צפו: שר האוצר משה כחלון מכריז על חבילת הסיוע החדשה למשק הישראלי

ההנחיות החדשות עליהן הכריזו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, הערב (ב') בצל משבר הקרונה יובילו לפגיעה בהיקף של 45 מיליארד שקל במשק הישראלי. כך מעריכה הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג. גרינברג קובעת כי הצעדים שהוכרזו למאבק בהתפשטות מגפת הקורונה הערב ובמוצ"ש צפויים להביא לירידה בתוצר, המוערכת בכ-25 מיליארד שקל (שמהווים כ-1.6% תוצר).
בנוסף, מעריכה גרינברג כי הירידה בתוצר כתוצאה מהצעדים שהוכרזו עד לסוף השבוע שעבר, לצד השפעת הכלכלה העולמית על המשק המקומי במהלך שנת 2020, צפויה לעמוד על כ-20 מיליארד שקל (המהווים כ-1.4% תוצר).
משה כחלוןמשה כחלון
משה כחלון
הירידה הצפויה בצמיחה בשלב זה עומדת על 3%, שתביא לירידה בהכנסות המדינה ב-1.2%. אולם באוצר מדגישים כי ישנה אי ודאות רבה לגבי מאפייני התפשטות הנגיף והשפעותיו על הכלכלה העולמית והמקומית.
ההערכה לגבי עלות דמי האבטלה, לנוכח השינויים עליהם הוחלט היום (למשל קיצור מ-12 חודשי עבודה לשישה חודשי עבודה שיקדמו לתקופת האבטלה), והגדלת מספר המובטלים - תעלה ארבעה מיליארד שקל.

מתכונת חירום במגזר הציבורי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז הערב על הנחיות חדשות במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. בין היתר הוא הודיע על מתכונת חירום במגזר הציבורי, מעבר המגזר הפרטי למתכונת מצומצמת ועל השארת השירותים החיוניים במתכונת מלאה. כמו כן הוא הבהיר כי לא יוטל סגר כללי על המדינה, אלא רק על מקומות שבהם יש התפרצות של המחלה. במקביל, במשרד התחברו ידללו קווים למוסדות אקדמיה, בתי ספר ומוקדי פנאי. בקווי ביקוש שיש בהם צפיפות ישאירו תדירות. כמו כן יוסטו קווים בהתאם לנהגים בבידוד.
נתניהו הוסיף כי העובדים במגזר הציבורי יוצאו לחופשת פסח מוקדמת על חשבון ימי החופשה השנתית. בנוגע למגזר הפרטי הודיע נתניהו כי הדרישה מהמעסיקים היא לצמצם את שיעור העובדים במשרדים ב-70%.
אחריו הודיע שר האוצר משה כחלון על מענק של 6,000 שקלים לעסקים קטנים והזרמת חמישה מיליארד שקל למשק "כדי להניע מנועי צמיחה שיוכלו להחיות ולסייע לעסקים הקטנים והבינוניים להתקיים. החבילה עצמה, הפרטים, יגובשו בימים הקרובים".
השר כחלון התייחס להשלכות הכלכלית של ההנחיות על המגזר העסקי. "אנשים שייצאו לחל"ת, יכול להיות שהמעסיקים יצטרכו אותם בהמשך, זה לא יימשך לנצח, והם יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים. כלומר, אדם שעבד שישה חודשים זכאי לדמי אבטלה".