קבוצת דלק פרסמה היום (א') דיווח עדכון על מאמציה להכניס כסף לקופה. זאת בדמות מה שמכנים שם "משא ומתן למכירת זכויותיה לתמלוג על אחזקות כריש ותנין בתמורה לסך של כ-300 מיליון שקל".
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מדובר בזכויות לקבלת תמלוגים מהפקת הגז המיועדת של מאגרי הגז כריש ותנין, זאת מכוח הסכם המכירה של המאגרים מ-2016. במסגרת המכירה הוסכם שדלק קידוחים, שנשלטת על ידי קבוצת דלק (54%) תזכה לכ-8% מהפקת הגז לאורך שנות הפעילות.
אסדת קידוח אנרג'יאן מאגר הגז כרישאסדת קידוח אנרג'יאן מאגר הגז כריש
אסדת קידוח אנרג'יאן מאגר הגז כריש
(צילום: אוראל כהן)
בקבוצת דלק טוענים ש"המשא ומתן נמצא בשלבים מתקדמים ובכוונת החברה לחתום בימים הקרובים על הסכם מחייב", כאשר על פי ההערכות מי שיקנה את הזכות לקבל תמלוגים היא קרן התשתיות החדשה של עמוס לסקר, לשעבר מנכ"ל חברת החשמל.
הבעיה בדיווח היא משולשת. ראשית, אסדת ההפקה של המתחרה היוונית-בריטית אנרג'יאן לא עוזבת את סינגפור מוכת הקורונה. העבודות שם הושבתו לפני כחודש בשל גל שני של התפרצות המחלה, ונכון לסוף השבוע האחרון - אין שינוי במצב. כבר עכשיו ברור שהסיכוי שמאגרי כריש ותנין יעבדו עוד שנה מהיום הולך וקטן דרמטית, ולכן דלק קידוחים לא תזכה לראות בקיץ 2021 את אותם 8% תמלוגים שהיא חיכתה לו ממכירת הגז. אז מתי הגז מכריש ותנין יגיע? אף אחד לא יודע, וההערכות בענף הן לעיכוב של עד חצי שנה לכל הפחות.
שנית, תמחור התמלוג תלוי במחיר הגז לאורך ההפקה, שהוא צמוד כשלעצמו למחיר חבית הנפט המתרסק. במילים אחרות - מנעד שווי התמלוג המצופה יכולה לנוע למעלה ולמטה, ולכן קשה בשלב זה לכמת אותו בצורה מדויקת. ואם כל זה לא מספיק, בתחילת אפריל אנרגי'אן שלחה מכתב לדלק קידוחים שבו היא קובלת על חישובי התמלוגים שאמורים לעבור ממנה, ולתפיסתה הם נמוכים ממה שפורסם. הוויכוח הוא האם זה כולל מכירת תוצרי נפט או רק גז.
בסביבת דלק טוענים שהם העמידו את כל המידע לרוכשים, ולכן המכירה תהיה AS IS עם כל ההתניות וההגבלות, כך שהכול שקוף וברור. השורה התחתונה: במקרה הטוב הרוכש יקבל תמלוג עוד כשנה מהיום, ובמקרה הרע הוא יחכה איתו לסוף 2021 או אולי לתחילת 2022 כדי לראות תזרים ראשוני מקידוחי הגז החדשים.