לצד בשורה טובה לעצמאיות שהיו בשנת 2019 בחופשת לידה ועצמאים משרתי מילואים, שיקבלו כעת פיצוי על הפגיעה ברווחים בעקבות משבר הקורונה, דורשת ועדת הכספים לפצות גם בעלי עסקים שהיו חולים בשנת 2019 ולכן לא יכולים היו להציג ירידה ברווחים בעת משבר הקורונה בשנת 2020. ברשות המיסים הופתעו מהדרישה החדשה ולפי שעה לא מתלהבים לפצות גם את מי שהיו חולים ב-2019.

הוועדה אישרה כאמור היום (ב') את תיקון העוול בתקנות הפיצוי לתקופת הקורונה. ואלה התקנות שאושרו: לגבי עוסקת עצמאית שהיה לה בתקופת הבסיס חודש של פעילות מופחתת, בה לא עבדה 7 ימים או יותר בשנת 2019 בשל חופשת לידה או שמירת היריון נקבע שתוכל לבחור לחשב את מחזור העסקאות בתקופת הבסיס (התקופה אליה משווים את מחזור העסקאות לצורך הוכחת הירידה במחזורים), לפי ממוצע המחזורים בחודשים בתקופה של 12 חודשים רצופים הקודמים לחודש הראשון שבו היה לה חודש של פעילות מופחתת, או להשוות את המחזור לתקופת פעילותה בשנת 2019, למעט החודשים בתקופה, שבהם הייתה לה פעילות מופחתת.
1 צפייה בגלריה
משה גפני
משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני
(צילום: אלכס קולומויסקי)
לגבי עוסק עצמאי, שהיה לו בתקופת הבסיס חודש של פעילות מופחתת שבה לא עבד 7 ימים או יותר בשל ימי שירות מילואים בצה"ל, נקבע שיוכל לבחור לחשב את מחזור העסקאות בתקופת הבסיס לפי ממוצע המחזורים בתקופת פעילותו בשנת 2019, למעט החודשים בתקופה שבהם שירת במילואים.
בכך אישרה ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני, את תקנות התוכנית לסיוע כלכלי "נגיף הקורונה החדש" בהוראת שעה.
קבלת מענקי הסיוע לעצמאים נעשית בדרך של השוואת מחזורי העבודה בתקופת הקורונה, לתקופה המקבילה אשתקד (2019). כך, עצמאים יכולים להצביע על הירידה בהכנסותיהם, בסכום העולה על 40% או 25% ממחזור העסקאות. הבעיה בשיטה זו, הייתה שנשים ששהו בשנת 2019 בחופשת לידה לא יכלו להצביע על ירידה במחזור העסקי, מאחר שלא עבדו באופן מלא אשתקד, ושנה זו לא שיקפה את הכנסותיהן המלאות.
ועדת הכספים הצביעה לאורך חודשים ארוכים על הבעייתיות בשיטה זו וביקשה לתקנה, ובעקבות כך הגיש משרד האוצר כעת את התיקון, במסגרתו נקבע כאמור תחשיב חדש לגבי נשים אלה, וכן לגבי משרתי מילואים בשנת 2019 שנתקלו גם בהם במורכבות זו.
חברי הוועדה קראו לרשות המיסים לנהוג באופן דומה לאנשים שמחזוריהם היו בירידה בשנת 2019 בשל מחלה או בשל סיבות אובייקטיביות אחרות.
ח"כ גפני אמר כי "חיכינו לתקנות בכיליון עיניים. הערנו על המצב הזה עוד בשלב שקבעתם את המנגנון ומאז ביקשנו זאת מספר פעמים. אנו מברכים על כך ושואלים, מה לעניין מי שהיה בימי מחלה, או אדם שמסיבות אובייקטיביות קיבל בתקופה מסוימת שכר נמוך יותר, האם השיקול שלכם יהיה לקולא לעניין חישוב דומה?".
ח"כ מיקי לוי: "בדומה לאותה עצמאית שילדה, והמחזורים שלה ירדו, אדם נפל למשכב עקב מחלה או שבר את רגלו".
ח"כ קרן ברק: "אלה נושאים יוצאים מהכלל, האם יש התייחסות למקרים כאלה?".
גיא גולדמן, ממונה חקיקה ברשות המיסים ענה כי "הדברים נבדקים קונקרטית, כל מקרה לגופו. אם נגיע למסקנה שאפשר לתת מענה נקודתי, נבחן את האפשרות לתקן את החוק. אבל זה לא אותו אירוע. אנחנו מכירים את האפשרות לשחק עם ימי מחלה. אנחנו נבחן כל מקרה לגופו, גם בהיבט המשפטי, אם יהיה סיכון משפטי אם לא נעשה את זה, ניתן מענה. כל מקרה נקודתי שנוכל לתת מענה, ניתן מענה. לא נבוא ברצון שלילי לדבר הזה".
ח"כ גפני: "ועדת הכספים סבורה שגם אם מישהו היה בימי במחלה וזה גרם לו לנזק גדול בחישוב, שעליכם להתחשב בזה בדומה ללידה או מילואים, אלא אם כן תגיעו למסקנה שהאיש לא מדייק או לא אומר אמת. אתם צריכים לפעול לקולא עם האנשים האלה הזקוקים לסיוע. אתם אומרים שתתחשבו בזה. אני מבקש שתדווחו לנו כמה מקרים כאלה הגיעו, כמה השבתם בחיוב וכמה בשלילה".