שבוע לפתיחת שנת הלימודים: ברגע האחרון ובאיחור גדול הביאו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ לאישור הממשלה במשאל טלפוני הקצאת 300 מיליון שקל לסבסוד הצהרונים.
התקציב יספיק עד סיום 2020. כדי להמשיך להפעיל את הצהרונים ב-2021, יהיה צורך כנראה בהחלטת ממשלה נוספת. בגלל האיחור באישור התקציב צפוי שרשויות רבות, במיוחד החלשות שבהן, לא יספיקו להפעיל את הצהרונים עד תחילת שנת הלימודים.
1 צפייה בגלריה
פעילות בגן ילדים באשקלון
פעילות בגן ילדים באשקלון
פעילות בגן ילדים באשקלון
(צילום: סיון מטודי, דוברות עיריית אשקלון)
למשבר הצהרונים גרם המנהג של שר האוצר משה כחלון לחלק כספים שלא בטוח שניתן יהיה לממן אותם גם בשנים הבאות. עד שכחלון הגיע המדינה מימנה כמעט את כל עלות הצהרונים באשכולות 1-3, שבהם בעיקר ישובים חרדים, ערבים, מספר ערי פיתוח וירושלים. התקציב שלהם, בסך 300 מיליון שקל, לא עמד גם השנה בסכנה.
אלא שכחלון הוסיף סבסוד גם לצהרונים באשכולות גבוהים יותר שהולך פוחת ככל שעולים באשכול. עלות הסבסוד היא 700 מיליון שקל. לכן, כדי להפעיל את הצהרונים עד סוף 2020 יש צורך בקרוב ל-300 מיליון שקל. הסכום הזה לא נכלל בתקציב ההמשכי ולכן נדרשה החלטת ממשלה להעביר את הכסף.
ביום ראשון שעבר שמע שר האוצר ישראל כץ על הבעיה לראשונה בראיון שנתן ל"כלכליסט", הודה שאינו מכיר אותה וזימן דיון בנושא. ביום שלישי פרסם הודעה שסיכם על פתרון תקציבי עם החשב הכללי רוני חזקיהו, אבל ההחלטה תתקבל רק היום.
רשויות חזקות נערכו לפתיחת הצהרונים בכל מקרה. זאת הן בגלל שהתושבים שלהן אמידים יותר ומסוגלים לעמוד בתשלום ללא סבסוד והן בגלל שהיקף ההנחה אצלן קטן יותר, ולכן אינו משפיע במיוחד על ההורים. לעומת זאת רשויות חלשות יותר באשכולות 4-5 לא יכלו להיערך ולכן דווקא אצלן צפוי כאוס.