הפחתת שכר הבכירים ב-10% עדיין לא מתקדמת, אולם לפחות שכר חברי הכנסת לא יעלה באלפי שקלים ב-1 בינואר הקרוב. מליאת הכנסת אישרה הערב (יום שני) את הוראת השעה להקפאת שכר חברי הכנסת בשנת 2021.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מליאת הכנסת אישרה בכך בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק ביטול העדכון של שכר חברי הכנסת בשנת 2021, בהתאם לעלייה העצומה בשכר הממוצע במשק בשל פיטורים והוצאות לחל"ת של מאות אלפי בעלי השכר הנמוך ביותר. הקפאת שכר חברי הכנסת תהיה המקור התקציבי לעדכון הטבות המס לישובים, חוק שאושר גם הוא הערב בכנסת.
1 צפייה בגלריה
יוראי להב הרצנו עלה עם ״מסכה״ שהיא סמל המחאה והיו״ר והוצא מהמליאה
יוראי להב הרצנו עלה עם ״מסכה״ שהיא סמל המחאה והיו״ר והוצא מהמליאה
מליאת הכנסת
(צילום: ערוץ כנסת )
מדובר בהצעה מטעם ועדת הכנסת אליה הוצמדה הצעה פרטית של חברי הכנסת יאיר לפיד ומיקי לוי. 39 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים. ביטול העלאת השכר לח"כים לא אושר בנוגע לבכירים אחרים, בשל חוסר סמכותה של ועדת הכנסת לבטל העלאת שכר לנשיא המדינה, מבקר המדינה ובכירים נוספים, בהם ראש הממשלה, שרים, סגני שרים ונושאי משרה שיפוטית.
בינואר 2021 היה צפוי לעלות שכרם של חברי הכנסת בשיעור עליית השכר הממוצע במשק, מה שהיה גורם לעליה של כ-6,500 שקל בשכר. ההחלטה הערב מבטלת כליל עלייה זו וקובעת כי בשנת 2021 תהיה הקפאה מלאה של שכר חברי הכנסת, כפי שהיה בשנת 2020.
בדברי ההסבר להצעה הפרטית נכתב: "בינואר 2021 אמור שכרם של חברי הכנסת להתעדכן בכ-6,500 שקל. הזינוק הצפוי בשכרם של חברי הכנסת הוא תוצאה ישירה של המשבר הכלכלי שנוצר בעקבות מגיפת הקורונה וכישלון הממשלה בטיפולו. זאת משום ששכר חברי הכנסת צמוד לשכר הממוצע במשק ובשנת 2020 עלה השכר הממוצע באופן משמעותי בשל הגידול באבטלה ופיטוריהם של רבבות עובדים שהשתכרו פחות מהשכר הממוצע.
"העלייה בשכרם של חברי הכנסת מדי שנה היא שערורייתית כשלעצמה ונובעת מכך ששכרם אינו נקבע על ידי ועדה ציבורית אלא על ידי חברי הכנסת עצמם - נושא שבו דנה הכנסת בהצעת חוק אחרת.
"בשל המשבר הכלכלי החמור, הפוקד את מדינת ישראל ואי קידום הצעת החוק לקיצוץ בשכרם של חברי הכנסת, שהציע שר האוצר ישראל כץ, ועד שישונה המנגנון לקביעת שכר חברי הכנסת, הוצע לקבוע בהוראת שעה כי שכרם של חברי הכנסת יוקפא עד לסוף שנת 2022. בכך יראו חברי הכנסת דוגמה אישית ויחזקו את אמון הציבור בכנסת ובנבחריה".
ח"כ איתן גינזבורג, יו"ר ועדת הכנסת: "מטרת ההצעה היא למנוע את העדכון אוטומטי של שכר חברי הכנסת, שכר שמשתנה מדי חודש ינואר בכל שנה באופן אוטומטי לפי השינוי בשכר הממוצע במשק בשנה הקודמת. השנה, בשל משבר הקורונה שהוביל לעלייה חדה במספר המובטלים ואנשים המצויים בחופשה כפויה ללא תשלום, צפויה הייתה להיות עליה חריגה בשכר הממוצע במשק, דבר שיכול היה להוביל להעלאה חדה גם בשכר חברי הכנסת וכן לבעלי המשרה הבכירים בשירות המדינה.
"נראה לי שברור לכולם כי בעת הזו העלאת שכר לנציגי ציבור ולשאר נושאי המשרה הבכירים בישראל, לא רק שהיא לא סבירה היא גם לא ראויה. כשאזרחי ישראל מצויים תחת משבר כלכלי כל כך קשה, שלצערי הרב עלול ללוות אותנו עוד זמן רב, וכשאנשים מאבדים את מקור פרנסתם ולא יודעים כיצד יסגרו את החודש, הדבר האחרון שצריך לקרות הוא שמשכורתנו תעלה, ודאי כשעליה המדוברת היא חסרת פרופורציות".
ח"כ שלמה קרעי הגיש הסתייגויות להצעה ונימק: "הצעת החוק שעולה כאן להצבעה היא הרע במיעוטו. היא מקפיאה באופן זמני לשנה אחת את העלייה הדרמטית הצפויה בשכר. אבל השכר יעלה שוב מבלי להתחשב בתמונת המצב של המובטלים במשק בשנה שלאחריה.
"הגשתי הסתייגות, יחד עם חברי, חבר הכנסת מיקי לוי ועוד אחרים, שחתמו על הצעת החוק המקורית שהעיוות הזה של חוסר הנשיאה בנטל עם הציבור בתקופה קשה זו הפריע להם באמת ולא רק כדי לצאת ידי חובה כמו שהצעת החוק הזו מנסה לעשות. הצעת החוק המקורית הזו ניסתה לעשות סדר לגבי כל בכירי המגזר הציבורי, למעלה מ-2,000, שעלות שכרם השנתית היא קרוב לשני מיליארד שקלים. לצערי, חבר הכנסת גינזבורג וסיעת כחול לבן חסמו את הצעת החוק מלעלות להצבעה".