מליאת הכנסת אישרה בצהריים (ד') בקריאה טרומית את הארכת הוראת השעה שהתקבלה במהלך משבר הקורונה, ולפיה הזכאים לדמי אבטלה שנמצאים בהכשרה מקצועית מטעם המדינה יקבלו דמי אבטלה מלאים - ולא 70%, כפי שנקבע בחוק.
מליאת הכנסת אישרה בכך להאריך את הצעת חוק הוראת השעה של הביטוח הלאומי לתשלום דמי אבטלה למי שנמצא בהכשרה מקצועית של חברי הכנסת אפרת רייטן מרום, ניר אורבך וולדימיר בליאק, אליה הוצמדו הצעות של חברי הכנסת חוה אתי עטייה ואיתן גינזבורג. 41 תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת העבודה והרווחה.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
לשכת התעסוקה בחולון
לשכת התעסוקה בחולון
לשכת התעסוקה בחולון
(צילום: קובי קואנקס)
בהצעת החוק מוצע לקבוע, כהוראת שעה למשך שנה אחת, כי החל מיום 1 בינואר 2022 מי שנמצא בהכשרה מקצועית וזכאי לתשלום דמי אבטלה, דמי האבטלה שישולמו לו יהיו עד לגובה דמי האבטלה המלאים להם היה זכאי אילו היה מובטל, במקום עד לגובה סכום השווה ל-70% מדמי האבטלה כאמור, כפי שקבוע בחוק הביטוח הלאומי, טרם הוראת השעה.
יש לציין כי הוראת השעה הזו התקבלה כבר באוגוסט 2020 לנוכח משבר הקורונה, בתקופה שבה רבים קיבלו דמי אבטלה בשל הנסיבות והחלטות הממשלה להאריך את תקופת הזכאות לדמי אבטלה. לפי ההחלטה שהתקבלה אז, הוראת השעה הייתה אמורה לפוג בסוף 2021 (בשבוע הבא), וכעת הכנסת אישרה בקריאה טרומית להאריכה ותצטרך להשלים את החקיקה בימים הקרובים.
בדברי ההסבר נכתב: "המצב האמור טעון תיקון, מאחר ויש בו תמריץ שלילי להשתתף בהכשרה מקצועית, ובכך נמנע ממבוטחים רבים הסיכוי להשתלב בעתיד בתעסוקה כל שהיא או בתעסוקה התואמת יותר את יכולותיהם. על פי נתוני אגף המחקר של המוסד לביטוח לאומי, מספר מקבלי האבטלה שהשתתפו בתוכניות הכשרה מקצועית הלך ופחת בשנים האחרונות.
"היום, בעקבות משבר הקורונה ובעלייה החדה בשיעור המובטלים, וכן בעקבות השינויים המואצים החלים על מבנה שוק העבודה, ראוי ורצוי שאנשים הנמצאים מחוץ לשוק העבודה יקבלו את הכלים הנדרשים בכדי להכשיר את עצמם מחדש ולהיכנס למעגל התעסוקה".
ח"כ אפרת רייטן מרום: "מדובר בצעד חשוב והכרחי בעיקר לאור תקופה כלכלית לוטה בערפל וחוסר ודאות עבור אזרחים רבים שנמצאים ללא עבודה, וכאשר ענפי פרנסה רבים נסגרים נוכח הגבלות חדשות לשמירה על בריאות הציבור לאור התפרצות מחודשת של הקורונה. יודגש שכל מהותה של תקופת האבטלה הינה להוות כלי זמני, גשר בין מקום עבודה אחד למשנהו, ולספק לאזרח חודשים ספורים, אפשרות וההזדמנות לקיום בכבוד כדי שיוכל לחפש בראש שקט עבודה אחרת ולחזור לעולם התעסוקה".
46 הארגונים החברתיים והעסקיים ומפעילי ההכשרות השותפים ב״המקפצה - המטה להשקעה במקצועות המחר״, בירכו על קידום החקיקה לביטול קיצוץ דמי האבטלה למשתתפים בהכשרות מקצועיות. לדברי טלי ניר, מנכ"לית עמותת 121, המובילה את השותפות: "מלכתחילה, העיוות של קיצוץ דמי האבטלה היווה תמריץ שלילי למובטלים לשדרג את כישוריהם. אנו קוראים לכנסת לאשר את התיקון לחוק כשינוי קבוע ולא כהוראת שעה נוספת, ולהסיר את העונש המוטל על מובטלים לומדים. אנו מקווים כי ההחלטה הזו תהיה עוד נדבך ממאמץ ממשלתי רחב יותר שיאפשר לרבים להשתתף בהכשרות, כולל מתן מלגות קיום למובטלים הרבים שאינם זכאים לדמי אבטלה".