מתי הכסף ייכנס לחשבונות הבנק? צפו בריאיון עם מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר
(צילום: חגי דקל)

עדיין מחכים למענקים: על אף הבטחות הממשלה, מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר אמר היום (ג') באולפן ynet כי "הכסף לא יעבור ביום חמישי הקרוב משום שאנחנו מחכים להשלמת הליכי החקיקה בכנסת ישראל". בינתיים, יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר הודיע הבוקר בפתח הדיון בנושא בוועדת הכספים כי הממשלה מתכוונת להיעתר לבקשת החרדים, ולתת מענקים לכל ילד ולא רק עד הילד השלישי.
>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
אחרי אישור התוכנית "צ'ק לכל אזרח" אתמול בכנסת, בממשלה מיהרו להודיע שהכסף ייכנס לחשבונות כבר בחמישי הקרוב. אלא שלדברי שפיגלר, הטיפול בתוכנית עוד לא הגיע לידיו. "רק לאחר שהחקיקה תסתיים נוכל לבצע את המוטל עלינו, אבל מהרגע שזה יקרה, מיד נתחיל להעביר את הכספים". מעבר לכך, אומר שפיגלר, בכל מקרה הבנקים לא פועלים ביום חמישי עקב ט' באב.
1 צפייה בגלריה
מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלר
מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר
(צילום: דוברות ביטוח לאומי)
שפיגלר מבטיח כי "ברגע שנקבל את האור הירוק הכסף יכנס לפעילות השוטפת של המערכת ויעבור לרשות הזכאים. זה לא יהיה במכה אחת לכולם, זה יהיה בפעימות, בטווח של ימים. בהתחלה נעביר כספים עבור הילדים, ולאחר מכן לשאר הסקטורים. יכול מאוד להיות שביום ראשון כבר יהיו הכספים עבור הילדים בחשבונות הזכאים".

"השיקול המרכזי היה שלא תהיה בירוקרטיה"

בנוגע לשינויים שנערכו בתוכנית מאז הצהרתה ועד שעברה אתמול בכנסת אומר שפיגלר, כי "אין ספק שהענקת סיוע גדול יותר לאוכלוסייה שמצבה הכלכלי הוא הפחות טוב זו בהחלט החלטה טובה. לכן אותן אוכלוסיות יקבלו פעמיים את המענק. הן יקבלו 1,500 שקל, וזה דבר ראוי נכון ומוצדק. ברגע שהחקיקה תסתיים נדע את הפרטים הסופיים".
התוכנית הוצגה בחיפזון, זה לא שלוף?
"אנחנו התבקשנו להביע את דעתנו המקצועית וכך גם עשינו. ההחלטה הזאת היא החלטה במקומה, נכונה, טובה, ואנחנו נבצע אותה. בסוף מי שקובע אלה נבחרי הציבור, אנחנו משתפים פעולה, אבל בסוף מבצעים את המוטל עלינו".
בנוגע לתהליך קבלת ההחלטות של הממשלה בכל הקשור לתוכנית אומר שפיגלר, כי "השיקול המרכזי שעמד על הפרק היה לדאוג לכך שלא תהיה בירוקרטיה על מנת שהכסף יעבור כמה שיותר מהר. ואכן אמרנו לממשלה שככל שיהיו פחות צרכים של הצלבת נתונים ומבחנים, זה יהיה מהר יותר. על הבסיס הזה אכן קיבלו את ההחלטה לצאת לתוכנית הזאת והיא הייתה מוצדקת לעניין זה. אין כאן בירוקרטיה בכלל".
שפיגלר אומר כי "אמרנו שאם האוכלוסיות החלשות שממילא נמצאות בטיפול הביטוח הלאומי הן תהיינה אלה שתקבלנה את המענק המוגדל, זה לא יעכב את התהליך, ואפשר יהיה להעביר את הכסף כמה שיותר מהר. זה כן מעכב קצת, אבל לא בממדים שנדרשו כדי למנוע את קבלת ההחלטה להעניק את הסכום המוגדל לשכבות שאכן זקוקות לכך".
"הפרויקט הוא פרויקט בהיקף אדיר ואין לנו כרגע את כל חשבונות הבנק של כל התושבים בישראל", מסביר שפיגלר. "כל יום אנחנו מלקטים, מקבלים עוד חשבונות, ברגע שנגיע למיצוי המלא נפנה בצורה פרטנית לאלה שאין לנו את חשבונות הבנק שלהם, ובשורה התחתונה מי שלא יספק את חשבון הבנק שלו, נעביר עבורו את הסכום שהוא זכאי לו בבנק הדואר, והוא יידרש להגיע לסניף בנק הדואר, להציג את עצמו ואז הוא יקבל את הכסף במזומן".