"אם יש ענף שדווקא פורח בקורונה זה הענף שלנו". כך אומרים ל-ynet ול"ידיעות אחרונות" גננים ובעלי משתלות, שלדבריהם מוצפים בעבודה בימים אלה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
"אנשים שוהים הרבה בבית, לא טסים לחו"ל, כך שהם משקיעים יותר ב'ארמון הפרטי'. לקוחות מקימים גינות מושקעות במיוחד עם שילוב של פרחים שנותנים צבע, שיחים עם ניחוח מרגיע לצד עצי פרי שנותנים להם פירות. זה כמו תרפיה", אומר פיני פלאצ'י. מעצב גינות מאזור השרון.
1 צפייה בגלריה
מוכר פרחים
מוכר פרחים
מוכר פרחים
(צילום: רויטרס)
לדבריו, "אנשים מיואשים. יש חוסר ודאות לגבי המחר. הלקוחות המבוגרים שומרים על עצמם בבית ויושבים הרבה בגינה באוויר הפתוח. אם אין להם גינה אז משתמשים יותר במרפסת כי חייבים את זה לנשמה. אז ברור שאדניות פורחות במרפסת, לצד גינה מטופחת, עושות לאנשים בתקופה הקשוחה הזו טוב על הנשמה. אם כבר נשארים בבית אז לפחות בתפאורה נעימה, עשירה בצבעים ובניחוחות נהדרים. אנחנו מרגישים את העלייה הגדולה בביקוש לעצב גינות או מרפסות גן, למשל על גגות. וזה לא נותן לנו אוויר לנשום".
פלאצ'י מוסיף כי "אוגוסט זה חודש שאני בדרך כלל בחופש. השנה בגלל הקורונה זו בכלל לא הייתה אופציה ועכשיו לפני החגים עובדים קשה סביב השעון להספיק לשתול, לדשן, לכסח דשא ולהזכיר ללקוחות שחייבים להשקות. בגלל שלא ברור אם יהיה סגר כולם רוצים שאסיים להם עוד השבוע את הגינה. זה מטורף. גם המשתלות בעומס של קבלת הזמנות".
רפי, גנן מאזור המרכז, אמר אתמול כי "הענף שלנו לא ספג מהלומה מהקורונה. להפך: יש לי יותר לקוחות חדשים ולא רק בבתים עם גינה. אנשים מטפחים את המרפסות שלהם בדירה. זה עושה להם טוב על הנשמה. וגם נותן עיסוק חדש: השקיה או אפילו לדבר לצמחים. יש כאלה שגם קופצים בעצמם למשתלה לקנות שתילים ושותלים באדניות בעצמם. את זה אפשר גם לבד".

איפה תשלמו פחות?

בדיקה שערכנו מעלה כי יש פערי מחירים בין המשתלות, עם דגש על פערים בין המרכז לפריפריה. עץ ליצ'י למשל, יעלה במשתלת כדורי בבאר שבע 275 שקל (25 ליטר) או 200 שקל במשתלת גיל בקצרין, בעוד שבאזור המרכז למשל במשתלת הסוכה בכפר אז"ר מחירו יהיה 750 שקל, או 650-450 שקל במשתלת ירוק ישראלי ברמת השרון. עץ תפוז דם (בדלי 10 ליטר) עולה 150 שקל במשתלת האירוסים בראשון לציון, לעומת 70 שקל בלבד במשתלת גיל בקצרין.
גם בשיח מורן החורש מצאנו פערי מחירים: 45 שקל (בדלי 10 ליטר) במשתלה בקצרין לעומת 75 שקל במשתלת ירוק ישראלי ברמת השרון.
לדברי פלאצ'י, "אם מדובר בעיצוב מרפסת, השתילה מתבצעת באדניות ועציצים. עדיף לשתול שם פרחים וצמחים שזקוקים לשמש מלאה במשך היום". בין שתילי הפרחים שמתאימים לאור מלא: אנג'ולינות, וינקות, פטוניות ופורטולקה. צמחים רב-שנתיים מתאימים הם מורן החורש, אוג חרוק, דורנטה תאילנדית, יסמין אזורי, וגם טברנה מונטנה פריחה לבנה. באזור מוצל מתאים לשתול פרחים כמו בוסמת, ביגוניות ופנטס.