם קוראים לממשלה לעודד השקעות פרטיות לאור העלייה בחוסר הוודאות של העסקים. שיפור מערכת הרכש הממשלתית תביא לשיפור בהשקעות הציבוריות, לקראת עלייה בהוצאות הקשורות למגיפת הקורונה.
קרן המטבע ממליצה לממשלה גם לחזק את ענף ההיי-טק, שתרם לחוסנה של המדינה במהלך המשבר, אך לא מעורב דיו בחלקיה השונים של ישראל - הכלכליים והחברתיים. הקרן ממליצה על מדיניות שמרחיבה את חדירה של טכנולוגיות והתפשטות של ידע גם לאוכלוסיות לא מיומנות, בכדי להגדיל את היעילות הממשלתית.
בנוגע למערכת החינוך מתייחסת קרן המטבע לקשיים שיצר המשבר שעלולים להגדיל את אי השוויון והפרודקטיביות. לתפיסתם, תכנון, הכשרה והשקעות בטכנולוגיה יכולים להבטיח את איכות החינוך. מתן דגש גדול יותר על תחומים הנותנים כישורים כמו מתמטיקה, מדעים וטכנולוגיה יכין את התלמידים לשוק עבודה שהולך והופך ליותר דיגיטלי. עוד ממליצים על רפורמות המוכוונות בשיפור ההשגים של התלמידים, מה שלדעתם - לצד שנות הלימוד הרבות בישראל - יכול לשפר את ההון האנושי, הפרודקטיביות ורמת המחייה.
בנוגע למדיניות המוניטרית מציינים כלכלני קרן המטבע כי הצעדים שנקט בנק ישראל סיפקו נזילות לשווקים ואשראי למשקי הבית והעסקים, וכי ההתמקדות של הבנק ברכישת אג"ח תשמור על הפרמיות ועל תפקוד שוק האג"ח. בנוגע למערכת הבנקאית ציינו כי זו הגיעה ערוכה למשבר עם מדיניות שמרנית וזהירה שמאפשרת לבנקים לתמוך בכלכלה, גם לאחר הקלות ההון שנעשו בתקופה האחרונה. אולם באם תרחיש פסימי מאוד יתרחש בכל הנוגע לקורונה, אין להוריד עוד את דרישות ההון המשמשות כהגנה לבנקים.