שר האוצר בצלאל סמוטריץ' התייחס בישיבת סיעת הציונות הדתית לסנקציות שהטיל ממשל ביידן נגד ארבעה מתנחלים שתקפו פלסטינים ביהודה ושומרון. "לא ייתכן שאזרח ישראלי עם כסף ישראלי בבנק ישראלי משולל זכויות ונכסים בשל צו אמריקני", אמר שר האוצר. "אני בשיח עם המפקח על הבנקים. המסקנה היא ברורה - אסור לאפשר מציאות כזו. איך לעשות את זה, נצטרך לקיים על כך דיון מעמיק עם היבטים משפטיים ופרוצדורלי כשהמטרה היא ברורה".
ביום חמישי בשעבר חתם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על צו נשיאותי ראשון מסוגו נגד תושבים ישראלים, המטיל עיצומים על ארבעה ישראלים שלטענת מחלקת המדינה של ארה"ב היו מעורבים בפעילות אלימה נגד פלסטינים ביהודה ושומרון.
1 צפייה בגלריה
סמוטריץ': "מינוי אהרן ברק - שגיאה. נתניהו לא התייעץ איתנו"
סמוטריץ': "מינוי אהרן ברק - שגיאה. נתניהו לא התייעץ איתנו"
שר האוצר סמוטריץ'
(צילום: אלכס קלומויסקי)
ינון לוי, שהוכנס לרשימה השחורה של ארה"ב לאחר שלפי האמריקנים הוביל קבוצות מתנחלים שתקפו פלסטינים ובדואים ושרפו את שדותיהם, טען כי בנק לאומי הקפיא את חשבונו בעקבות כך.
שר האוצר סמוטריץ', שביקש אתמול למנוע את הקפאת חשבונותיהם של המתנחלים, הודה למעשה היום בישיבת סיעתו כי הוא פועל לעקיפת הסנקציות של הנשיא ביידן. "בשבוע שעבר החליט ממשל ביידן באופן תקדימי להטיל סנקציות חמורות נגד אזרחים במדינת ישראל וזאת כחלק מקמפיין שקרי ואנטישמי שמובילים גורמי ה-BDS ואויבי ישראל של 'אלימות המתנחלים'", אמר. "הממשל נוקט צעדים שנוקטים בדרך כלל נגד מחבלים וגופי טרור ומטיל דופי במעל חצי מיליון מתיישבים אזרחי ישראל שומרי חוק שבימים אלו נמצאים בחזית המלחמה בטרור ומשלמים יחד עם החברה הישראלית מחירים בלתי נתפסים בחייהם. מדינת ישראל לא יכולה להשלים ולעמוד מנגד מול הפעולה של הממשל האמריקני שמסמן למעלה מחצי מיליון תושבי ישראל כאויבים במקום כידידים ובעלי ברית".
הוא הוסיף, כי "לא יתכן שאזרח ישראלי עם כסף ישראל בבנק ישראלי משולל זכויות ונכסים בשל צו אמריקני. אני בשיח עם המפקח על הבנקים. המסקנה היא ברורה – אסור לאפשר מציאות כזו. איך לעשות את זה, נצטרך לקיים על כך דיון מעמיק עם היבטים משפטיים ופרוצדורלי כשהמטרה היא ברורה".

בנק ישראל לא יתערב

עוד לפני הצהרת סמוטריץ', בנק ישראל הוציא הודעה ובה מסר כי לא יתערב בהחלטות הבנקים בארץ לחסום ולהקפיא חשבונות של ישראלים החשודים בפעילות אלימה בשטחים נגד פלסטינים, וכי עקיפת הסנקציות עלולה לחשוף את הבנקים לסיכון.
הודעת בנק ישראל: "תאגידים בנקאיים מכורח פעילותם הבינלאומית נדרשים לקבוע מדיניות ונהלים לשימוש ברשימות סנקציות בין-לאומיות וברשימות סנקציות לאומיות של מדינות זרות ולהתקשרות או ביצוע פעולות עם גורמים מוכרזים ברשימות כאמור. עקיפה של משטרי סנקציות כאמור, יש בה כדי לחשוף את התאגידים הבנקאיים לסיכונים משמעותיים וביניהם, סיכוני ציות, סיכוני הלבנת הון ומימון טרור, סיכונים משפטיים וסיכוני מוניטין. שמירה על הניהול התקין והפעילות הסדירה של התאגידים הבנקאיים בישראל נחוצה לשם שמירה על הפעילות הסדירה של המשק בכללותו, לקיום מערכת יחסים תקינה עם הכלכלה העולמית, ולבסוף לשם תפקודה התקין של הכלכלה הישראלית".
בתוך כך, מוקדם יותר היום בנק הדואר עיקל את חשבונו של דוד חי חסדאי, אחד מארבעת המתנחלים עליהם הטיל הממשל האמריקני סנקציות, שלפי ארה"ב "יזם והוביל מהומה, שכללה הצתת כלי רכב ומבנים, תקיפת אזרחים פלסטינים וגרימת נזק לרכוש בחווארה, שהביאה למותו של אזרח פלסטיני"
החשבון שנחסם הוא חשבון משותף של חסדאי ואשתו. חסדאי מסר כי "העובדה שבנק ממשלתי מחליט לעקל חשבונות של מתיישבים בגלל לחץ של ארגוני שמאל קיצוני וממשל אמריקני עוין היא בלתי נתפסת, אך העובדה שהדבר מתרחש תחת כהונתה של ממשלת הימין רגע אחרי הטבח הגדול בתולדות המדינה היא חרפה לאומית".
החסימה של בנק הדואר היום מגיעה לאחר שבנק לאומי הקפיא אתמול חשבון של אחד מהמופיעים ברשימה - ינון לוי. "מדובר בהאשמות שווא", אמר לוי. לפי הצו שהוציא הממשל האמריקני, לוי "הוביל קבוצת מתנחלים שעסקו בפעולות שיצרו אווירה של פחד בגדה המערבית. הוא הוביל בקביעות קבוצות של מתנחלים ממאחז חוות מיתרים, שתקפו אזרחים פלסטינים ובדואים, איימו עליהם באלימות נוספת אם לא יעזבו את בתיהם, שרפו את שדותיהם והרסו את רכושם".