לאחר קרוב לשנה של מגעים, יצא אמש מישראל משלוח זרעי הקנאביס הראשון אי פעם אל מדינה זרה. מדובר במשלוח ניסיוני, שאחריו יתבצעו מגעים בנוגע להמשך הייצוא. זאת כחלק מיישום החלטת ממשלה, שעודכנה באוגוסט האחרון כדי לכלול את ייצוא זרעי הקנאביס הרפואי מישראל, דבר שיכול להוביל לפתיחת שווקים בינלאומיים נוספים לייצוא ישראלי ולקדם את תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל בצורה משמעותית.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
ישראל נחשבת למומחית עולמית בתחום המחקר והפיתוח של צמח הקנאביס, שבשנים האחרונות צבר תאוצה עקב שינויים במדיניות הישראלית.
1 צפייה בגלריה
קנאביס
קנאביס
קנאביס
(צילום: אלעד גרשגורן)
במשלוח נשלחו זרעי קנאביס מסוג המפ של חברת "BetterSeeds" הישראלית. זאת במסגרת תוכנית של החברה שנמצאת תחת רישיון המחקר של יחידת הקנאביס הרפואי (היק"ר) במשרד הבריאות. בעת הגעתם, הזרעים יעברו בחינה ע"י מגדלי המפ מסחריים לוודא התאמתם לשוק האמריקני. האגף לשתלנות וחומר ריבוי בשירותים להגנת הצומח שבמשרד החקלאות ופיתוח הכפר, בשיתוף היק"ר במשרד הבריאות וגופים נוספים, מלווים את כלל החברות הישראליות בקידום נושא ייצוא הזרעים לחו"ל, וכעת לראשונה פעילות זו נשאה פרי.
פתיחת ייצוא הזרעים בתחום הקנאביס צפוי לחזק את מעמדה של ישראל כבעלת ידע ומומחיות בתחום הזרעים. בנוסף, הגדלת מגוון הייצוא והרחבתו למוצרי קנאביס, תאפשר העמקת שווקים קיימים וחדירה לשווקים חדשים תוך כדי רכיבה על גל הביקוש ההולך וגובר למוצרי קנאביס בעלי ערך רפואי-בריאותי. יתרה על כך, ישראל היא בין המדינות המובילות במחקר ובפיתוח זרעים בכלל וכן בקנאביס רפואי בפרט, וייצוא זרעי הקנאביס צפוי למשוך התעניינות מחוקרים שונים ברחבי העולם ולחזק אף יותר את תחום המחקר.
שר החקלאות, עודד פורר, אמר כי "ייצוא זרעי הקנאביס מזמן לנו את הרחבת מגוון הייצוא החקלאי הישראלי ומחזק את החקלאות המקומית, תוך ניצול היתרון היחסי של ישראל בתחום שנחשב עדיין ראשוני. משכך, לישראל יש את היכולת להותיר בו את חותמה ולהיות בין המובילות בעולם. עלינו לתמוך בחברות הישראליות, עת שהן פוסעות את צעדיהן הראשונים בשוק העולמי".
נעמה קאופמן-פס, מנכ"לית משרד החקלאות ופיתוח הכפר: "כורח המציאות מחייב אותנו לחזק את קשרי המסחר שלנו עם מדינות אחרות, כדוגמת פתיחת נספחויות חקלאיות במדינות אחרות, וכן כדוגמת ייצוא זרעי הקנאביס הנוכחי לחו"ל. בתקווה גדולה כי גם משלוח זה יביא עמו הצלחה מסחרית נוספת".