עוד פרויקט להשכרה מוזלת לזכאים בתל אביב נפתח: חברת עזרה ובצרון, הזרוע הביצועית של עיריית תל אביב-יפו, הודיעה היום (ב') על פתיחת הגרלה של כ-50 יחידות דיור המיועדות להשכרה תמורת מחיר של 5,887 שקל בחודש בפרויקט "מגדלי הצעירים-ארלוזורוב" בציר מנחם בגין, הסמוך לפרויקט מידטאון, שגם בו מושכרות מספר דירות מוזלות לזכאים, ובקרבת קניון עזריאלי.
במסגרת ההגרלה, 10% מכלל הדירות במגדלי היוקרה הוקצו לדיור מוזל להשכרה, כך שבפועל יושכרו לזכאים 48 דירות בנות 2.5 חדרים בשטח של 62 מ"ר עם מרפסת בשטח של 9 מ"ר תמורת 5,478 שקל בחודש ועוד עלות דמי ניהול של 409 שקל בחודש. לא מדובר במחיר נמוך עבור דירת 2.5 חדרים. שם השוואה, על פי הערכות דירות דומות יושכרו בשוק החופשי תמורת סכום של כ-7,000 שקל בחודש.
2 צפייה בגלריה
מגדלי הצעירים
מגדלי הצעירים
מגדלי הצעירים בת"א
(צילום: דורון סהר)
הפרויקט, שקודם על ידי קבוצת חג'ג' ונבנה על ידי חברת דניה, כולל 486 דירות בשני מגדלים בני 40-46 קומות, כולל שטחי משרדים ומסחר. שיווק מגדלי הצעירים החל עוד ב-2010 במסגרת קבוצת רכישה על ידי חברת אור סיטי נדל"ן שהייתה בבעלות ענבל אור, ובהמשך נכנסה קבוצת חג'ג' לתמונה. עד היום לא אוכלסו המגדלים, שהשלמתם התעכבה במשך עשור, אולם כעת האכלוס צפוי במהלך הרבעון השני של 2021.
על פי הקריטריונים של עיריית תל אביב-יפו, הדירות מיועדות למשקי בית של זוגות או יחידים ללא ילדים. הזוכים יקבלו חוזי שכירות קבועים למשך 5 שנים. רשאים להגיש מועמדות לפרויקט מי שיעמוד בתנאי הזכאות, שנקבעו על ידי מועצת העיר תל אביב-יפו. לאחרונה קיבלה המועצה קיבלה החלטה להקל על חלקם על מנת לאפשר לצעירים נוספים להתמודד. במסגרת ההקלות הוחלט כי תנאי הסף הקובע שהמתמודד בהגרלה נדרש להיות תושב העיר למשך שלוש שנים, יקוצר לשנתיים בלבד.
כמו כן, קריטריון סך גובה ההון העצמי והנכסים של הבגירים במשק הבית המתמודד בהגרלה עודכן מסך של עד 300 אלף שקל לסך של עד 600 אלף שקל. בנוסף, קוצרה תקופת ההעסקה הנדרשת ל-18 חודשי עבודה, במקום 24 חודשי עבודה, מתוך שלוש השנים שקדמו למועד הקובע; ובוטלה הדרישה להוכחת רציפות תקופת ההעסקה.
2 צפייה בגלריה
הדמיה מגדלי הצעירים
הדמיה מגדלי הצעירים
מבט מעין הציפור. מגדלי הצעירים
(הדמיה: קבוצת חג'ג')
להגרלה יכולים להירשם זוגות נשואים או ידועים בציבור עם או בלי ילדים או משפחה יחידנית, שהם חסרי דירה ומחזיקים בתעודת זכאות של משרד הבינוי והשיכון או אישור השתתפות במחיר למשתכן. גילו של אחד הבגירים במשק הבית לא יעלה על 45, ולגבי מועמד יחיד גילו יעלה על 27. על המועמדים להיות בעלי הכנסה המדורגת בעשירונים ראשון עד שביעי.
במסגרת התוכנית לקידום דיור בר השגה במרכז העיר, שקידומה החל לפני כעשור, העמידה העירייה קרקעות עירוניות ומקדמת אישורים לכ-3,000 יחידות דיור, בהן היא משלבת דיור בר השגה בתב"עות המובאות לאישור הוועדה המקומית. בשנים האחרונות אוכלסו 264 יחידות דיור בלבד, המיועדות להשכרה במחירים מסובסדים בפרויקטים שונים ברחבי העיר, חלקם נחשבים מיזמי יוקרה למגורים.
כך למשל, בפרויקט מידטאון מושכרות 34 דירות בנות שלושה חדרים ב-5,400 שקל בחודש. במתחם השוק הסיטונאי מושכרות 50 דירות בנות שני חדרים ב-4,500 שקל בחודש. בפרויקט WE בדרך מנחם בגין (הסמוך למידטאון) מושכרות 10 דירות בלבד בנות 2-3 חדרים תמורת 4,300 שקל ו-5,000 שקל בחודש בהתאמה.