התפתחות בחקירת חברת הקבלן שהעסיקה שליחים של וולט: אושרי סויסה, מנהל בפועל של חברות לאספקת שירותי כוח אדם בתחום השליחויות וההתקנות, נעצר בחשד להתחמקות מתשלום מס בעשרות מיליוני שקלים בגין הכנסות ממתן שירותים לחברות שונות, בהן חברת וולט, ובהפצת חשבוניות פיקטיביות בסכום כולל של כ-320 מיליון שקל. אושרי סויסה חשוד כי היה שותף פעיל לעבירות שבגינן נעצר אחיו, ליאור סויסה, מנהלה בפועל של חברת "פרימיום שליחויות", בדצמבר האחרון.
ליאור סויסה נעצר לפני ארבעה חודשים לאחר חקירה סמויה ממושכת של מחלקת החקירות מכס ומע"מ ת"א ופקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המיסים, יחד עם נציגי אגף החקירות של הביטוח הלאומי. זאת, לאחר שעל הטענות נגד החברה שלו, "פרימיום שליחויות", פורסם לראשונה ב-ynet לפני שנתיים.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
שליחי וולט
שליחי וולט
שליחי וולט
על פי החשד, הקים ליאור סויסה כ-40 חברות קש אשר חתמו על הסכמים במסגרתם התחייבו להעסיק באופן ישיר מאות עובדים בתחום השליחויות וההתקנות אשר סיפקו שירותים לחברות שונות, בהן חברת השליחויות וולט. בפועל, חשוד ליאור סויסה כי שילם לאותם עובדים את כל משכורתם או חלק ממנה במזומן, על מנת להתחמק מתשלומי "ניכויים" למס הכנסה ולביטוח לאומי.
בנוסף, חשוד ליאור סויסה בהפקת חשבוניות מס פיקטיביות בעשרות מיליוני שקלים על מנת להתחמק מתשלום מס ולהסוות את תשלום השכר במזומן. על פי החשד, החשבוניות הפיקטיביות גולגלו בין החברות השונות שבשליטתו של ליאור סויסה, על מנת לייצר מצג שווא לפיו העובדים שסופקו על ידי חברת "פרימיום שליחויות" לא היו עובדים ישירים שלה אלא סופקו לה על ידי חברות אחרות.
בעקבות הפיכת החקירה לגלויה, נערכו חיפושים בבתי ומשרדי המעורבים בפרשה. במהלך החיפושים התברר כי ספרי הנהלות החשבונות של החברות הועלמו, אך נתפסו מחשבים אשר מהם שוחזרו בהליך חקירתי ומיצוי ראייתי מרבית החשבוניות הפיקטיביות אשר הופקו על ידי החשודים. מחשבים אלה נתפסו במשרדיו של אושרי סויסה. כמו כן, עם התפתחות החקירה נאספו עוד ראיות הקושרות את אושרי סויסה לביצוע העבירות יחד עם אחיו ליאור.
עו"ד ורואה חשבון יעקב דהן, בא כוחו של מר אושרי סויסה, מסר בתגובה: "מדובר בטענות שאינן נכונות בלשון המעטה בניסיון פסול לכרוך בצורה מופרכת את אושרי סויסה לפרשה המדוברת. לא בכדי, כב' בית המשפט השלום בראשון לציון קיבל בדיון המעצר שהתקיים בשבוע שעבר, את טענותינו והורה על שחרורו המיידי של מרשנו בהפקדת סך של 10,000 ש"ח בלבד ועיכוב יציאה מן הארץ ל-30 יום, זאת כאשר המדינה דרשה שיפקיד 150 אלף שקלים במזומן ויוצא נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ ל-180 יום".
לפני כשנתיים כאמור פורסמו ב-ynet טענות נגד חברות הקבלן שעובדות עם וולט, בטענה שאלו לא משלמות בזמן לשליחים. שנה אחרי זה, וברקע פתיחת החקירה של רשות המיסים נגד "פרימיום שליחויות", וולט הודיעה לאחרונה למועמדים חדשים כי היא משנה את אופן ההעסקה, וכי לא תאפשר עבודה דרך קבלנים. "אנו מקדמים בתהליך רק מועמדים בעלי תיק עצמאי, כלומר עוסק פטור, מורשה או חברה בע"מ (בבעלותם בלבד)". עוד הוסיפו בחברה כי "במידה ולא תעדכנו אותנו בפרטי העסק העצמאי שבבעלותכם עד ה-31/01/22 נראה בקשתכם כמבוטלת".