מושל ניו יורק אנדרו קואומו הודיע הערב (ג') כי המחלקה הפיננסית של מחלקת מדינת ניו יורק הגישה תביעה נגד יצרנית התרופות הישראלית בפרשת משככי הכאבים. לטבע נקבע שימוע ל-26 באוקטובר. הודעה זו מצטרפת לדיווח מוקדם על הגשת תביעה נוספת נגד טבע בפרשה אחרת, על ידי משרד המשפטים האמריקני, בחשד למתן שוחד.
>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
על פי כתב האישום, טבע אחראית ל-20% ממשככי הכאבים שהציפו את מדינת ניו יורק בין שנת 2006 ל-2014. "ניו יורק תמשיך לחקור באגרסיביות שחקנים רעים שגרמו למשבר משככי כאבים - טרגדיה אמריקנית שגבתה יותר מדי חיים וגרמה נזק בלתי הפיך לקהילות במדינה שלנו", הכריז קואמו הערב.
2 צפייה בגלריה
מפעל טבע
מפעל טבע
מפעל טבע
(צילום: shutterstock)
"לכל מי שהושפע ממשככי הכאבים מגיע צדק ונעשה כל מאמץ כדי להביא להם אותו באמצעות נקיטת צעדים נגד חברות שהונו את הציבור ונמצה איתון את הדין", הוסיף המושל.
טבע העבירה תגובה לפיה "טענות אלה משכפלות את הטענות המצויות בתביעות האחרות שעודן תלויות ועומדות. טבע ממשיכה לדחות את הטענות הללו וממוקדת בהשלמת מתווה ההסדר הארצי עם התובעים הכלליים אשר הוכרז באוקטובר האחרון".
למרבה האירוניה, האשמות המופנות כלפי טבע מקורן לא רק בפעילות שלה בתחום משככי הכאבים, אלא גם בעקבות פעילותן הנרחבת בתחום של חברות אותן רכשה, ובראשן אקטביס וספלון. פרשת משככי הכאבים (אופיואידים) נוגעת לשימוש ולהתמכרות לתרופות אלה במשך שנים ארוכות בארה"ב, לפי הטענה, בעידוד של כל חברות הפארמה וההפצה שרשמו רווח משמעותי מההתפשטות האמורה.
אתמול דיווח וול סטריט ג'ורנל כי חלק מהחברות הנתבעות בפרשת משככי הכאבים קרובות לחתימה על הסדר פשרה סופי, אך טבע לא ביניהן. החברות בהסדר המתבגש, ובהן שלוש מפיצות וכן ג'ונסון אנד ג'ונסון, הסכימו לשלם 26.4 מיליארד דולר במזומן. מתוך סכום זה 5.3 מיליארד דולר ישולמו על ידי ג'ונסון אנד ג'ונסון לבדה.
מדובר בסכומים גבוהים יותר מאשר בפרסום הראשוני בסוף 2019. טבע נמנית עם קבוצת החברות הקטנות יותר, אשר לא מסוגלות לעמוד בתשלום סכומים כאלה במזומן ועל כן במסגרת ההסדר המתגבש אמורות לשלם סכום מופחת ולתרום תרופות לגמילה ממשככי כאבים.
2 צפייה בגלריה
"קשה לשמור על ריחוק בדיור ציבורי שכזה". קואומו
"קשה לשמור על ריחוק בדיור ציבורי שכזה". קואומו
מושל ניו יורק, אנדרו קואומו
(צילום: AFP)

התביעה: הביקוש למשככי כאבים זינק לרמות חסרות תקדים

בתביעה נטען כי בדומה ליצרניות משככי כאבים אחרות, טבע ואלרגן (החברה האם של אקטביס שמכרה אותה לטבע ב-40 מיליארד דולר ב-2015) ייצרו באופן מודע נראטיב שגוי כאילו תרופות אלה מתאימות לכל סוגי הכאבים, על אף היותן חזקות מאד מבחינת השפעה - ובמיוחד המעיטו ממידת היותן של התרופות בעלות אופי ממכר. כתוצאה מכך, הביקוש למשככים זינק לרמות חסרות תקדים, לטענת התביעה.
מדינת ניו יורק מפרטת את טיעוניה כלפי טבע בנוגע למספר תרופות שונות. אחת מהן היא פנטניל שהגיעה עם רכישת ספלון ואשר לפי התביעה חזקה יותר פי 100 ממורפיום. התרופה אושרה במקור לטיפול בכאבים הנגרמים כתוצאה מסרטן, אך בהמשך טבע שיווקה אותה גם באופן לא ממותג למגוון כאבים שונים - בהתאם זינקו המכירות מ-16 מיליון דולר ב-2000 ל-590 מיליון דולר ב-2006. בשלב זה רק 8% ממי שנטלו את התרופה היו חולי סרטן. על פי הנטען, טבע ניסחה מכתב בנוסח קבוע המתאר "צורך רפואי" עבור הרופאים בכדי שישלחו אותו לחברות ביטוח לקבלת התרופה.
גם אלרגן מככבת בפרשה - מדינת ניו יורק טעונת כי על אף מכתבי האזהרה שנשלחו לחברה, כולל על כך שהיא מפחיתה בתיאור תופעות לוואי והסיכונים הכרוכים בנטילת משכך הכאבים קדיאן, החברה התעלמה מכך והמשיכה בשיווקו.
תזכורת: תביעת הענק נגד טבע בארה"ב
(צילום: חגי דקל)

משרד המשפטים האמריקני מאשים את טבע במתן שוחד

במקביל, מוקדם יותר היום נודע על הגשת תביעה נוספת נגד טבע בפרשה אחרת, כאמור. מדובר בחקירה נגד טבע שהחלה ב-2017 והפכה היום לתביעה רשמית שהוגשה נגדה בארה"ב. התביעה מאשימה את יצרנית התרופות הישראלית בתשלומי שוחד (kikback) שנועדו לקדם את מכירות הקופקסון.
על פי הנטען בכתב התביעה, טבע רקמה לכאורה תוכנית מתוחכמת במסגרתה היא תרמה לשתי עמותות סיוע בין השנים 2007 ל-2015, מתוך כוונה שהן ישתמשו בכספי התרומה לכיסוי תשלומים עבור תרופת הקופקסון שלה, על ידי מטופלי מדיקייר.
על פי משרד המשפטים האמריקני טבע העבירה לעמותות אלה 300 מיליון דולר לכיסוי תשלום עבור הקופקסון שניתן דרך מדיקייר, שהיא תוכנית ממשלתית לסיוע בכיסוי הוצאות רפואיות בארה"ב. בינתיים, במהלך אותה התקופה, העלתה החברה את מחיר הקופקסון מ-17 דולר ל-73 דולר, כלומר כפי ארבעה.
התביעה הוגשה למחלקה האזרחית בבית המשפט המחוזי בבוסטון. טבע מדווחת על חקירה זו בתוצאותיה בשנים האחרונות, אך לא ביצעה עדיין הפרשה לתשלום קנס אפשרי.
בטבע התייחסו אתמול לתביעה וציינו כי "החברה הייתה מחויבת מאז ומתמיד לבריאות המטופלים ולהנגשת תרופות, ובכלל זה להבטיח גישה לטיפולים עבור מטופלים הסובלים מטרשת נפוצה. תוכנית הצדקה לסיוע למטופלים בטרשת נפוצה נועדה לתמוך במטופלים הזקוקים לאפשרויות טיפול. זאת על ידי מתן תרומות לארגוני צדקה עצמאים אשר סייעו למטופלים לקבל גישה לתרופות אשר נרשמו להם על ידי הרופאים המטפלים. תביעה זו שהוגשה על ידי משרד המשפטים בנוגע לתרומות צדקה אלה רק מבקשת להגביל עוד יותר את הגישה של המטופלים לתרופות חשובות ולשירותי בריאות. החברה תגן על עצמה בנמרצות מפני טענות אלה".

פורסם לראשונה: 18:55 , 18.08.20