"לא הגעתי בגלל המצב הביטחוני שהיה סכנת חיים": האזינו לשימוע של אחמד אגבאריה עם מנהלי סניף ויקטורי
האיומים בפיטורים של עובדים ערבים - התממשו: כשבועיים אחרי שיא המהומות בערים המעורבות והשביתה הכללית בחברה הערבית, שהתקיימה כ"אות הזדהות עם מסגד אל-אקצא ותושבי שכונת שיח' ג'ראח בירושלים", עובדים ערבים מעידים כי פוטרו ממקומות העבודה שלהם בעקבות היעדרותם.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
אחמד ורשא אגבאריה, שעובדים בסניף ויקטורי שבצמח-טבריה, סיפרו ל-ynet כי הרשת פיטרה את שניהם ומספר עובדים ערבים נוספים, כאשר במכתב השימוע שנמסר להם נכתב, להפתעתם, שהרקע לפיטורים הוא נקיטת עמדה פוליטית.
5 צפייה בגלריה
אחמד אגבאריה שימוע ויקטורי
אחמד אגבאריה שימוע ויקטורי
"לא הגעתי לעבודה כי היה מסוכן לצאת, המשטרה ירתה עלינו כדורי גומי וגז כדי שלא נצא מהבית". אחמד אגבאריה
(צילום עצמי)
בשיחת השימוע של אחמד נאמר לו (כפי שניתן לשמוע בהקלטה שהועברה ל-ynet): "לא הגעת לעבודה. נטשת את החנות ופגעת בתפקוד החנות. מבחינתי זו עמדה פוליטית. נקטת עמדה פוליטית בלי לשים לב כנראה".
אחמד, שעבד בסניף כחצי שנה, הדף את הטענות במהלך השימוע ואמר כי "לא הגעתי בגלל המצב הביטחוני שהיה סכנת חיים. לא יכולתי לצאת כי זה היה מסוכן. אם הייתי בא באוטובוס היו תוקעים את האוטובוס. אם הייתי יוצא ברגל מהכפר היה מחסום מהמשטרה. היה קשה לצאת. אפילו ללכת לקנות מזון - לא נותנים לנו. באותו יום היו הרבה הפגנות, הייתה גם המשטרה שפגעה בנו, ירו עלינו כדורי גומי וגז כדי שלא נצא מהבית".
לדבריו של אחמד, תושב מוסמוס שבוואדי ערה וסטודנט במכללת כנרת, הוא לא יכול היה להגיע לעבודה משום ש"חששתי לביטחוני האישי בצל המהומות. לצערי החברה בחרה לפטר אותי וזה הזוי מאוד".
רשא, תושבת אום אל-פחם וסטודנטית במכללת כנרת, מספרת שפוטרה גם היא מאותו הסניף לאחר שעבדה בו קרוב לשנה: "זה מאוד מאכזב. אני לא מבינה את ההתנהלות של החברה, במקום שהיא תתחשב במצב היא מפטרת אותנו בטענה שנקטנו עמדה פוליטית. על דבר כזה לא צריכים לשתוק כי ברור שזה סוג של נקמה".
5 צפייה בגלריה
רשא אגבאריה ויקטורי
רשא אגבאריה ויקטורי
"ההתנהלות של החברה מאכזבת, ברור שזה סוג של נקמה". רשא אגבאריה
(צילום עצמי)
לפני הפיטורים החברה שלחה להם הודעת הזמנה לשימוע, שבה נכתב כאמור כי הסיבה היא "היעדרות עקב נקיטת עמדה פוליטית שפגעה בתפקוד החנות". לאחר השימוע נשלח להם מכתב פיטורים, שבו נכתב: "בהמשך לשימוע החלטנו להודיע לך על הפסקת עבודתך בחברתנו לאלתר".
למרות פניות חזרות ונשנות, לא נמסרה תגובה מרשת ויקטורי.
5 צפייה בגלריה
מכתב השימוע מרשת וויקטורי ומכתב הפיטורים שנשלח אחרי השימוע
מכתב השימוע מרשת וויקטורי ומכתב הפיטורים שנשלח אחרי השימוע
מכתבי הפיטורים שקיבלו עובדים ברשת

"וואלה מצטער אחי, תחפש לך עבודה"

גם מוחמד אבו אללבן, תושב לוד שעבד כדייל ברכבת ישראל באמצעות חברת דנאל, פוטר ממקום עבודתו. בחברה טענו כי הוא לא התייצב למשמרות במשך תקופה ארוכה ואף ניסו להשיגו ללא הצלחה ולכן החליטו לסיים את עבודתו. מסמכים שהוצגו ל-ynet מעידים כי לעובד נשלחה הודעה שבה מצוין כי מבחינתה הוא "זנח את מקום עבודתו", והחברה אף טוענת שנשלח אליו מכתב הזמנה לשימוע, אך לדבריו, "נודע לי שפוטרתי מאחראי המשמרת ולא מההנהלה. עקב המצב הקשה בלוד כולנו היינו בלחץ ולא תפקדתי טוב. לא יכולתי לצאת מהבית ביום ולא בשעות הלילה, ובסוף פיטרו אותי בגלל שלא הגעתי עקב המצב הקשה שהיה בעיר שלי".

5 צפייה בגלריה
שיחת הוואטסאפ שבה מוחמד אבו אללבן גילה כי פוטר, לטענתו
שיחת הוואטסאפ שבה מוחמד אבו אללבן גילה כי פוטר, לטענתו
שיחת הוואטסאפ שבה מוחמד אבו אללבן גילה כי פוטר, לטענתו
5 צפייה בגלריה
מוחמד אבו אללבן ויקטורי
מוחמד אבו אללבן ויקטורי
מוחמד אבו אללבן
(צילום עצמי)

"עשרות פניות של עובדים שפוטרו או זומנו לשימועים בעקבות השביתה"

מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, ג'עפר פרח, וסוהא סלמאן מוסא, מנהלת שותפה במרכז, פנו לחברה בדרישה להסברים: "פניתי למנהל העבודה הישיר והתרעתי בפניו מפני הליך הפיטורים הלא חוקי. על אף הפנייה, הודיע המנהל במסרון וואטסאפ לעובד שייקח את הפיצויים וילך לחפש עבודה אחרת".
פרח כתב לחברת ההשמה כי "מדובר בפיטורים לא חוקיים, ללא שימוע וללא הליך תקין. הפיטורים נעשו על רקע אפליה בניגוד לחוק המונע אפליה בתעסוקה". עוד הוסיף כי "העתק מפניית מרכז מוסאוא הועברה גם לעו"ד מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה. הנציבות החלה לבדוק את הפנייה בעקבות פניית מרכז מוסאואה". בחברה השיבו לפנייתו של פרח וטענו כי כאמור כי העובד נעדר באופן סדרתי וכי "היעדרותו ממשמרותיו יצרה סיכון של ממש לציבור הנוסעים ברכבות, ברציפים בהם לא הופיע מר אבו לבן למשמרת דייל הבטיחות ברציף אליהם שובץ ומהן נעדר ללא הודעה למנהליו".
לדבריו של פרח, "בשבוע האחרון התקבלו במרכז מוסאוא עשרות פניות של עובדים שפוטרו או זומנו לשימועים בעקבות השביתה שעליה הכריזה ועדת המעקב העליונה לפני כשבועיים. המרכז, יחד עם עורכי דין מתנדבים המומחים בדיני עבודה, העניקו סיוע לעובדים שפנו. בחלק מהמקרים הוצאו מכתבי התראה למעסיקים טרם נקיטת צעדים. לפי נתוני המרכז רק מספר קטן של עובדים אכך פוטר בהליך מזורז. ברוב המקרים העובדים ננזפו או נרשמה להם הערה בתיק האישי. לאחר מיצוי ההליכים מול מעסיקים שפיטרו שלא כחוק עובדים ערבים, יפרסם מרכז מוסאוא את הפרטים".
מדנאל משאבי אנוש נמסר בתגובה: "דנאל מעסיקה לאורך 40 שנה עשרות אלפי עובדים ללא הבדל דת, גזע ומין. כך היה וכך יהיה. במקרה הנדון מדובר בעובד שזנח את מקום עבודתו וניתוק יחסי עבודה עמו נעשה כדין, ומנסה להשתמש שימוש ציני ומביש בתירוץ הגזענות לכאורה כדי לקבל את תפקידו חזרה. אנחנו נכונים להתמודד עם טענות אלו בכל ערכאה חוקית".

האבטלה בחברה הערבית בשיא

הדיווחים על פיטורים של עובדים ערבים מגיעים על רקע המצב התעסוקתי הקשה במגזר, שהורע במיוחד בתקופת הקורונה. במהלכה הם היו הראשונים להיפלט משוק העבודה, וכעת הם האחרונים לחזור אליו. שלוש מתוך חמש הערים עם האבטלה הגבוהה ביותר נכון לשבוע שעבר הן ערים ערביות, כאשר אום אל-פחם בראש עם 24.4% אבטלה, נצרת עם 24.3% אבטלה ורהט עם 19.9% אבטלה. אחריהן אגב ממוקמת העיר המעורבת עכו, עם 19% אבטלה.
בנוסף, מדו"ח הכלכלנית הראשית באוצר שפורסם בחודש שעבר עולה כי שיעור ההשתתפות בשוק העבודה (שמייצג את מספר המועסקים ומספר מחפשי העבודה מגיל 15 ומעלה), בעיקר של גברים ערבים, ירד משמעותית במהלך המשבר. לפי הדו"ח, בינואר השנה שיעור התעסוקה של גברים ערבים ירד ב-21% ושיעור ההשתתפות ירד בכ-15%, בהשוואה לנתונים מלפני משבר הקורונה.
ואם נחזור עוד אחורה, לשנים שלפני המשבר, נראה שרמת התעסוקה של גברים ערבים הייתה במגמת ירידה כבר אז. שיעור התעסוקה של קבוצה זו ירד מ-58.9% בתחילת 2018 ל-53.9% בתחילת 2020, ירידה משמעותית של 5%. רוב הירידה בשיעור התעסוקה של גברים ערבים מוסבר בירידה החדה בשיעור התעסוקה של צעירים ערבים עד גיל 34. שיעור התעסוקה של נשים ערביות דווקא עלה באותן שנים.