כלכלה בצל הקורונה: צפו בדיון באולפן ynet
(חגי דקל, אורי דוידוביץ)


השבתה כוללת של המשק למשך 12 שבועות תיצור פגיעה של 17.7% מהתוצר שהם כ-239 מיליארד שקל. כך עפ"י הערכה מעודכנת של האוצר. השבתה חלקית, כפי שמתרחשת היום, תביא עפ"י הערכה באוצר למחצית מהפגיעה של השבתה כוללת ותעמוד על 8.7% שהם כ-118 מיליארד שקל.
לפי ההערכות, גם אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יחמיר בימים הקרובים את הסגר, בהתאם לדרישות משרד הבריאות, עדיין לא יהיה סגר מלא. ככל שהסגר יהיה חמור יותר וארוך יותר כך הנזק למשק יהיה גדול יותר, וסביר שההתאוששות ממנו תיקח זמן רב יותר. זו הסיבה שאוצר נלחם בימים אלו מול משרד הבריאות על כך שהסגר יהיה חלקי בלבד ועל כך שתהיה לממשלה אסטרטגיית יציאה מהסגר, במטרה לקצר את לוח הזמנים כמה שניתן.
1 צפייה בגלריה
משה כחלון
משה כחלון
שר האוצר משה כחלון
(צילום: יואב דודקביץ)
הגירעון במקרה של השבתה כוללת למשך תקופה כזו יעמוד על שיעור בלתי נתפס של 15.5% מהתוצר. משמעות הדבר היא שבשנים שלאחר המשבר תקציבי הממשלה ייפגעו משמעותית לאור תשלומי הריבית שתדרש הממשלה לשלם והפחתה הדרגתית שלו תחייב העלאות מסים משמעותיות. השבתה חלקית למשך שלושה חודשים תביא לגירעון של 8.8% מהתוצר.
השבתה כוללת למשך שמונה שבועות תביא לפגיעה של 12.8% בתוצר שהם כ-173 מיליארד שקל, השבתה חלקית לתקופה זו תעלה 92 מיליארד שקל למשק. הגירעון במקרה של השבתה כוללת למשך שמונה שבועות יעמוד על כ-11.8% ובמקרה של השבתה חלקית על 7.6%.
בתרחיש מעט אופטימי יותר של השבתה מלאה "רק" למשך חמישה שבועות, הפגיעה במשק תעמוד על כ-9.3% מהתוצר, כלומר כ-126 מיליארד שקל. במקרה של השבתה חלקית הפגיעה תעמוד על 67.5 מיליארד שקל. הגירעון במקרה של השבתה חלקית לתקופה של קצת יותר מחודש יעמוד על 9.3% ובמקרה של השבתה חלקית לאותה תקופה יעמוד על 6.5%.
נתונים אלו מדאיגים את בכירי האוצר שמנהלים בשבוע האחרון ויכוחים עזים בדיוני הממשלה בנוגע להתפתחות ההשבתה בצל משבר הקורונה. החשש הוא כי החמרה של הסגר הנוכחי תצמצם את הענפים שהוגדרו חיוניים ובהם החברות פועלים בצורה רגילה וכי אותם 30% שיכולים היום לשהות במקום העבודה, יידרשו גם כן להשאר בבית, כך שרק שמי שיוכל לעבוד מביתו ימשיך לעבוד.
פורסם לראשונה: 10:03, 29.03.20