חברת קיוס הישראלית מתחילה להקים מפעל אמוניה חדש, כך נודע לכלכליסט. המפעל על שטח של 220 דונם יוקם באזור התעשייה מישור רותם בנגב בהשקעה של 1.5 מיליארד שקל. עבודות הקרקע כבר החלו במימון משותף עם משרד הכלכלה ועד סוף השנה תוכל קיוס להתחיל בבניית המתקנים. פעילות המפעל תחל ב-2023.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
רוב האמוניה - חומר גלם רעיל המשמש בעיקר את תעשיית הדשנים - מיובאת לישראל מחו"ל דרך נמלי הים. המפעל צפוי לייצר כ-70 אלף טונות אמוניה בשנה.
1 צפייה בגלריה
אדריאן הלל
אדריאן הלל
אדריאן הלל. "מאות משרות חדשות"
(צילום: סיון פרג')
עד 2017 פעל בישראל מיכל אמוניה במפרץ חיפה, אולם בהוראת ביהמ"ש ולאחר מאבק ציבורי הוא נסגר. עם הקמת המפעל, המשק יוכל להישען על תוצרת מקומית ולייתר יבוא מחו"ל. טרם סגירת המיכל בחיפה ניסתה הממשלה לקדם מכרז להקמת מפעל חדש אולם הוא נחל כישלון וספג ביקורת ממבקר המדינה. בין המשתתפות במכרז הייתה חברת לינדה הגרמנית שנציגה היה אדריאן הלל, ממייסדי קבוצת ברן הבורסאית. לאחר כישלון המכרז, הוקמה קיוס טכנולוגיות שפועלת בתחומי התעשייה והאנרגיה, ומנוהלת על ידי הלל וצ'רלי שפר, ששימש בעבר נשיא כרמל אולפינים והמשנה למנכ"ל בתי הזיקוק בחיפה. ב-2017 קבעה הממשלה כי את המפעל תקים קיוס.
בקיוס טוענים שכושר הייצור הכללי יספק מענה לכלל הצריכה הקמעונאית בישראל. הלל אמר לכלכליסט כי "ייצור אמוניה ומוצרים נוספים ישמש אבן פינה להמשך פיתוח תעשייה כחול לבן. מפעל זה ייצר מאות משרות חדשות באזור הדרום עם תרומה משמעותית לתל"ג וליצוא, תוך שימוש בחומרי גלם מקומיים".