לא רק תיירים ישראלים מגיעים לאילת בימים אלה. בימים האחרונים התלוו אליהם גם חוקרי רשות המיסים, שממשיכים להגביר את נוכחותם בשטח לאחר שנת הקורונה ומבצעים פשיטות על עסקים מדי שבוע. הרשות הודיעה כי חשפה בימים האחרונים שורת ליקויים בהיקף של מאות אלפי שקלים במסגרת מבצע מס הכנסה ארצי של פשיטות על צימרים ומתחמי אירוח ברחבי הארץ.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מגפת הקורונה ברחבי העולם גורמת לרבים מהישראלים לנפוש דווקא בארץ ולשלם סכומים לא מבוטלים עבור החופשה, אך האם בעלי העסקים בתחום רושמים את ההכנסות כנדרש בחוק? רשות המיסים יצאה לבדוק זאת בפעילות ביקורות נרחבת בעסקים אלו וחוקריה פקדו צימרים, וילות המושכרות לאירועים ויחידות אירוח בכל רחבי הארץ.
1 צפייה בגלריה
מלונות ומתחמי אירוח באילת
מלונות ומתחמי אירוח באילת
מלונות ומתחמי אירוח באילת
(צילום: shutterstock)
בתי העסק שנבדקו במסגרת הפעילות אותרו, בין היתר, באתרי האינטרנט וברשתות החברתיות. בפעילות זו השתתפו משרדי השומה מכל רחבי הארץ ונבדקו 89 בתי עסק, מתוכם 26 נתפסו באי רישום הכנסות כחוק.
באילת הגיעו החוקרים לביקורת בוילה להשכרה בעיר, שם מצאו אי רישום של הכנסות בסכום של 98,905 שקל לשנים 2020 ו-2021. בביקורת אחרת בעסק להשכרת יחידות נופש באילת עלה כי תשלומים בסך 19,999 שקל כלל לא נרשמו בספרי העסק. כאשר נשאל על כך, ענה בעל יחידות הנופש שהוא יבדוק עם הבנק "למה הועברו כספים לחשבון שלי".
באזור הצפון, הגיעו החוקרים לביקורת במתחם צימרים במושב בגליל התחתון, ומבדיקת חשבון האר בי אנד בי של העסק נמצא כי 14,986 שקל לא נרשמו כלל בספרי החשבונות. בעל העסק טען: "התכוונתי בשבת הקרובה לשבת ולעדכן את הספרים".
בביקורת במתחם צימרים אחר באותו מושב, עלה מבדיקת חשבון הבנק כי תשלומים בסך  8,100 שקל שהתקבלו בביט עבור אירוח לא נרשמו בספרי העסק. כאשר נשאלה על כך ענתה בעלת הצימרים: "בעלי יחזור, נשב ונעדכן מה שצריך. לא ידעתי שצריך לרשום הכנסות מביט".
עוד בצפון, בביקורת במתחם צימרים בישוב בגליל העליון, עלה כי תשלומים בסך 6,350 שקל לא נרשמו בספרי החשבונות. בתגובה לממצאי הביקורת ענתה בעלת המקום: "רק מסיבה טכנית לא התפניתי לרשום". בביקורת בצימרים נוספים ביישוב, נמצא כי 3,800 שקל לא נרשמו בספרי העסק. כאשר נשאל על כך ענה עובד במקום: "בעלת המקום בחו"ל אמרה לי לטפל בצימרים ובגבייה והיא תרשום מה שצריך כאשר תחזור".
באזור המרכז הגיעו חוקרי המס למתחם אירוח בתל אביב שם מצאו כי העברה לחשבון הפייבוקס של העסק על סך 2,500 שקל לא תועדה כלל. לשאלת החוקרים מדוע לא נרשמו התשלומים, ענתה בעלת המתחם: "אני בדרך כלל מוציאה חשבונית מס קבלה אחרי שאני רואה את הכסף. כשזה בפייבוקס אני בספק". בביקורת אחרת, בעסק להשכרת חדרים בבת ים, נמצא כי הפעילות העסקית במקום אינה מדווחת כלל למס הכנסה. לשאלת חוקרי המס מדוע אינו מנהל ספרים, ענה בעל המקום כי: "אין לי עבודה קבועה וזה מה שאני עושה".
מבצע הביקורות נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המיסים נגד מעלימי מס והון שחור, במסגרת המדיניות הנוכחית להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר באמצעות עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.