חברת HOT (הוט) לא אפשרה פעילות שוק סיטונאי תקינה על גבי הרשת שלה, ועל כן משרד התקשורת הודיע היום (שני) על כוונתו להטיל עליה קנס של 6 מיליון שקל בכפוף לשימוע. במסגרת הליך הפיקוח מצא המשרד ש-HOT הדירה את המתחרות מהרשת שלה ומנעה את התפתחות התחרות.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
רפורמת השוק הסיטונאי אפשרה התפתחות תחרות במגזרים שונים, והיא נחשבת לאחת מהרפורמות המשמעותיות ביותר בשוק התקשורת בשנים האחרונות. מטרת הרפורמה, המכונה שוק סיטונאי, היא לאפשר תחרות בתחום התשתיות הנייחות ששייכות לבזק ו-HOT. באמצעותה, ספקי שירות חסרי תשתית נייחת בפריסה רחבה, יכולים לחכור מקטעי תשתית מבעלי התשתית בזק או HOT, ולשווק על בסיסם שירותים לצרכן, כדי להתגבר על החסמים הקיימים בפריסת תשתית ולייצר מגרש משחקים מאוזן שיאפשר להם להתחרות.
1 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
משרד התקשורת מצא ש-HOT הדירה את המתחרות מהרשת שלה ומנעה את התפתחות התחרות
(צילום: shutterstock)
ממשרד התקשורת נמסר כי "על HOT היה לאפשר את פעילות השוק הסיטונאי על גבי הרשת שלה החל ממאי 2015. בפועל, ואף לאחר שנקבעו תעריפים מפוקחים לשירותים במהלך 2017, HOT החלה באספקת השירות רק במהלך 2018, וגם לאחר שהחלה, התגלו קשיים שלא אפשרו לספקיות השירות לספק שירותים באורח תקין לצרכנים".
"גובה העיצום הכספי נקבע בין היתר בהתאם להיקף הפגיעה התחרותית, התועלת שצמחה להוט טלקום, משך ההפרה, שיעור המנויים שנחשף אליה ופרמטרים נוספים בהתאם לאמות המידה הקבועות בעניין זה. במסגרת זו המשרד סבור כי הפגיעה התחרותית אינה מסתכמת בהיעדר מעבר מנויים לשוק הסיטונאי, אלא בפגיעה לטווח ארוך שיש לה אף השלכות על פיתוח רשתות מתקדמות של המתחרים, הנתפסות כמנוע צמיחה למשק שהתועלת הציבורית בצדם רבה ומגוונת. משרד התקשורת ימשיך לפעול למען הגברת התחרות בכל ענפי התקשורת, ולצד זה במקרים שבהם חברות התקשורת מפירות את הוראות החוק המשרד יפעל בכל הכלים העומדים לרשותו לטיפול בהפרות".
מ-HOT נמסר בתגובה: "אנו מופתעים מהודעת משרד התקשורת. HOT מקיימת באופן מלא וקפדני אחר הוראות האסדרה ביחס לשוק הסיטונאי, ומשקיעה בכך משאבים רבים, תוך שהיא מעודדת את ספקיות השירות לעשות שימוש ברשת HOT. לראייה, יותר מ-120 אלף לקוחות חוברו מאז תחילת הרפורמה לשוק סיטונאי ברשת הכבלים. צר לנו כי טענות מופרכות של מתחרים, העושים בהוראות אסדרה שימוש ככלי לניגוח ופגיעה בתחרות, מקבלות מקום. הוט תלמד את ההחלטה ותבחן את צעדיה".