הארכה של שלושה חודשים, עד לא יאוחר מה-31.03.2022, תינתן על ידי רשות המיסים למי שביקשו וקיבלו מענקי סיוע לתקופת הקורונה ולא עמדו בתנאים שנקבעו בחוק, לבצע הסדר מיוחד של פריסת תשלומים, ללא ריבית, להחזרת המענקים. על כך הודיע היום (ב') מנהל רשות המיסים, ערן יעקב. ההחלטה התקבלה בעקבות ההיענות הגבוהה להסדר שמציעה הרשות ולאור העלייה בנתוני התחלואה ופניות שהתקבלו בעניין.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
עסקים סגורים ברחוב הילל בירושלים
עסקים סגורים ברחוב הילל בירושלים
עסקים סגורים ברחוב הילל בירושלים
(צילום: אלכס קולומויסקי)
על פי הוראות ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, ושר האוצר לשעבר, ישראל כץ, נקבע כי ללא שום אימות של דיווחי העסקים - יינתן לעסקים שבקשיים מענה מיידי ובהתאם למדיניות הממשלה, שילמה רשות המיסים את מענקי הסיוע לעצמאים ובעלי שליטה ומענקי הסיוע לעסק קטן, במהירות מרבית. זאת, על סמך הצהרות המבקשים בלבד, לפיהן, בין היתר, הייתה להם ירידת המחזורים הנדרשת בחוק לצורך הזכאות למענק.
בראשית חודש יוני השנה נפתחה באזור האישי באתר רשות המיסים מערכת ייעודית המציגה למבקש את כל המענקים ששולמו לו, את הירידה במחזורים שנדרשה בחוק ואת הירידה שהוא חווה בפועל.
במקרה של מענקים ששולמו ביתר, מוצגות מספר אפשרויות להשבת הכספים ובכללם הסדר פריסה נוח של מלוא סכום החוב בתשלומים שווים חודשיים ללא ריבית אותו ניתן לבצע באמצעות פניה למשרד השומה או המייצג.
היום מסרה רשות המיסים נתונים עדכניים, לפיהם עד כה כ-48 אלף עוסקים אישרו כי קיבלו מענק ביתר, בסכום כולל של כ-1.22 מיליארד שקל, כאשר מתוכם כבר הושבו כ-818 מיליון שקל מעוסקים אשר שילמו במלואו את החוב בגין המענקים או ביצעו הסדר תשלומים בגינו.
החלטה זו מצטרפת להקלה נוספת שפרסמה הרשות בחודש שעבר ולפיה תאפשר לבעלי עסקים שחוו ירידה במחזור השנתי בין השנים 2019 ל-2020, וסך החוב שבגינו מבוקשת הפריסה עולה על 15 אלף שקל, לפרוס את התשלומים להחזרת המענקים עד ל-31 ביוני 2023, במקום עד 31 בדצמבר 2022. יצוין כי לגבי יתר העסקים המועד לקבלת התשלום האחרון במסגרת ההסדר נותר לא יאוחר מיום 31.12.2022.