ההסתדרות השיקה היום (ג') פורום חדש לעצמאים, שנועד להעניק רשת ביטחון סוציאלית לכלל העצמאים בישראל. במסגרת זו מבטיחים בארגון לקדם הסדרת פיצוי הולם בגין פגיעה בהיקף הפעילות העסקית ויצירת מנגנון דמי אבטלה, על פי אותם כללים שמעגנים את הזכות לשכירים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הפורום הושק בבית נבחרי ההסתדרות בתל אביב, בהשתתפות דמויות בולטות מהמגזר העסקי וממאבקי העצמאים. בראש הפורום יעמוד מפיק אירועי התרבות ואיש העסקים רמי בז'ה, כשבין מייסדיו נמנים גיל חובב, דדי סויסה, דורון (קופי) עציוני, אלי לוי, משה דץ, מודי פרי, שבתאי מיכאל, ומיקי דה פז.
2 צפייה בגלריה
ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות החדש
ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות החדש
ארנון בר-דוד, יו"ר ההסתדרות
(צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות)
באמנת ההקמה של פורום העצמאים, שעליה חתמו הבוקר מייסדי המיזם, נכתב כי ההסתדרות רואה בביטחון הסוציאלי זכות יסוד בסיסית לכלל העובדים בישראל, עצמאים ושכירים כאחד. יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, אמר כי הפורום לא נועד להחליף את הארגונים הפועלים כיום בנושא אלא למסד שיתוף פעולה נרחב.

"ניסו לשסות עצמאים בשכירים"

"המטרה שלנו היא לרתום את עוצמתה של ההסתדרות כגורם מוביל במשק, כדי להביא את מצוקתם של ציבור העצמאים והפרילנסרים לשולחנם של מקבלי ההחלטות והממשלה", אמר. "נכנסו אל המשבר הזה ביחד ואני רוצה שנצא ממנו ביחד. אי אפשר להפריד את עולם השכירים מעולם העצמאים, זה עולם אחד ששזור וסרוג האחד בתוך השני".
בר-דוד גם מתח ביקורת על המדיניות, שהפקירה לטענתו את העצמאים. "נעשו פה הרבה טעויות", אמר. "מה היה קורה אם ב-10 במרץ היו נותנים אבטלה גם לעצמאים? במקום זה התחכמו, שלחו לקופות ולהלוואות שלא שוחררו. אין פה את הרוח המחבקת ואין פה חשיבה לעומק. בשביל מה יש מדינה? בשביל מה אנחנו חיים פה? רק בשביל להילחם ולהקיז עליה דם או גם כדי להתפרנס בכבוד?
"המדינה צריכה להתייצב למען האזרחים ולתת להם פתרונות ולא לשסות ציבור בציבור. זה לא עניין פוליטי אלא עניין של ערבות הדדית, חברות, שיתוף פעולה בין זרמים במשק הישראלי. ניסו לשסות עצמאים בשכירים. זה נראה לכם הגיוני? אם השכירים יהיו חלשים ועניים מי יקנה אצל העצמאים? מי יקנה כרטיסים להופעות, מי יזמין טיולים ובתי מלון? אם ימשיכו לשסות בנו לא נוכל לקיים פה מדינה".
בז'ה ציין כי "נתכנס לגבש יעדים ומטרות ונחתור להביא בשורה. המטרייה והפלטפורמה של ההסתדרות הן ערובה להצלחה, וכשאני אומר ערובה אני מתכוון לערבות הדדית בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין המדינה, כל זאת בדיוק בתקופה שחייבים לפעול יחד להבראת המשק, להבראת הכלכלה הישראלית ולעתיד מתוקן וטוב יותר".
2 צפייה בגלריה
רמי בז'ה
רמי בז'ה
רמי בז'ה. יעמוד בראש הפורום
(צילום: מוטי קמחי)
לדברי דץ, "זהו יום גדול כי עד עכשיו השאירו אותנו לבד. אנחנו צועקים הצילו ובעולם שלי, בעולם התרבות, פשוט עשו עלינו השתק. בשגרה אנחנו רגילים לבדר, להצחיק, לגרום לדמעות, לרגשות, לשמחה ולאחדות – מאיתנו מוציאים את החשק לחיות. אין בן אדם שלא אמור להביא לחם הביתה אבל לאף אחד לא אכפת מאיתנו. עד עכשיו קראו לנו בכל מיני שמות - קראו לנו חארטה, קראו לנו חייזרים וקראו לנו מפיצי מחלות".
"ההפרדות שעושים בין השכירים לבין העצמאים הן מיותרות", הוסיף. "בסופו של דבר כולנו מניעים את המשק וכמו בכל משפחה - לכל אחד יש תפקיד. צריך גם אותנו. כשכל אחד מאיתנו, העצמאים, עושה את זה לבד - אנחנו חלשים. כדברי השיר: כל אחד מאיתנו אור קטן וכולנו אור איתן. הגיע הזמן שהחושך ייעלם ואני באמת מקווה שההסתדרות שיש לה כוח ויודעת להניע מהלכים - תדאג גם לנו".
ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד אבי חימי, ציין כי "השכירים במשבר הקורונה נתנו את חלקם בכלכלת המדינה, עבדו בתנאים לא תנאים והשתדלו לייצב את המשק. מהצד השני, השכירים הרגישו ביטחון משום שיש רשת שנטוותה במשך עשרות שנים על ידי ההסתדרות. אנחנו, העצמאים, לא יכולים לסמוך על הפוליטיקאים, אין לנו בית אחר - ההסתדרות זה הבית שלנו. זה בית שמורגל לדאוג לאוכלוסיות רבות ומגוונות ואנחנו רוצים להיות איתכם".
בר-דוד הצהיר בתחילת המשבר בחודש מרץ, כי ההסתדרות תפעל לסיוע לעצמאים, שאינם זכאים היום בחוק לרשת ביטחון סוציאלית. במסגרת זו, הקצתה ההסתדרות סכום ראשוני בסך מיליון שקל לטובת הקמתה של קרן סיוע לעצמאים שהחלה לפעול לפני כשבועיים. מאז שנפתחה הקרן, ההסתדרות חילקה אלפי סלי מזון לעצמאים ומשפחותיהם שנקלעו למצוקה.
באירוע היום נכחו בין היתר נשיאת לשכת רואי החשבון בישראל, רו"ח איריס שטרק; נשיא לשכת השמאים, חיים מסילתי; יו"ר התאחדות בעלי האולמות, נועם לוי; יו"ר ארגון השחקנים שח"ם, אסתי זקהיים; יו"ר ארגון מעצבי הפנים, עינת צור קיבק; מנכ"ל הארגון הארצי של חברות השמירה והניקיון, פיני שיף; יו"ר ארגון המטפלים בישראל, נועם עזרה; מנכ"לית ארגון סוכני הנסיעות, טלי לאופר; מנכ"לית איגוד האמרגנים, ענבל ג'וריני פרץ; נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי.

ארגון למען העצמאים - גם בהסתדרות הלאומית

גם ההסתדרות הלאומית הכריזה אתמול על השקת גוף שיפעל לטובת העצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים, בשם ארגון העצמאים בישראל. בראש הארגון עומד רועי בוסיאן, בעלי מסעדת ג'יימס במודיעין. לדבריו, "ההסתדרות הלאומית היא המשפחה הנכונה שתיתן אוזן קשבת ותמיכה לי ולכל חבריי העצמאיים אשר נלחמים על כאן ועכשיו ורוצים לדעת שיש עתיד טוב יותר לילדים, למשפחתם ולהם".
יואב שמחי, יו"ר ההסתדרות הלאומית, ציין כי "ההסתדרות הלאומית היא פדרציה של ארגונים הפועלים באופן עצמאי לחיזוקם ולקידומם של כל אחד מהעובדים החברים בארגונים הללו. כל זאת בחסותנו. חברי ההנהלה של הארגון הם שייקבעו את סדר היום, ימפו את הצרכים ואנו ניתן את הכלים המקצועיים".
כצעד ראשון, שמחי פנה לסגנית יו"ר הכנסת, ח"כ קרן ברק, וקרא לה לקדם הצעת חוק חדשה אשר תקדים בעשרות ימים תשלום שכר לעצמאים ופרילנסרים. "כל שכיר במדינת ישראל מקבל את שכרו עד ה-10 בחודש, ואילו עצמאי יכול להמתין שוטף פלוס 90 ואפילו 120 ימים עד התשלום. אין סיבה שעצמאי לא יקבל את שכרו לכל היותר שוטף פלוס 30".