תזכורת: ריאיון עם מנכ"לית משרד האוצר היוצאת, קרן טרנר אייל, טרם הכניסה לסגר שני
(צילום: משה מזרחי, אורי דוידוביץ)
כאוס במשרד האוצר. פחות מחמישה חודשים מאז שמונה ישראל כץ לתפקיד שר האוצר ובתוך שלושה חודשים בלבד - התפטרו שלושת הבכירים ביותר במשרדו. היום (ראשון) הודיעה המנכ"לית, קרן טרנר אייל, כי החליטה לסיים את תפקידה. מנהל רשות המיסים, ערן יעקב, ימונה לתפקיד ממלא המקום עד למינוי קבע שיסוכם בהמשך.
לפי הודעת האוצר, מדובר היה בהחלטה משותפת, אך לפי מקורבים לשר כץ "טרנר הודיעה לשר כבר ביום חמישי שהיא מתפטרת. השר ביקש ממנה לחכות עד יום שלישי בשל הדיונים הדחופים על הסגר וכדי שיוכל למנות מחליף, אך היום המנכ"לית לא הסכימה וההודעה המשותפת יצאה".
"מה שמתרחש במשרד הוא הזוי. הכל כאן בשליפות מהמותן. אין התייעצויות מקצועיות. אני לא יכולה להמשיך עוד במצב הזה", אמרה טרנר אייל למקורביה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
התפטרותה של טרנר אייל מגיעה שבועות ספורים בלבד לאחר התפטרותו של ראש אגף התקציבים, שאול מרידור, שלוותה בסערה גדולה, ולאחר שגם רוני חזקיהו, החשב הכללי, שמנהל את כל כספי המדינה, החליט להתפטר ועתיד גם הוא לסיים את תפקידו בימים הקרובים.
במשרד האוצר לאיש אין ספק, כי ההתפטרויות נובעות כולן מאותה סיבה עצמה - אי קיומו של תקציב מדינה מאושר, ובשל כך סחבת בלתי רגילה בכל התוכניות שגובשו בשנתיים האחרונות במשרד האוצר. "אי אפשר להמשיך כך", אמר לאחרונה מרידור, וגם טרנר נשמעה אומרת דברים דומים בשיחות פנימיות במשרד האוצר.
4 צפייה בגלריה
תמונה של קרן טרנר-אייל
תמונה של קרן טרנר-אייל
קרן טרנר-אייל
(צילום: יריב כץ)
שמה של מיכל עבאדי-בויאנג'ו, לשעבר החשבת הכללית במשרד האוצר, הוזכר היום במסדרונות המשרד כמועמדת להחליף את טרנר אייל. שמה הוזכר לאחרונה גם כמועמדת להחליף את מרידור, אולם מסיבות אישיות היא לא יכולה הייתה להיענות להצעה ובינתיים מונה ממלא מקום לראש אגף התקציבים המתפטר, יוגב גרדוס.
מיכל עבאדי (54), כיהנה לאחרונה כיו"ר דירקטוריון בית ההשקעות פסגות. היא הייתה האישה הראשונה שכיהנה כחשבת הכללית של המדינה ואף הייתה בתפקיד תקופה ארוכה מקודמיה - חמש שנים וחצי.
בנוסף, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציע לעבאדי לפני שנים אחדות להתמנות למנכ"לית משרדו, והיא הייתה אחת מארבעת המועמדים האחרונים לכהונת נגיד בנק ישראל לפני מינויה של ד"ר קרנית פלוג.
4 צפייה בגלריה
מיכל עבאדי-בויאנג'ו
מיכל עבאדי-בויאנג'ו
מיכל עבאדי-בויאנג'ו
(צילום: גיל יוחנן)

בכירים במשרד על "שכרון הכוח" של כץ

"שכרון כוח", אלה המילים לתאר את מה שקרה לשר האוצר, ישראל כץ, מהרגע שמונה לשר האוצר. כך טוענים בכירים במשרד, שתארו היום השתלחויות של כץ בבכירים, אמירות כמו "אני המחליט ואתה אל תדבר" וגם "את התוכניות שלך תשמור לעצמך. פה אני עושה את התכניות".
בכירי האוצר נדהמו מהדברים בזה אחר זה. ראשון נפגע, אף, שאינו מודה בעצמו, החשב הכללי, רוני חזקיהו. בכיר במשרד אמר היום כי "חזקיהו הוא איש כל כך צנוע, שקט וישר, שהוא פשוט לא יכול היה להגיב למה שראה ושמע בישיבות והחליט לשים את המפתחות".
אחריו בא ראש אגף התקציבים, שאול מרידור, שטען שכץ ניהל את המשרד בשיטות של טרור: "כץ השליט המשרד אווירת טרור, צעק, איים והסתכל בטלפון בזמן הדיונים".
4 צפייה בגלריה
שאול מרידור
שאול מרידור
ראש אגף תקציבים לשעבר, שאול מרידור
(צילום: עמית שעל)
המנכ"לית טרנר העירה לאחרונה, בשיחה עם בכיר באוצר, על כך שבעודה מדברת עם השר הוא זה מעיין בטלפון, עונה לאנשים במסרונים ולא מקשיב למה שאומרים לו. "זה מעליב", אמרה טרנר למקורביה.
המפתיע הוא שטרנר אייל הייתה ביחסים תקינים ואף טובים עם השר עת עבדה כמנכ"לית משרד התחבורה, תחת השר כץ. "משהו קרה לו כאשר התמנה לשר האוצר. האיש התנפח. זאת הפכה להיות ממש תופעה של שכרון כוח. הוא לא התייחס לאיש ברצינות ושוב ושוב אמר כי הוא המחליט, הוא המגבש תוכניות והוא המבצע. לפקידים הבכירים ביותר הוא אמר לא פעם, 'אל תדבר. אני מדבר עכשיו'. כך אי אפשר לנהל דיון רציני במשרד האוצר".
לאחרונה, התבטאה טרנר גם בשיחה עם ynet כי המצב שבו אין תקציב מדינה מאושר הוא בלתי תקין ויש לעשות הכל לאשר את התקציב במהירות רבה. יחד עם זאת, העידו בכירים במשרד האוצר, כי יחסי השר כץ וטרנר עלו על שרטון מיד לאחר שהגיעה למשרד. זאת, לאחר שהביעה תמיכה גלויה בראש אגף התקציבים, שאול מרידור, עוד בטרם התפטר, ולאחר מכן תמהה על כי היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, לא זומן לישיבה חשובה של צמרת המשרד. משאמרה את הדברים, הציע לה השר כץ לצאת ולהיפגש עם מסינג בחדר אחר, תוך שהוא מעליב אותה בפני בכירי משרד האוצר.
4 צפייה בגלריה
התפטרות נוספת של בכירה במשרד מאז כניסתו לתפקיד. שר האוצר, ישראל כץ וקרן טרנר אייל
התפטרות נוספת של בכירה במשרד מאז כניסתו לתפקיד. שר האוצר, ישראל כץ וקרן טרנר אייל
התפטרות נוספת של בכירה במשרד מאז כניסתו לתפקיד. שר האוצר, ישראל כץ וקרן טרנר אייל
(צילום: אוראל כהן)
גורם בכיר וותיק במשרד האוצר אמר אחר הצהריים כי אינו זוכר מצב כזה במשרד מעולם: "התפטרות של שלושת בכירי המשרד באופן שכזה הוא פגיעה קשה במשרד הכלכלי החשוב ביותר ועלול לגרם נזק מתמשך", אמר הבכיר.
במשרד האוצר ציינו גם, כי המצב שנוצר במשרד האוצר חמור שבעתיים כאשר ישראל נתונה במצב הכלכלי החמור ביותר בתולדות המדינה "ודווקא עכשיו אין מי שינהלו את הכלכלה כמו שצריך וגם אין תקציב למדינה".
נזכיר כי בשבועות האחרונים עזבו את תפקידהם במשרד האוצר גם אריאל יוצר, סגן ראש אגף התקציבים ודור בלוך, ראש צוות אסטרטגיה באגף התקציבים.
שר האוצר כץ מסר בהודעה על התפטרותה של טרנר אייל, כי "עבודתה של קרן הייתה יוצאת דופן ותרמה רבות למגזר הציבורי ולאזרחי המדינה. אני מודה לה בשמי ובשם ממשלת ישראל על שנים של עבודה משותפת במשרדי התחבורה והאוצר, שהובילה להישגים רבים שהשפיעו על כל בית בישראל. אני מאחל לקרן הצלחה רבה בהמשך הדרך".
מנכ״לית משרד האוצר הוסיפה כי "אני מודה לשר כץ על שנים ארוכות של עבודה משותפת למען רווחת אזרחי ישראל במשרדי התחבורה והאוצר. אני משוכנעת שיחד עם אנשי המקצוע המסורים במשרד, הוא ינהיג תוכנית כלכלית רחבה לטיפול במשבר הכלכלי עקב התפרצות נגיף הקורונה".
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, אמר בתגובה להתפטרותה של טרנר אייל: "לא טובת האזרחים מנהלת את כלכלת ישראל, אלא טובתו של אדם אחד - נתניהו. מאז הקמת הממשלה כמעט כל צמרת משרד האוצר התפטרה מתפקידה. זה קרה תוך חמישה חודשים, בשיאו של המשבר הכלכלי החמור ביותר שידעה המדינה. הטענה העיקרית של כל המתפטרים: החלטות מתקבלות על בסיס פוליטי בלבד".