כישלון לוועדת המכסות של משרד הכלכלה בפיקוח על המחירים של בשר וגבינה מיובאים:וועדת המכסות במשרד הכלכלה והתעשייה, ברשות דני טל, ערכה בדיקה בקרב יבואנים והחליטה לקנוס את רמי לוי ב-2.6 מיליון שקל ונקטה סנקציות נגד ויליפוד ונטו.
הבדיקה נערכה בין היתר בעקבות פרסומים בידיעות אחרונות וב-ynet לפיהם רשתות לא מוכרות בשר טחון במחיר לו התחייבו במסגרת מכרזי ייבוא וחברות לא מוכרות את כמות הגבינה הצהובה המוזלת לה התחייבו. בינתיים, היבואנים מכרו ביוקר מה שקנו בזול והצרכנים – הפסידו.

קשה למצוא בשר טחון ב-29 שקל לק"ג

ועדת המכסות הודיעה כי "חברת רמי לוי הפרה את הוראות ההליך התחרותי ליבוא בשר, ביחס למכירת בשר טחון מוזל לצרכן ומשכך, הורתה הוועדה על חילוט 50% מהערבויות שהפקידה החברה, בסך כ- 2.6 מיליון שקל (הערבות המלאה בסך 5.2 מיליון שקל). הוועדה החליטה על חילוט הערבויות לאחר שחברת רמי לוי קיבלה התראות על הפרות מחיר בסניפיה, אולם לא תיקנה את ההפרות כנדרש".
3 צפייה בגלריה
בשר ארוז רמי לוי
בשר ארוז רמי לוי
בשר ברמי לוי
(צילום: יובל חן)
מבדיקה שנערכה לאחרונה בידיעות אחרונות וב-ynet עלה שלא כל הקמעונאים מציגים שלט לפיו הם מוכרים בשר במחיר מפוקח נמוך וחלקם לא מוכרים בשר כזה. בין היתר: יינות ביתן ורמי לוי.
לפי משרד הכלכלה: "בפני ועדת המכסות הוצגו ביקורות שערכו נציגי יחידת האכיפה של המשרד, בסניפי רמי לוי, מהם עלה כי בחלק מהסניפים, מכרה הרשת בשר טחון שיובא במסגרת ההליך במחיר הגבוה בכ-67% מהמחיר לו התחייבה כתנאי להקצאת המכסה. בחלק מהסניפים לא טחון טרי במחיר של 29 שקל לק"ג ולא הוצג שילוט כנדרש, כפי שהתחייבה כתנאי להקצאת המכסה".
גם במכסות הגבינה קיבלה ועדת המכסות החלטה – לא תינתן יתרת מכסה של 164 טונות של גבינה לחברת ויליפוד וגולדפרוסט, שהיתה זכאית לקבל השנה, "במסגרת חלוקה נוספת לזוכים במכסות ההליך התחרותי ליבוא גבינות, זאת בשל ליקויים בדיווח לוועדה על נקודות המכירה בהן נמכרים הטובין שיובאו, למטרת פיקוח ובקרה של הוועדה".

גולדפרוסט לא תקבל יתרת מכסה

בידיעות אחרונות וב-ynet נחשף כי ב-2018 וב-2019 ויליפוד-גולדפורסט לא מכרה את רוב מכסת הגבינה המוזלת שייבאה לארץ, כך לפי נתוני סטורנקסט. החברה לא נקנסה עקב כך, אלא רק נשללת ממנה יתרת מכסה. החברה כן קיבלה השנה מכסת בונוס למכירת גבינה במחיר גבוה וכן לא נשללה ממה זכות הייבוא לשנה הבאה.
במשרד הכלכלה טוענים בניגוד לנתוני סטורנקסט, כי "ביחס לתלונות שהתקבלו במשרד הכלכלה, לפיהן הגבינה שיובאה על ידי חברת גולדפרוסט במכסות לא נמכרה לצרכנים, מבדיקה שערכה ועדת המכסות, לרבות בדוחות החברה שאומתו על ידי רואה חשבון חיצוני עבור החברה, נמצא כי החברה מכרה כ-1,200 טון גבינה לערוצים קמעונאיים, כפי שהתחייבה". גם חברת ויליפוד גולדפרוסט טוענת כי מכרה את המכסה.

3 צפייה בגלריה
גבינה צהובה ב-29 שקל לקילו
גבינה צהובה ב-29 שקל לקילו
גבינה צהובה ב-29 שקל לקילו
(צילום: מירב קריסטל)
בנוסף נמסר ממשרד הכלכלה כי: "חברת נטו מלינדה קיבלה התראה בעקבות הפרות בנקודות מכירה ספורות, בהן לא נמכר בשר במחירים אליהן התחייבה נטו מלינדה, כתנאי להקצאת המכסה במסגרת ההליך התחרותי בקצביות פרטיות. החברה תיקנה את הליקויים".

משרד הכלכלה מטפל מאוחר מדי

בשנה שעברה, חילט המשרד ערבויות לשש חברות ביותר ממיליון שקל על אי עמידה בתנאי ההליך התחרותי ליבוא בפטור ממכס של גבינות, בשר טרי וחמאה. למרות שההפרות קורות שנה אחר שנה - היבואנים "טופלו" רק אחרי שכבר הפרו במהלך השנה את תנאי המכרזים ונקנסו בסכומים לא גבוהים.
במשרד הכלכלה מוסרים כי: "הוועדה החליטה ביחס לכלל היבואנים, כי במידה ויתגלו ליקויים והפרות נוספות, תישקל האפשרות לנקוט בסנקציות נוספות, ובהן חילוט ערבויות נוספות, מניעת מכסות עתידיות בהליכים תחרותיים ואף שלילת מכסות קיימות, בהן זכו היבואנים במסגרת הליכים תחרותיים".
מרמי לוי נמסר בתגובה: "נציגי החברה הגיעו לשימוע, בו השתתפו כ-18 אנשים, בסיומו הוחלט על מסירת אישורים נוספים. הוועדה לא חיכתה לקבלת האישורים ואצה לה הדרך להשיג כותרות על גבה של רשת רמי לוי באמצעות החלטה לקנוס את החברה ב-2.6 מיליון שקל. רשת רמי לוי שיווק השקמה, הרשת שהורידה את מחירי המזון ומוצרי הצריכה בישראל בעשרות אחוזים, נקנסת היום בסכום הזה. החלטה שהיא האבסורד בהתגלמותו. בכוונת הרשת לערער על ההחלטה".פורסם לראשונה: 17:35, 14.09.20