תזכורת: בכיר לשעבר באוצר בריאיון לאולפן ynet - התוכנית הכלכלית, תוכנית לעידוד אבטלה
(צילום: משי בן עמי)

המעסיקים לא ממהרים להגיש את הבקשות למענק עידוד תעסוקה עבור החזרת עובדים מחל"ת, כך עולה מנתוני שירות התעסוקה. למעשה, עד כה רק 12,153 מעסיקים הגישו את הבקשה. מספר העובדים שעבור חזרתם הוגשו הבקשות למענקים עומד על 74,405 - 18% בלבד, מתוך כ-413 אלף עובדים שכבר חזרו לעבודה מאז תחילת ההקלות בסוף הגל הראשון. עוד עולה מהנתונים כי עד כה הושלמה בדיקתן של 7,478 מהבקשות ואלו הועברו לרשות המסים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
את מספרן הנמוך של פניות המעסיקים לקבלת המענקים ניתן להסביר בשני אופנים. ראשית, החוק המסדיר את קבלת המענקים מורכב והגשת הבקשה מורכבת אף היא. הגשת הבקשה דורשת מילוי קובץ אקסל ארוך ומפורט על העובדים שחזרו, וקבלת אישור מהעובד.
2 צפייה בגלריה
לשכת התעסוקה בחולון
לשכת התעסוקה בחולון
לשכת התעסוקה בחולון
(צילום: קובי קואנקס)
מאז שהמערכת עלתה נערכו בה שינויים אשר אמורים להקל על הגשת הבקשה. כך למשל ניתנה אפשרות למייצגי המעסיקים - רו"ח או יועצי מס - להגיש את הבקשה עבור המעסיקים. בלשכת התעסוקה מעוניינים בקרוב לסנכרן את קובץ האקסל עם התוכנות מחוללות השכר, כך שהגשת הבקשה למעבידים בעלי עובדים רבים תהפוך להיות פשוטה יותר. עם זאת, כל השינויים הללו טרם הגיעו לידי ביטוי בנתונים העדכניים.
הסיבה השנייה היא הגל השני של הקורונה, שמותיר ענפים רבים במשק סגורים או בפעילות נמוכה, וזה מעכב מעסיקים רבים מהחזרת העובדים מחל"ת. יותר מכך, בחודש יולי המגמה התהפכה, ומספר החוזרים למעגל העבודה קטן מול מספר מבקשי העבודה החדשים. כך בסוף השבוע התקבלו בשירות התעסוקה 438 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד נרשמו דורשי עבודה חדשים בכמות הגבוהה פי 3.4 - 1,493.

לא קולע למטרה

כבר עתה ברור כי הפיתרון שמעניק החוק במתכונתו הנוכחית אינו מספיק, שכן הוא מסייע למעסיקים שמחזירים עובדים עד חודש אוקטובר. מכיוון שתקופת האבטלה ותוכנית המענקים לעצמאיים במשק הוארכו עד ליוני 2021 בשל הגל השני, ישנה ציפייה של מעסיקים, שגם מענק זה יוארך, והחוק יעודכן לפי החודשים בהם נפתח כלל המשק לפעילות. תכליתו של המענק היתה לעודד את המעסיקים להחזיר את העובדים מחל"ת, ולהעסיק אותם לפחות לארבעה חודשים על מנת לקבל את מלוא המענק.
חוסר הוודאות לגבי מצב המשק, לצד הארכה של דמי האבטלה בחל"ת עד ליוני 2021 גורמים גם למעסיקים שהחזירו את העובדים להמתין עם בקשת המענק, מתוך חשש שהם יידרשו להוציא אותם שוב לחל"ת במקרה של הגבלות נוספות על המשק. למעסיק יש 60 יום מתום החודש עבורו הוא מבקש מענק על מנת להגישו.
כלומר, מעסיקים שמעוניינים להגיש בקשת מענק עבור יוני, יכולים לעשות זאת עד סוף אוגוסט. אינדיקטור שלילי נוסף הוא שיעור המפוטרים. אם המענק היה צריך לתת תמריץ למעסעקים שלא לפטר עובדים, ולכן הוא ניתן במנות, כיום רשומים בלשכת התעסוקה כ-300 אלף דורשי עבודה שאינם בחל"ת. כ-260 אלף רק בתחילת החודש.

המענק לעצמאים נפתח

במקביל, רשות המסים פתחה את האפשרות של עצמאים עם מחזור של עד 300 אלף שקל להגיש בקשה להשתתפות בהחזר הוצאות דרך האיזור האישי באתר רשות המסים.
מענק השתתפות בהחזר הוצאות יינתן פעם בחודשיים בשבע פעימות, לעסקים עם ירידה של 40% בהכנסות. לעצמאיים ועסקים עם מחזור גבוה מכך האפשרות להגשת בקשה למענק זה תפתח במהלך החודש.
עוד תיפתח במהלך החודש האפשרות להגשת בקשת מענק סוציאלי דו חודשי לעסקים עם ירידה של 40% בהכנסות.