הושלם מכרז של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) על אחת מעתודות הקרקע האטרקטיביות בגוש דן: החברות אקרו נדל"ן וקטה גרופ ישלמו יחד כ-644 מיליון שקל ועוד כ-67 מיליון שקל עבור הוצאות פיתוח קרקע ותשתיות למדינה – כדי לבנות 528 יחידות דיור במתחם "תע"ש השלום" בגבול תל אביב-גבעתיים. תחומי התוכנית גובלים בדרך שלום מדרום, רחוב עליית הנוער ממזרח ואזור התעסוקה של שכונת נחלת יצחק מצפון וממערב, בסמוך לשכונת ביצרון ולמגדלי תעסוקה.
אקרו נדל"ן תשלם 368 מיליון שקל ועוד כ-42 מיליון שקל הוצאות פיתוח כדי לבנות 364 יחידות דיור במתחם א' המשתרע על פני שטח של כ-3,861 מ"ר; וחברת קטה גרופ תשלם 276 מיליון שקל ועוד כ-24.5 מיליון שקל הוצאות פיתוח לבניית 164 יחידות דיור במתחם ב' המשתרע על שטח של כ-3,607 מ"ר.
1 צפייה בגלריה
מתחם תעש הישן בדרך השלום בתל אביב
מתחם תעש הישן בדרך השלום בתל אביב
מתחם תעש הישן בדרך השלום בתל אביב - ארכיון
(צילום: יריב כץ)
למכרז הוגשו 12 הצעות, כאשר מחיר המינימום הכולל לשני המתחמים עמד על סכום שלכ-139 מיליון שקל, כך שהחברות זכו בפער של כמעט פי חמישה, אולם סכום זה היה נמוך משמעותית ממחיר השומה, שעמד על כ-698 מיליון שקל במתחם א' שבו זכתה אקרו נדל"ן; ועל כ-315 מיליון שקל במתחם ב' שבו זכתה קטה גרופ. המחיר משקף סכום של כ-1.083 מיליון שקל ליחידת דיור במתחם שתבנה אקרו נדל"ן; וסכום של כ-1.750 מיליון שקל ליחידת דיור במתחם שתבנה קטה גרופ.
שני המתחמים ששווקו במכרז על שטח של כ-5 דונם מיועדים למגורים בבנייה רוויה עם חזית מסחרית כחלק מתוכנית תע"ש השלום תל אביב-יפו. שטח התוכנית הכולל משתרע על כ-55 דונם ומחולק לשניים; מתחם למגורים ומתחם למגורים בשילוב מסחר ותעסוקה. המתחמים הם חלק ממתחם הכולל כ-1,097 יחידות דיור, שחלקן יוצעו כדירות קטנות בשטח 50-70 מ"ר.
תכנון הבינוי מאופיין במבני מגורים בני 7-9 קומות, מגדל בן 23 קומות (אותם תבנה קטה גרופ) בדפנות המתחם ומגדל בן 52 קומות (אותו תבנה אקרו נדל"ן) בחלק הצפון מזרחי, כאשר מסביב שטחים פתוחים ובמרכזו שטח ציבורי פתוח המתפרש על כ-5 דונם. מבנה תע"ש הישן מיועד לשימור והשטח כולו אמור לעבור טיהור ממזהמים. במסגרת המתחם הכולל מיועדים שטחים למגורים (כ-15 דונם), מסחר ותעשייה (כ-4 דונם), מוסדות ומבני ציבור (כ-8 דונם), תשתית דרכים (כ-60 דונם) ושטחים ציבוריים פתוחים (כ-12 דונם).
מרמ"י נמסר: "מדובר בהמשך הבעת אמון של יזמיות הנדל"ן בהיתכנות להקמת פרויקטים חדשים למגורים, מסחר ותעסוקה. נמשיך, יחד עם כל הגורמים עמם אנו עובדים בממשלה ובשלטון המקומי, לתכנן ולעצב בקפידה את מפת המגורים, התעסוקה והמסחר בכל רחבי הארץ, כך שתתאם את המאפיינים והצרכים של ציבור הולך וגדל בטווח הזמן הקרוב והרחוק".