הנאמן הזמני של רשת הצהרונים "בצהרי היום" המפעילה 43 צהרונים בת"א עם כ-1,267 ילדים ו-141 עובדים הגיש בסוף השבוע בקשה לבית המשפט המחוזי בת"א לאשר לו להפעיל את הצהרונים החל מיום שלישי הקרוב ועד למכירת הפעילות למפעיל אחר או החלטה אחרת של בית המשפט. נזכיר כי החברה פנתה לאחרונה לבית המשפט בבקשה למנות לה נאמן זמני באופן דחוף ולהוציא צו פתיחת הליכים לחברה. זאת, לאחר שנקלעה לקשיים וחובות של כ-1.1 מיליון שקל.
השופטת נועה גרוסמן מבית המשפט המחוזי בתל אביב אישרה היום (שני) את הפעלת הצהרונים של הרשת במאי ויוני. "אני מאמצת את המלצות הנאמן הזמני ומאשרת את הפעלת הצהרונים של החברה ב-43 הגנים בהפעלה זמנית לחודשי מאי-יוני 2024, כדי לתת פתרון לילדים ולהורים".
מהדוח הראשוני שהגיש הנאמן הזמני עו"ד מנחם מושקוביץ, שמונה לתפקיד לפני שבוע, עולה עוד כי נכון להיום אין לחברה את היכולת לשלם את שכר העובדים לחודש אפריל, חודש אשר התאפיין בהפעלת קייטנה/יום לימודים ארוך על ידי עובדי החברה.
1 צפייה בגלריה
צהרון. אילוסטרציה
צהרון. אילוסטרציה
צהרון. אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
בדוח הנאמן מציין כי "נכון להיום אין לחברה את היכולת לשלם את שכר העובדים לחודש אפריל, דבר אשר גורם למרמור (מוצדק) של העובדים על כך ששכרם לא משולם ועל התניית חלק מהעובדים את שובם לעבודה בתשלום שכרם. הוסבר לעובדים, כי את שכר עבודתם עבור חודש אפריל הם יקבלו מהביטוח לאומי לאור כניסת החברה להליך פירוק. עוד הוסבר לעובדים, כי כל מסמך אשר הם יצטרכו לצורך הגשת תביעה לביטוח לאומי ואשר נמצא במשרדי החברה הם יקבלו".
מהדוח עולה כי מדובר בחברה ותיקה ומוערכת בתחום הפעלת הצהרונים המפעילה 43 צהרונים במרכז תל אביב בעקבות זכייה במכרז אשר נערך על ידי העירייה באמצעות יובל חינוך. הכנסות החברה מבוססות על תשלומי הורים המשולמים מידי חודש בחודשו וכן בשיפוי ובהשתתפות העירייה אשר משולמות מעת לעת.
עובדי החברה מחולקים בגדול לשתי קבוצות: עובדים שעתיים ועובדים גלובליים. חלק גדול מעובדי החברה הם עובדים ותיקים בעל ותק תעסוקתי רב. בדוח מציין הנאמן כי "תפיסת הנאמן היא, כי יש לפעול ולהפעיל את הצהרונים מיד לאחר חג הפסח, ב-30 באפריל, באופן מלא בכל 43 הגנים משתי סיבות עיקריות: להמשיך את הרצף והביטחון להורים ולילדים בהמשך הפעלת הצהרונים ומתן ביטחון ויציבות לעובדים שמקום עבודתם ממשיך לפעול".
הנאמן מציין כי נראה כי יש אפשרות להפעלה לא גרעונית של החברה כאשר תחשיב הנאמן הוא על שני חודשי הפעלה (מאי ויוני). עוד מצוין בדוח הראשוני שהוגש כי נעשו פניות לכלל עובדי החברה "ונכון להגשת בקשה זו יש אישור של עובדי החברה אשר מפעילים 40 גנים מתוך 43 גנים של החברה שהם יגיעו לעבודה החל מה-30 באפריל, כאשר הנאמן מקווה שניתן יהיה לקבל את אישורם של עוד 3 עובדות להפעלת הגנים". הנאמן מציין עוד כי פתיחת הצהרונים נעשית בשיתוף פעולה הדוק ופורה עם העירייה וכן תוך עדכון ועד ההורים העירוני.
במקביל להערכות להפעלת הצהרונים, החל הנאמן, לפי הדוח, לקבל פניות מגורמים שונים המעוניינים ברכישת פעילות החברה.
החברה ציינה באמצעות עוה"ד משה תורג'מן ודניאל בניטה כי אין בידיה לשלם את משכורות 141 עובדיה עבור חודש אפריל בסכום המוערך בסך של כ-600 אלף שקל וכי אין בידי החברה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי ספקיה השונים עבור חודש אפריל המוערכות בסך של כ-300 אלף שקל וכי יש למצוא פתרון חלופי ל-1,267 ילדים הרשומים ב-43 הצהרונים שהחברה מפעילה כיום.
עיריית תל אביב-יפו וחברת יובל חינוך מסרו: "עיריית תל אביב יפו וחברת 'יובל חינוך' פועלות בכל האמצעים העומדים לרשותן על מנת לשמור על שגרה חינוכית רציפה לילדות וילדי העיר. בהתאם להחלטת בית המשפט והנאמן מטעמו גני הילדים והצהרונים יופעלו כבשגרה עם החזרה מחופשת פסח ועד סוף חודש יוני".
פורסם לראשונה: 12:31, 28.04.24