רמי לוי נפרד מכשרות הרבנות בסניפי רמי לוי בשכונה וסופר קופיקס. הסיבה: חיסכון בעלויות, כך לפי גורמים ברשת, שמדגישים: אלה סניפי מכולת, ללא מעדנייה, ורוב המוצרים הנמכרים בהם כשרים וארוזים, לכן אין סיבה להשגחת הרבנות על הסניף עצמו. ברשת "מכבדים את הרבנות ולא רוצים להתכסח עם הרבנות ומקווים להגיע להסכמות עמה".
לפי הגורמים, כל ששת סניפי רמי לוי בשכונה כבר הפסיקו לעבוד עם הרבנות וכן כמה מסניפי סופר קופיקס. בכוונת הרשת להחיל את המהלך על למעלה מ-30 סניפי סופר קופיקס, אך לא על רשת רמי לוי שיווק השקמה.
4 צפייה בגלריה
רמי לוי
רמי לוי
רמי לוי בסניף של הרשת בירושלים
(צילום: AFP)

"תעודת פיקוח" לירקות

כרגע הרשת מתנהלת מול המועצות הדתיות בערים שבהן פועלים הסניפים, חלקן כבר הגיבו למהלך. המועצה הדתית אשדוד שלחה לסניף סופר קופיקס בעיר הודעה על סיום כשרות, לאחר שנעשו "שינויים במרכול", ככל הנראה אי תשלום אגרה ומשכורת למשגיח. גם המועצה הדתית קריית שמונה הודיעה לציבור על הסרת ההשגחה מסופר קופיקס בקניון נחמיה, וכך גם המועצה באור יהודה.בנוסף, רבנות ראש העין הגישה התראה לפני הטלת קנס מנהלי (2,000-1,000 שקל) לסניף רמי לוי בשכונה בטענה שהוא מוצג ככשר מבלי שיש ברשותו תעודת כשרות. בתגובה, רב הרשת מימון אביטן מתכוון לתלות שלטים בסניפים שמבהירים את המצב החדש, במיוחד לגבי פירות וירקות שהם הפריטים היחידים שנמכרים שאינם ארוזים.
בשלטים, שכותרתם "תעודת פיקוח", נכתב שהפירות והירקות "מגיעים מהמחסן הלוגיסטי של הרשת במודיעין והם כשרים תחת השגחת הרבנות המקומית ובד"צים המקפידים על תרומות ומעשרות למהדרין מן המהדרין". עוד נכתב שהמוצרים הארוזים הם באחריות נותני הכשרות המופיעים על גבי האריזה. על השלטים חתום הרב משה שכטר, ובתחתיתם נכתב באותיות קטנות כי "תעודה זו אינה תעודת כשרות של הרבנות, כהגדרתה בחוק".

תזכורת: צפו במחסן הרובוטי של רמי לוי
(תזכורת: צפו במחסן הרובוטי של רמי לוי בת"א)

"משלמים הון תועפות"

גורם ברשת אמר ל"ידיעות אחרונות" ול-ynet: "אנחנו משלמים מיליוני שקלים על כשרות בשנה. על משגיח משלמים 5,000 שקל בחודש בסניף גדול ועוד כ-10,000 שקל לחודש על התעודה. זה הון תועפות. בסניפים קטנים מתמודדים מול המועצות המקומיות, שכל אחת גובה לפי רצונה. בסניף גדול יש אטליז וגבינות אז צריך השגחה. בסניף קטן למה צריך את זה? אם המוצרים כשרים ואם הפירות והירקות בכשרות בד"ץ שארית ישראל, בד"ץ העדה החרדית, בד"ץ בית יוסף ורבנות, למה צריך עוד משגיח שמקבל משכורת? כדי לייקר את יוקר המחייה?".
לרשת יש כוונה לסיים את ההתקשרות עם הרבנות גם ברשת קופיקס, שכן כל מוצרי הרשת במילא מגיעים ממפעל החברה ביבנה, שנמצא בהשגחת בית יוסף והרבנות המקומית. לעומת זאת, ברשת רמי לוי שיווק השקמה אין כרגע כוונה לערוך מהלך דומה.
מהרבנות לא נמסרה תגובה.