החברות שמציעות תשלום ללא מגע - דרך הטלפון: ריאיון עם אורי אלון וירון טיקטין באולפן ynet. צפו
(צילום: אבי חי)

תגידו ביי לכרטיס האשראי, תשלום בסלולרי בקופות מגיע לישראל: חברות האשראי ישראכרט, מקס וכאל יאפשרו תשלום דרך הסלולרי, ללא מגע.
ישראכרט הודיעה היום (ב') שהשיקה בהשקה רכה את ANYPAY - שירות תשלומים שמאפשר ממשק בין כרטיס האשראי לטלפון הנייד, כך שהטלפון הופך לאמצעי תשלום ומאפשר תשלומים ללא מגע.
ארנק דיגיטליארנק דיגיטלי
תשלום באמצעות הסלולר
(צילום: Shutterstock)
השירות יתאפשר למחזיקי מאסטרקארד חוץ בנקאיים בלבד ולחלק ממחזיקי מאסטרקארד חוץ בנקאיים. היא תהיה זמינה לבעלי מכשירי אנדרואיד (70% משוק הסלולר בישראל).
מקס הודיעה שתשיק עוד מספר שבועות אפליקציית תשלומים דיגיטלית שתאפשר לשלם בבתי עסק ישירות מהנייד, שתהיה זמינה ללקוחות מאסטרקארד וויזה. גם היא תפעל במכשירי אנדרואיד בלבד. ניתן יהיה לרכוש כך גם בחנויות פיזיות וגם באונליין.
כאל תשיק בשבועות הקרובים שירות שיאפשר תשלום ללא מגע מהסמארטפון לכרטיסי ויזה ומאסטרכארד.
השירות לא יתאפשר בשלב הראשון בכל בתי העסק. בישראכרט, בכאל ובמקס הודיעו כי יעבדו עם כ-15 אלף בתי עסק בשלב הראשון. מדובר בעסקים שכבר אימצו את תקן הסליקה החדש EMV, שמחייב עסקים שמגלגלים 100 מיליון שקל ומעלה בשנה וכולל קריאת כרטיס האשראי באמצעות שבב במקום פס מגנטי. בנובמבר 2020 מחצית מהמשק מחויב לעבור לתשתית החדשה, בהוראת בנק ישראל.
בחו"ל הטכנולוגיה הזאת נמצאת בשימוש בפריסה רחבה בהרבה. בסין זוהי שיטת התשלום הנפוצה ביותר והסינים משתמשים כבר שנים באמצעי תשלום סלולריים כמו Alipay ו-WeChat Pay.

מעקב אחר הרכישות

"הרחבת השירות צפויה תוך מספר חודשים, כאשר עד נובמבר הרשתות הגדולות מחויבות לעבור לתשלום באמצעות טכנולוגיית EMV, כך נמסר ישראכרט. בנוסף, כל עסקה מדווחת ללקוחות באמצעות הודעת 'פוש', בזמן אמת, כאשר הלקוחות יוכלו לעקוב באמצעות האפליקציה אחרי כל היסטוריית הרכישות שלהם".
ישראכרט כבר מאפשרת תשלום באוטובוסים ללא רב-קו באמצעות אפליקציית ANYWAY וכן מאפשרת לשלם באמצעות שעוני Garmin ללא מגע, באמצעות Garmin Pay שירות התשלומים ללא מגע של חברת השעונים שהושק בארץ בתחילת השנה. לאחרונה פורסם כי גם שירות התשלומים של אפל Apple Pay צפוי להיכנס לישראל.
כיום ישראלים יכולים לשלם באמצעות הנייד באמצעות טכנולוגיית NFC שמשולבת במכשירי אנדרואיד. הטכנולוגיה מאפשרת ממשק בין מכשירים. כך למשל, צרכנים שרוצים "להטעין" את הרב-קו שלהם יכולים להוריד אפליקציה ייעודית להצמיד את הרב קו לגב מכשיר הסלולר שלהם ולאפשר "הטענה" של הכרטיס בכסף. יחד עם זאת, זה לא תשלום ישיר דרך הנייד מול הקופות.