"מבצעים פיקטיביים": בקשה לתביעה ייצוגית נגד אופטיקה הלפרין בסך 30 מיליון שקל הוגשה לאחרונה לבית המשפט המחוזי בטענה שהרשת מציגה מבצעים פיקטיביים וכן גובה כסף על בדיקת ראייה שמוצגת כחינמית כשהצרכן מבקש לבטל עסקה. מהבקשה עולה שתביעה ייצוגית דומה כבר התנהלה נגד הרשת.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הצרכנית המבקשת לתבוע טוענת שראתה באתר החברה משקפי ראייה ב-199 שקל במקום ב-448 שקל, אך נאמר לה שהמספר שלה גבוה מדי עבור רכישה באתר. היא הלכה לחנות, עשתה בדיקת ראייה בחינם ורכשה את הזוג במחיר גבוה יותר - רק כדי לגלות בבית שהיא כן יכולה לקנות באתר. נציגת שירות לקוחות בפניה התלוננה אמרה לה שאם תרכוש באתר תתבקש להוסיף 99 שקל בגלל המספר הגבוה, למרות שזה לא צוין במודעת המבצע אלא להפך: "כל משקפי הראייה ב-199 שקל, אין כוכביות/אותיות קטנות/יוצא מהכלל". כשביקשה לבטל את הרכישה נתבקשה לשלם 250 שקל עבור בדיקת הראייה.
1 צפייה בגלריה
אופטיקה הלפרין
אופטיקה הלפרין
אופטיקה הלפרין
(צילום: דנה קופל)
לטענתה, אופטיקה הלפרין משתמשת במחיר מקורי מנופח ומכנה אותו "מחירו הקודם של המוצר", מפרסמת מבצעים ללא כל הסייגים ולא עומדת בחוק בנוגע לגודל האותיות בפרסומים. בנוסף, בבקשה נטען שהרשת מקיימת מבצעים ארוכים מאוד שחלקם נמשכים חודשיים ברציפות, באופן החותר תחת עצם הרעיון של מבצע - מחירים נמוכים לתקופה מסוימת שהוגבלה ל-35 ימים. לטענתה הרשת מציגה מצג שווא כאילו המבצע עומד להסתיים ומאיצה בצרכנים להגיע ולנצלו כשבפועל המבצע מוארך שוב ושוב.
טענה נוספת היא שהלפרין לא נותנת גילוי נאות מלא במסגרת תקנון ביטול עסקה ולא מיידעת לקוחות על כך שבמקרה של ביטול עסקה ישלמו 250 שקל אם נערכה עבורם בדיקה אופטומטריסטית, וכן אינה מאפשרת ביטול עסקה באמצעות לחצן ביטול עסקה באתר.
מאופטיקה הלפרין נמסר: "זה ביזוי הליכי המשפט וניצול ציני של הכאוס הכלכלי במדינה. עוה"ד הגיש תביעה זהה לפני מספר שנים, תוך ניצול טעותה דאז של הרשת, ומשחזר אחת לאחת את התובענה תוך טוויית שקרים. הלה טוען שהלפרין האריכה מבצע מעבר לזמן הקצוב בחוק, אך לא מאזכר שבאותה עת חל סגר וחנויות הרשת נסגרו. הלפרין לא תסכים להיסחט על ידי עו"ד שמחפשים 'פרנסה' קלה באמצעות הגשת תביעות ייצוגיות מופרכות מתוך תקווה שההליכים היקרים יכפו עליה להתפשר עימם ולשלם 'שלמונים'. הרשת הורתה לעורך דינה לא לנהל מו"מ לפשרה ולנהל את ההליך עד סופו, תוך חיוב בהוצאות עונשיות ממש".