אחת מפוליסות הביטוח הוותיקות בענף הביטוח עוברת מתיחת פנים. הממונה על שוק ההון והביטוח משה ברקת חתם על הוראות עדכון לפוליסת ביטוח התקנית של רכב חובה שיהפכו אותן לדיגיטליות וגמישות יותר. השינויים בביטוח החובה אמורים להיכנס לפועל בספטמבר 2021.  
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
השינוי המשמעותי ביותר הוא היכולת של הקפאת פוליסת החובה לתקופה ממושכת על פי בחירת המובטח. מגפת הקורונה גרמה לחודשים רבים של השבתת רכבים וייתור ביטוח החובה.
1 צפייה בגלריה
שינויים בפוליסת ביטוח הרכב על רקע משבר הקורונה
שינויים בפוליסת ביטוח הרכב על רקע משבר הקורונה
שינויים בפוליסת ביטוח הרכב על רקע משבר הקורונה
(צילום: shutterstock)
כבר בתקופת הסגר אפשרה רשות שוק ההון לכל מבוטח בביטוח רכב רכוש (ביטוח צד ג' וביטוח מקיף) ולחברות לבצע השבתה של הפוליסה ולקבל החזר כספי על התקופה שבה הרכב לא היה בשימוש. עתה יהיה ניתן לפעול באופן דומה גם בפוליסות החובה ולאורך כל השנה - ללא קשר למגפה. המבוטח יודיע מראש על השבתת הרכב לתקופה של 30 יום או יותר, ויוכל לקבל הוזלה משמעותית בדמי הביטוח.
כמו כן, רשות שוק ההון קבעה מנגנון אחיד לחישוב סכום ההצמדה שיש לשלם בעת ביטול הפוליסה ותשלום ההחזר למבוטח. מדובר במנגנון שפותח בשנה האחרונה וקובע כי ביטול פוליסה יגרור תשלום סמלי עבור החודשים שנותרו עד לסיום שנת הביטוח.
טרם אימוץ ההוראות החדשות, ביטול הפוליסה כלל קנס בעלות של 5%-10% מהפרמיה, תלוי במועד הביטול. הרשות מבטלת את הקנס מתוך רצון להגביר תחרות. חלק מחברות הביטוח כבר פיתחו מנגנונים שמאפשרים מעבר מחברה אחת לאחרת ללא צורך בהמצאת טפסים של החברה המבטחת הקודמת.
ביטוח חובה לרכב הוא הביטוח היחיד שנהג הרכב מחויב לרכוש אותו טרם העלייה על הכביש. מקור ההוראה הוא בפקודת ביטוח רכב מנועי (1970). פוליסת ביטוח החובה מעניקה כיסוי למקרה של פגיעות גופניות כתוצאה משימוש ברכב. הכיסוי הביטוחי ניתן עבור כל מי שעשוי להיפגע כתוצאה משימוש ברכב המבוטח: בעל הפוליסה - הנהג, נוסעים נוספים שנמצאים ברכבו וגם נהגים ומשתמשי דרך אחרים, לרבות הולכי רגל.
בנוסף נקבע כי פוליסת הביטוח תיהפך לדיגיטלית ותישלח בדואר אלקטרוני על פי בקשת המבוטח. הפיכת הפוליסה לדיגיטלית תסיים את הצורך בהימצאות פוליסת נייר שמעידה על ביטוח ברכב. חברות הביטוח יחויבו להעמיד לרשות ציבור החוסכים מאגר מידע מקוון בו יינתן המידע הביטוחי עבור הלקוח.
בנוסף נקבע מנגנון מקל לביטול הפוליסה על ידי בעל הפוליסה במקרים בהם הרכב נמכר ובוצעה העברת בעלות. על פי הוראות רשות שוק ההון, לא ניתן יהיה לגבות מעתה הוצאות בגין הפקת תעודת ביטוח חדשה כאשר המבוטח מבקש לעשות שינויים בפוליסה הקיימת.