הצוות הפיננסי במשלחת הישראלית לאבו דאבי חתם אתמול (ג') על מזכר הבנות לשיתוף פעולה עם איחוד האמירויות, שלפיו יקודמו הסכמים פיננסיים בין משרד האוצר הישראלי והרגולטורים הפיננסיים בישראל לבין הבנק המרכזי של איחוד האמירויות. המטרה הסופית היא להגיע להסכם שיאפשר באופן ישיר להעביר כספים בין המדינות, להמיר מטבעות, לסחור בני"ע וכדומה, בעוד כיום קשר כזה מתבצע בצורה עקיפה דרך בנקים זרים. האתגר המרכזי בגיבוש הסכם כזה הוא כללי איסור הלבנת הון.

רשות איסור הלבנת הון מסווגת היום את איחוד האמירויות ברשימת המדינות שקיים סיכון לפעול מולן מחשש להלבנת הון ומימון טרור. במערכת הפיננסית מציינים כי כדי שיתאפשר שיתוף פעולה, הרשות להלבנת הון תצטרך ליישר קו ולהסיר את איחוד האמירויות מהרשימה. לפי הערכות, הצדדים יבחנו דרכים לוודא שהפעילות מול בנקים באיחוד האמירויות תיעשה ללא חשש.
2 צפייה בגלריה
סניף של יוניון נשיונל בנק בדובאי
סניף של יוניון נשיונל בנק בדובאי
סניף של יוניון נשיונל בנק בדובאי
(צילום: שאטרסטוק)
בינתיים, הוחלט במסגרת מזכר ההבנות שתוקם ועדה משותפת של ישראל ואיחוד האמירויות לקידום שיתוף פעולה בתחום הפיננסים וההשקעות, שתכלול בין היתר הסרת חסמים, קידום השקעות משותפות בשוקי ההון ושיתוף פעולה בשירותי הבנקאות ובעולם התשלומים.
2 צפייה בגלריה
יאיר אבידן
יאיר אבידן
המפקח על הבנקים יאיר אבידן
את הצוות הפיננסי של המשלחת הישראלית באבו דאבי הובילו הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שירה גרינברג והמפקח על הבנקים יאיר אבידן.