בדרך למעבר בנק בקליק? ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של שר האוצר, אביגדור ליברמן, "לקידום התחרות בבנקאות", שתאפשר מעבר מבנק לבנק ללא כל עלות בתוך שבעה ימים לכל היותר. ההחלטה להביא את החוק כבר כעת לאישור הוועדה, שהושבתה במשך חודשים ארוכים בשל מחלוקות בין נתנינו לגנץ בממשלה היוצאת, נועדה להביא לחקיקת החוק במהירות ועוד בטרם יציאת הכנסת לפגרת הקיץ. החוק יועלה בתוך ימים בכנסת.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
שר האוצר הביא בכך לאישור ועדת השרים לחקיקה את הרחבת ההגנה על הלקוחות בעת המעבר בין בנקים, כאשר עד היום מהלך כזה היה כרוך בבירוקרטיה רבה של העברת הוראות קבע, תשלומי מניות, תיקי מניות ופקדונות מבנק לבנק.
1 צפייה בגלריה
אילוס כספומט
אילוס כספומט
אילוסטרציה. בנק
(צילום: דנה קופל)
ליברמן הציג לוועדה הצעת חוק שמשלימה את רפורמת הניידות בין הבנקים באמצעות קביעה של הגנות צרכניות על הלקוח בעת ביצוע הניוד בתוך שבעה ימים בלבד, כדי שניתן יהיה להפעיל את הרפורמה עם כל ההגנות הדרושות.
מטרת החוק שיקודם כעת בכנסת היא להשלים את ההגנות הצרכניות על הלקוח בעת המעבר, להגביר את תחושת הביטחון שלו ולעודד שימוש בשירות הניוד החדש.
בפרט, החוק קובע שהבנק הקולט את הלקוח בעת הליך הניוד יהווה "כתובת אחת" עבור הלקוח והוא יהיה אחראי לתקן תקלות בתהליך הניוד ולפצות את הלקוח במקרה של נזק. כך, תגדל נוחות הלקוחות בעת הניוד שתעודד את הלקוחות להשתמש בתהליך הניוד החדש.
רפורמת הניידות נועדה לאפשר ללקוח להעביר את חשבון הבנק שלו לבנק אחר באופן מקוון, נוח, בטוח, ללא עלות, בתוך שבעה ימים בלבד. רפורמה זו צפויה לעלות לאוויר כבר בחודשים הקרובים, לאחר שהבנקים ייערכו למצב החדש.
יצוין שבעת מעבר מבנק לבנק יטופלו כל ענייניו של הלקוח על ידי הבנקים ללא צורך שבעל החשבון יצטרך להעביר הוראות קבע וחיוב, לעדכן את מי שמצויים עמו בקשר כספי וכדומה. הכל יבוצע על ידי הבנקים והלקוח יקבל הודעה שהמעבר הושלם.
שר האוצר ליברמן: "הבאנו בשורה שתקל ללקוחות לנייד חשבונות בנק, תעצים את כוחם של הלקוחות ותגביר את האיום התחרותי על המערכת הבנקאית. נמשיך להוביל מהלכים אשר יצמצמו חסמים משמעותיים במעבר בין בנקים".