בזק פנתה באחרונה לבכירים בהווה ומהעבר בחברה הבת בזק בינלאומי, בדרישה להחזיר חלק מהבונוסים שניתנו להם. זאת בעקבות פרשת היתרות הבלתי מוסברות שהובילה למחיקת ערך של 278 מיליון שקל בחברה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
לעת עתה פנתה החברה רק לחברי ההנהלה מאז 2017, למרות שהפרשה הולכת אחורה עד ל-2002. הפנייה נעשתה למנכ"ל הנוכחי, רן גוראון, שעל פי הערכה יידרש להחזיר כ-150 אלף שקל, ולמנכ"ל הקודם, מוטי אלמליח, שעל פי הערכה יידרש להחזיר כמיליון שקל.
3 צפייה בגלריה
בזק בינלאומי פתח תקווה כלכלה
בזק בינלאומי פתח תקווה כלכלה
בזק בינלאומי
(צילום: ערן גרנות)
כמו כן נעשתה פנייה לכלל הסמנכ"לים שעבדו תחתם. גובה הבונוסים המדויק לא פורסם, אך מדובר בעשרות מיליוני שקלים בסך הכל.
3 צפייה בגלריה
מנכ"ל יס רן גוראון
מנכ"ל יס רן גוראון
מנכ"ל בזק בינלאומי רן גוראון
(צילום: רמי זרנגר)
הפערים בבזק בינלאומי נבעו בין היתר מאי זקיפה של עלויות משנים קודמות בגין תשלום מקדמות לספקים, לדו"ח רווח והפסד, ומהכרה לא נאותה של הוצאות מראש. זאת, משום שמערכת הנהלת החשבונות בבזק בינלאומי כללה תנועות ידניות רבות ותיעוד לקוי. הפרשה הובילה את בזק לתקן לאחור את דוחותיה עד לשנת 2017, תוך שהיא הכירה בהפחתה של 150 מיליון שקל ברווח הנקי מ-2017.
3 צפייה בגלריה
מוטי אלמליח, המנכ"ל הקודם של החברה. יידרש להחזיר כמיליון שקל ככל הנראה
מוטי אלמליח, המנכ"ל הקודם של החברה. יידרש להחזיר כמיליון שקל ככל הנראה
מוטי אלמליח, המנכ"ל הקודם של החברה. יידרש להחזיר כמיליון שקל ככל הנראה
(צילום: ורדי כהנא)
דו"ח בדיקה חיצוני שהוכן על ידי משרד פאהן קנה ושות' ציין כי בממצאים לא אותרו אינדיקציות המעלות חשד להתרחשותו של אירוע מעילה בתקופה הנבדקת. עם זאת, צוות הבדיקה ציין בדוח כי "אין בעבודתנו כדי לשלול באופן מוחלט חשד לאירוע מעילה בשנים 2003-2001". בעקבות הפרשה דירקטוריון החברה סיים את העסקתם של 4 עובדים באגף הכספים בבזק בינלאומי, שאינם נושאי משרה בה, שהיו מעורבים באירועים, ביניהם מנהל אגף הכספים לשעבר (שעבר תפקיד מאז) וסגנית חשבת החברה.
בפרסום דוח"ותיה לשנת 2020, דיווחה בזק כי דירקטוריון החברה קיבל החלטה לבחון מיזוג בין פעילותן של החברות הבנות yes ובזק בינלאומי, ולהותיר את פלאפון עצמאית. ההחלטה הגיעה על רקע היחלשותן של שתי החברות בשנים האחרונות.
בזק בינלאומי, המשמשת כספקית אינטרנט ושיחות בינלאומיות, סיימה את 2020 בהפסד תפעולי של 241 מיליון שקל והפסד נקי של 275 מיליון שקל. מ-2019 מחקה בזק כ-503 מיליון שקל מערך החברה הבת, בין היתר לאור אי הסדרים, ממחיקה של מנויים כפולים ומבחינת משרד התקשורת לביטול הפיצול הנהוג בישראל בין תשתית לספק אינטרנט. שווי הפעילות של בזק בינלאומי עמד בסוף 2020 על מינוס 145 מיליון שקל, לעומת 1.061 מיליארד שקל בסוף 2018.