רשות ני"ע ורשות המיסים חוקרות חשד להונאת משקיעים ב"קבוצת בראשית", הפועלת לפי אתר האינטרנט שלה בהשקעות בפרויקטים נדל"ניים בישראל ובעולם. במסגרת החקירה נעצר אתמול (ב') המנכ"ל ומייסד הקבוצה, דוד אברהם יצחק כץ. הוא חשוד בעבירות ני"ע (גיוס כספים ללא תשקיף), מרמה, הלבנת הון ועבירות מס הכנסה. בית משפט השלום בת"א שחרר אותו למעצר בית עד יום חמישי, תוך הפקדת ערבויות של 350 אלף שקל והוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ.
על פי הבקשה לשחרור בתנאים מגבילים, החשוד המרכזי בתיק כץ הקים מספר חברות פרטיות, המקובצות יחדיו תחת השם "קבוצת ד.א.י.כ." ("קבוצת בראשית") וכן חברות נוספות בקבוצת סיגניצ'ר אשר פעילותן החופפת לפעילות הקבוצה. החברות מציעות להשקיע בפרויקטים שונים בישראל, מיאמי, לונדון, איי הבאמה ועוד בתחום הנדל"ן.
1 צפייה בגלריה
גיוס הכספים נעשה, על פי החשד, תוך הטעיית המשקיעים. אילוסטרציה
גיוס הכספים נעשה, על פי החשד, תוך הטעיית המשקיעים. אילוסטרציה
גיוס הכספים נעשה, על פי החשד, תוך הטעיית המשקיעים. אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
על פי החשד, כץ פעל יחד עם מעורבים נוספים להציע ולמכור לציבור המשקיעים ני"ע, תוך שגייסו מאותם משקיעים סכומי כסף המסתכמים במיליוני שקלים. כל זאת שלא על פי תשקיף כמתחייב מהוראות חוק ניירות ערך. גיוס הכספים נעשה, על פי החשד, תוך הטעיית המשקיעים והצגת מצגי שווא בנוגע להשקעתם, ותוך העברה של כספי המשקיעים במרמה לשימוש פרטי של החשודים או שלא לטובת ההשקעה לשמה לכאורה גויסו הכספים מהמשקיעים. בנוסף, על פי החשד, כץ פעל במרמה לאי הגשת דו"חותיו ודו"חות החברות שבשליטתו למס הכנסה משנת 2017 ועד היום.
לפי אתר האינטרנט של קבוצת בראשית, כץ (42) הוא בנו של ההיסטוריון פרופ' יוסי כץ, חתן פרס ישראל בתחום חקר הגיאוגרפיה, הארכיאולוגיה וארץ ישראל. הוא בוגר ישיבות נתיב מאיר וישיבת הגולן, ועבד במשרד ראש הממשלה במשך 19 שנה בסוגיות הנוגעות לביטחון המדינה. עוד נכתב באתר, כי כץ הוא חבר מליאת המועצה המקומית אורנית ומחזיק תיק הביטחון במועצה זו.
"מעת שחרורו משרות המדינה", נכתב באתר בראשית, "פועל כץ בשוק הנדל"ן הבינלאומי בתחומי מלונאות, דיור-יוקרה ובתי אחווה לסטודנטים בישראל, ארה"ב, אנגליה, ספרד ובים הקאריבי, באמצעות מניפת תאגידים האוחזת בבעלות בנכסים ובקרקעות בסדר גודל נרחב, ברחבי העולם".
מקבוצת בראשית, המיוצגת על ידי עו"ד עמית בכר, נמסר: "החברה עוסקת במגוון פרויקטים בתחום הנדל"ן במגוון מקומות שונים בעולם. החברה פעלה מאז ומתמיד ביושרה ובמקצועיות כלפי כלל המשקיעים שלה. כספיהם וזכויותיהם מנוהלים בהגינות ובנאמנות ולא קיים כל חשש לאבדן זכויותיהם בהווה ובעתיד. לצערנו יש אנשים חורשי רעה שרוצים לפגוע בחברה ובאנשים שבראשה וכשתסתיים החקירה אנו משוכנעים שיובהר כי פעלנו על פי החוק וללא דופי".