בתום תשעה חודשי קורונה - מתחיל המהלך שיביא לביצוע הכשרות מקצועיות, לאחר ריב סמכויות ממושך בין משרדי האוצר והרווחה. הממשלה אישרה היום (ראשון) את החלטת שר האוצר ישראל כץ ושר העבודה והרווחה איציק שמולי על הקמת מנהלת הכשרות מקצועיות.
המנהלת, עליה סיכמו בסוף השבוע השר כץ והשר שמולי, תקום במשרד האוצר ותפעל בשיתוף פעולה עם משרד העבודה והרווחה. המנהלת, יחד עם זרוע עבודה, יפעלו להחזרת מעל 100 אלף עובדים (מתוך קרוב למיליון מחוסרי העבודה) למעגל התעסוקה בתקופת משבר הקורונה.
1 צפייה בגלריה
שר העבודה והרווחה איציק שמולי ושר האוצר ישראל כץ
שר העבודה והרווחה איציק שמולי ושר האוצר ישראל כץ
שר העבודה והרווחה איציק שמולי ושר האוצר ישראל כץ
(צילומים: אבי מועלם)
על מנת להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של משבר הקורונה, ולאור צורך הממשלה בשדרוג והגדלת היקף מערך ההכשרות המקצועיות לטובת העלאת הפריון ושיעור התעסוקה הנדרש בימים אלו, סיכמו שני השרים על הקמתה של המנהלת, שתקדם הכשרות במקצועות בעלי שכר גבוה מהשכר הממוצע במשק בענפי התשתיות, הבינוי, ההיי-טק והתעשייה.
המנהלת תפעל במשך שנתיים וחצי, בשיתוף גורמים ממשלתיים וחוץ ממשלתיים בהם מעסיקים וגופי הכשרה, במטרה לקדם מסלולי הכשרה מקצועיים תוך התמקדות בהשמת עובדים המצויים מחוץ למעגל העבודה, ביניהם צעירים וחיילים משוחררים, לאורך זמן, בשכר ובפריון גבוה. כמו כן תפעל המנהלת להרחבת וגיוון ההכשרות המקצועיות.
במקביל, זרוע העבודה תרחיב משמעותית את פעילותה בתחום ההכשרות המקצועיות, תייצר מסלולים מתקדמים ומודרניים בשיתוף המעסיקים במגוון רחב של תחומים ותגביר את פעילותה לסיוע לצעירים דורשי העבודה ולהעלאת שיעור ההשתתפות של אוכלוסיות היעד ושילובם בשוק העבודה.
המנהלת וזרוע העבודה יפעלו במשותף להכשרה ולהשתלבות של 100 אלף דורשי עבודה לפחות בתקופה הקרובה. מדובר בצעד משלים לצעדים שנוקט משרד האוצר במטרה לסייע למובטלים ולמעסיקים בהתמודדות עם משבר הקורונה.
שר האוצר ישראל כץ מסר: "בזכות המנהלת להכשרות מקצועיות, שתייצר מסלולים יצירתיים ומגוונים, נצליח להחזיר כ-100 אלף מובטלים למעגל העבודה במקצועות השונים בשוק העבודה. זהו צעד משלים וחשוב לתוכנית 'רשת ביטחון', שנועדה לתת מענה נרחב לבעלי העסקים העצמאיים והשכירים בתקופת הקורונה. אני מודה לשר הרווחה וכל השותפים להצלחת המהלך החשוב הזה. בזכות שילוב זרועות ועבודה משותפת - ניטיב עם המשק ועם תושבי ישראל".
שר העבודה והרווחה איציק שמולי: "אני מברך על אישור ההחלטה בממשלה, מה שיאפשר יצירת אופק תעסוקתי למובטלי הקורונה באמצעות הנעת מערך ההכשרות המקצועיות. מתוך גישה עניינית, ממלכתית ופרגמטית לסייע למובטלים ולמשק הושגו הסכמות נדרשות, חרף המחלוקות המקצועיות שהיו, ונשתף פעולה במטרה להגיע בשנת 21׳ ל-100 אלף עובדים מוכשרים שיוכלו לחזור בתנאים טובים יותר למקצועות אטרקטיביים בשוק העבודה. זרוע העבודה תמשיך להוות נדבך מרכזי ומוביל בתחום ההכשרות ותפעל בצורה מתואמת עם המנהלת, שבסופו של דבר תשולב בתוכה. אני מודה לשר האוצר ולאנשי משרדו על שיתוף הפעולה".