מקבלי קצבה, בכלל זה קצבה לגמלאים, לא יידרשו עוד למלא את טופס 101 של רשות המיסים מדי שנה. מההודעה שפירסמה היום (רביעי) רשות המיסים עולה כי הקלה זו תיטיב עם עשרות אלפי מקבלי קצבאות, בדגש על קשישים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בהתאם לתקנות, עובד חייב למלא טופס 101 עם התחלת עבודתו אצל מעסיק חדש ובכל תחילת שנה, וכן לעדכן בעת שינוי בפרטיו. כעת, קובעת הרשות כי מעסיקים המשלמים קצבה כהגדרתה בסעיף 2 (5) לפקודת מס הכנסה, יוכלו לפטור את מקבלי הקצבה ממילוי טופס 101 מדי שנה, ובלבד שהם עומדים בכלל התנאים המפורטים בהנחיה, כגון: המעסיק הגיש את דו"חותיו והוא מנהל באופן ממוכן את חישובי המשכורת והניכויים.
1 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: Shutterstock)
האוכלוסיות שלא יידרשו למלא את הטופס מדי שנה:
  • גימלאים אשר חלפו שלוש שנים מהגיעם לגיל זכאות, ובלבד שהצהירו בטופס 101 בהגיעם לגיל זכאות ובשנתיים לאחר מכן, שאין להם הכנסה חייבת נוספת מלבד הקצבה, וכן הם אינם דורשים הטבות מס ייחודיות כמו הטבת יישוב. אלה יידרשו להגיש למשלמים טופס 101 אחת לחמש שנים. כמו כן, גמלאים עם פטור בשל נכות צמיתה או עיוורים לא ידרשו במילוי הטופס בשנים הבאות.
  • מקבלי קצבת שארים ובלבד שהקצבה אינה עולה על תקרה שתיקבע ומקבל הקצבה הצהיר עם קבלתה לראשונה ובשנתיים לאחר מכן שאין לו קצבאות שארים נוספות.
  • מקבלי קצבאות המוגדרים כסיעודיים בשיעור של 100% ומעלה, לפי קביעת חברת הביטוח המשלמת או כהגדרתם בתקנון קרנות הפנסיה, ימלאו את טופס 101 פעם אחת במועד תחילת הקצבה אם הצהירו בטופס שאין להם הכנסות נוספות והם אינם דורשים הטבות מיוחדות כמו יישובים.
  • מקבלי קצבאות אובדן כושר עבודה או נכות, ימלאו את טופס 101 אחת לשנתיים ובלבד שבמילוי הטופס הצהירו שאין להם הכנסות נוספות והם אינם מבקשים הטבות מס מיוחדות כמו יישובים.
  • גמלאים אשר מלאו להם 80 שנה ולא חל שינוי מאז מילוי הטופס האחרון שמילאו, יהיו פטורים לחלוטין ממילוי טופס 101 ובלבד שהצהירו שאין להם הכנסות נוספות.