הותר לפרסום: כ-400 משקיעים הטוענים שהינם נפגעים של איש העסקים מייק בן ארי, הגישו אתמול (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לפירוק חברת ההשקעות אי.ג'י.אף.אי ישראל (EGFE) שבבעלותו, בטענה שמדובר ב"עקיצת הפונזי מהגדולות והחמורות בישראל, אם לא הגדולה שבהן".
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בוועד הפעולה של המשקיעים מצוין כי ישנם 450 נפגעים. לדברי 400 מגישי הבקשה, היקף המרמה בפרשה נע בין 300 ל-600 מיליון שקל והיא מזכירה את מעלליו של הנוכל הבינלאומי, ברנרד מיידוף. עוד הם טוענים בבקשה כי "בחודש אפריל 2021, החל מפרסום החשדות בדבר 'הונאת משקיעים' וחקירת הרשות לניירות ערך נעלם מייק בן ארי מעל פני האדמה, וכל דרישות המשקיעים לקבל את כספם עלו בתוהו". המשקיעים ביקשו למנות נאמן לחברה.
1 צפייה בגלריה
דולרים ושקלים
דולרים ושקלים
"הונאת הפונזי הגדולה בישראל": 400 משקיעים תובעים את מייק בן ארי
(צילום: Shutterstock)
היום (ב') פנה הכנ"ר באמצעות עו"ד אילון בריל לשופט חגי ברנר וציין כי ניתן להסיר את צו איסור הפרסום על מנת לאפשר יידוע המשקיעים בדבר הטענות החמורות נגד החברה. עו"ד בריל ציין בתגובת הממונה על הליכי חדלות פירעון כי "המדובר בפרשה מצערת שעניינה הצגת מצגי שווא והונאת משקיעים רבים בהיקפים חריגים ביותר העולים עד כדי מאות מיליוני שקלים".

"מאיים שידווח למס הכנסה"

במסגרת בקשת הפירוק טוענים המשקיעים כי ב-6 במאי "נשלחה לחלק מהמבקשים הודעת דואר אלקטרוני מאחת מכתובות הדוא"ל כביכול של מייק בן ארי ובה כביכול טוען מייק בן ארי כי הוא עזב את גבולות מדינת ישראל והוא לא יחזור עד שהרשות לניירות ערך לא תקבל את תנאיו... ואז מגדיל לעשות ושולח מסרים מאיימים לנושיו לפיהם ידוע לו שחלקם השקיעו כספים לא מדווחים והוא ידווח למס הכנסה על כך. למבקשים לא ידוע אם מייק בן ארי עזב את ישראל אם לאו. מייק בן ארי מוסיף וכותב כי הוא ישלם כסף רק למי שלא יתבע אותו וידאג שאלה שיתבעו אותו לא יקבלו פני עד שכולם שלא תבעו אותו יקבלו 100% בחזרה. אמור מעתה: שולח המייל מאיים גם לבצע עבירה פלילית של העדפת נושים", נטען.

"אלמנות ויתומים איבדו את כל ממונם"

באמצעות עורכי הדין איתן ארז ומור בן שושן ממשרד איתן ש. ארז ושות' טוענים המשקיעים כי בן ארי, באמצעות החברה שלו, הוציא ממאות משקיעים כספים, שיועדו לכאורה להיסחר באפיקי השקעה שונים, אולם בפועל הוא נמנע מלהשקיע את הכספים והיה משלם להם את הריביות האסטרונומיות שהבטיח להם מכספי הקרן, כך שהמשקיעים החדשים שהצטרפו שילמו למשקיעים הוותיקים יותר. לטענתם, ההונאה התגלתה בתחילת אפריל בעקבות עיכובו לחקירה ע"י הרשות לניירות ערך.
עו"ד איתן ארז, המייצג את המשקיעים, מציין בבקשה שהגיש בפני בית משפט כי "בשבועיים האחרונים פגשנו אישית במשרד קרוב ל-300 קורבנות שאיבדו את כספם. הסיפורים שנשמעו היו מכמירי לב ממש. חלק מהמרומים הם אלמנות, יתומים, נשים שהתגרשו ואיבדו את כל ממונן, יורשים שאיבדו את ירושת הוריהם, נכים, לקויי ראייה וזוגות צעירים. מרומים נוספים היו אנשים מבוגרים, חלקם פנסיונרים וחלקם חולים, אשר הכסף שהעבירו לחברה נועד להבטחת פרנסתם לעת זקנה. קטגוריה נוספת של מרומים הם אנשים אשר שוכנעו על ידי מייק בן ארי למכור את דירות מגוריהם ולהשקיע את התמורה בחברה. מדובר בסיפורים מזעזעים, הכוללים גם מספר מקרים שמשפחות איבדו בין 2-12 מיליון שקל למשפחה והפכו לחסרות כל".
איתן ארזאיתן ארזצילום: מוטי קמחי
עוד נטען כי רוב הקורבנות היו "חסרי ידע והבנה בהשקעות. את הקורבנות הללו הצליח מייק בן ארי להוליך שולל בעזרת הכריזמה שלו ובאמצעות מצגים כוזבים ומפתים שהציג בפניהם, לרבות דו"חות תשואה והסכמי התקשרות שנותנים כסות פורמלית ובטוחה להשקעות וכן שימוש במונחים רבים באנגלית. כחלק מההונאה ניצל מר מייק בן ארי את האמון הרב שרחשו לו המרומים אשר הסכימו למסור לו את כספם ואת חסכונותיהם ללא כל בטוחה".
לסיום, מציינים המשקיעים כי "כיום מבינים המבקשים כי הם נפלו קורבן להונאת הפונזי הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל, בהיקף שנע בין 300-600 מיליון שקל, כאשר למבקשים לא ידוע לאן זרמו מאות המיליונים שהועברו על ידם. למבקשים ולוועד הפעולה שהקימו ידוע על יותר מ-450 קורבנות, כאשר ההיקף הממוצע של החוב לכל משקיע נע בין 400 אלף שקל למיליון שקל. יש גם קורבנות שכלפיהם יש חוב של 4 מיליון שקל כל אחד ואף יותר".

רשות ניירות ערך פתחה בחקירה

לפי הבקשה, חברת EGFE, שבשליטת בן ארי ואחיו, הוצגה למשקיעים כחברה בינלאומית, אשר מציעה שירותים פיננסיים והשקעות סולידיות ובטוחות, עם תשואות חיוביות ליותר מ-800 לקוחות מישראל ומרחבי העולם. בסרטוני השיווק שהוצגו להם, הצהיר בן ארי כי החברה מנהלת 60 מיליון דולר עבור אלף לקוחות. בן ארי הציג עצמו כמי שעלה מארה"ב לפני כ-30 שנה, עבד בבנק כיועץ השקעות ולפני 20 שנה החליט לפתוח עסק עצמאי.
בבקשה נטען, כי תוכנית הפונזי התמקדה בעיקר בהשקעות באגרות חוב מוניציפליות המונפקות בארה"ב, על ידי מדינות שונות או על ידי ערים. לדבריהם, בן ארי יצר סיפור כיסוי לפיו השקעותיו מצליחות לייצר רווחים גבוהים כי כספם במושקע בכל מיני קרנות אמריקאיות כגון קרן "בלו ריבר", שפועלת כביכול מקולורדו ארה"ב. בדיעבד התברר, כי קרן זו ניתקה קשר עם בן ארי עוד בתחילת שנות האלפיים ובן ארי אף הודה כי שיקר בקשר לקשריו עם קרן זו. "למרבה הצער, המבקשים נוכחו לדעת שאותם אפיקי ההשקעה אינם קיימים ונועדו רק לשרת כסות להונאת הפונזי של בן ארי", נכתב בבקשה.
עוה"ד טוענים כי על מנת להגביר את אמון הקורבנות בו, הציג בן ארי את עצמו בפני המשקיעים כאדם החי בעושר רב ומצליח בעסקים, לרבות מגורים בצפון תל אביב, מסיבות והשקות מפוארות, אירועים גרנדיוזיים עם אמנים מפורסמים, שאליהם הוזמנו המשקיעים וחבריהם.
עוד טוענים המשקיעים כי בן ארי, באמצעות החברה שלו, הוציא כספים ממאות משקיעים, שיועדו לכאורה להיסחר באפיקי השקעה שונים, אולם בפועל הוא נמנע מלהשקיע את הכספים והיה משלם להם את הריביות האסטרונומיות שהבטיח להם מכספי הקרן, כך שהמשקיעים החדשים שהצטרפו שילמו למשקיעים הוותיקים יותר. לטענתם, ההונאה התגלתה בתחילת אפריל בעקבות מעצרו ע"י הרשות לניירות ערך.
מרשות ניירות ערך נמסר היום כי הרשות "פתחה בחקירה פלילית בעניינו של מיכאל בן ארי וחברת EGFE ישראל, בחשד לביצוע עבירות על חוק השקעות משותפות בנאמנות, חוק הייעוץ, חוק העונשין וחוק איסור הלבנת הון. לפי החשד, מדובר בהונאת משקיעים רחבת היקף שנחשפה על ידי הרשות ונחקרת על ידה בימים אלה.
במסגרת חקירה זו שהה החשוד במעצר בית. לאחר מכן, לבקשת רשות ניירות ערך, בית משפט השלום בתל אביב הטיל עליו תנאים מגבילים, לרבות הפקדת דרכוניו במשרדי הרשות, צו עיכוב יציאה מן הארץ והפקדה כספית בסך שני מיליון ₪.הרשות פועלת ללא לאות על מנת להגן על עניינם של המשקיעים, על מנת להביא לחקר האמת בפרשה, באופן מהיר ככל הניתן. בתוך כך, מחלקת חקירות אספה ראיות רבות לביסוס החשדות, ואף איתרה ותפסה נכסים ששווים נאמד בעשרות מיליוני ₪.החשוד נדרש לחקירה ומפר את התנאים המגבילים שהוטלו עליו. הרשות פועלת במסגרת מלוא סמכויותיה והאמצעים העומדים לרשותה כדי לאתרו ועל מנת להביא למיצוי הדין".
בנספח לבקשת הפירוק יש מייל ששלח בן ארי לאחד הלקוחות לפני מספר ימים, בו הוא מציין כי אין לו מה להחביא וברצונו להשיב את כל ההשקעות. לגבי קרן בלו ריבר, ציין כי שיקר ללקוחות. יחד עם זאת, ציין כי מעולם לא נתבע על ידי לקוח וכי בשל חקירת הרשות לני"ע הכול הוקפא.
עו"ד רחל בן רחמים סובול, המייצגת את עובדי חברת אי.ג'י.אף.אי ישראל של בן ארי, מסרה בתגובה: "עובדי החברה פוטרו מבלי ששולם להם שכרם ויתר זכויותיהם ואנו נעשה הכל על מנת שבמסגרת ההליך ישולמו לעובדים מלוא זכויותיהם".