המסחר בוול סטריט ננעל בירידה שבועית: בתום מסחר הפכפך, טיפס היום מדד נאסד"ק ב-0.8%, מדד S&P 500 עלה ב-0.4% ודאו ג'ונס הוסיף 0.2%.
בסיכום שבועי - דאו ג'ונס מחק יותר מ-2%, כמו גם S&P 500, שני המדדים בשבוע הגרוע מאז מרץ. מדד נאסד"ק רשם ירידה שבועית של 1.7%.
וול סטריט בורסה בורסות קורונהוול סטריט בורסה בורסות קורונה
בורסה בצל קורונה
(צילום: AFP)
מעל כולן: מניית Sorrento נסקה ב-158%, חברת הביופארמה מנעה הדבקה בנגיף הקורונה ב-100% מהמקרים באמצעות נוגדנים. עליות חזקות נרשמו במניות הקרוזים. מניות הטכנולוגיה רשמו ירידות בשל המתיחות הגוברת בין ארה"ב לסין.
הנפט ניתר השבוע ב-19% ורשם עלייה שבועית שלישית, על רקע הקיצוצים בתפוקות והביקוש הגובר מצד סין ומדינות נוספות שמתאוששות מהסגר. הנפט מסוג WTI קפץ היום ב-6.8% (1.87 דולר) לשווי של 29.43 דולר לחבית. הברנט טיפס השבוע ב-4.9% לאחר שעלה היום ב-4.4% לשווי של 32.50 דולר לחבית.
הזהב רשם עלייה שבועית של 2.5% וסגר את השבוע הטוב ביותר מזה חודש, לאחר שטיפס היום ב-0.9% (15.40 דולר) לשווי של 1,756.30 דולר לאונקיה. המתכת היקרה משמשת גם השבוע כחוף מבטחים, על רקע המתיחות הגוברת בין האמריקנים לסין, לצד נתוני מאקרו כואבים בארה"ב בשל נזקי הקורונה.
מדד סנטימנט הצרכנים (מתבסס על סקר שעורכת אוניברסיטת מישיגן בקרב 500 צרכנים ומשקף את רמת אמון הצרכן בכלכלה) מצביע כי בחלק הראשון של חודש מאי חל שיפור באמון הצרכן. זאת, על רקע הזרמת הכספים הגדולה בכל הזמנים מצד הממשל האמריקאי. המדד עמד על 73.7 נק' במאי, שיפור לעומת אפריל, אז רשם 71.8 נק', והרבה מעל התחזיות שעמדו על 65 נק'.
המתיחות בין ארה"ב לסין גוברת ככל שהנשיא דונלד שטראמפ מגביר את הלחץ על חברות טכנולוגיה סיניות. Huawei על המוקד - הממשל האמריקני מעוניין למנוע הגעת משלוחי שבבים לענקית הטכנולוגיה הסינית, שמתמחה בין היתר בפתרונות לאבטחת מידע. מנגד, בסין נשמעות הערכות שונות כי אם ארה"ב תמשיך בקו הזה, סין תחרים או אף תבצע חקירות של חברות טכנולוגיה אמריקניות.
מדד האמפייר סטייט לחודש מאי (מתייחס לפעילות הייצור) אמנם מתחת לאפס ומצביע על המשך ירידה ניכרת בפעילות הכלכלית בארה"ב, אבל טיפס מעל הצפי: עלה ב-29.7 נק' ל-48.5-, השיעור השני הנמוך בהיסטוריה (הראשון היה באפריל). תחזיות האנליסטים עמדו על שיעור של 65-. הנתון שמסביר מדוע המדד עקף את הצפי – שיפור של 15% בתנאי הייצור לעומת חודש אפריל (פתיחת הסגר באופן חלקי מול סגר כמעט מוחלט באפריל).
בתוך כך, המכירות הקמעונאיות בארה"ב צנחו בשיעור של 16.4% באפריל - שיעור חד יותר מהצפי לירידה של 12.5%. ללא כלי רכב ודלק ירדו המכירות ב-16.2%.
באירופה אופטימיים על רקע כוונות לפתיחה מחודשת של הסחר הפנים אירופאי: מדד דאקס הגרמני טיפס ב-1.2% (אך צלל השבוע ב-4.1%) למרות שכלכלת גרמניה רשמה את הרבעון הראשון הגרוע מאז 2009. פוטסי הבריטי עלה ב-1.1% (רשם ירידה שבועים של 2.3%) וקאק הצרפתי הוסיף 0.1% (צנח השבוע ב-6%). בלטו מניות הרכב - פולסווגן קפצה ב-4.4% בפרנקפורט, רנו טיפסה ב-2.9% בפריז. עוד בלטו: חברת הטכנו' GEA Group זינקה ביותר מ-9% בפרנקפורט לאחר שדיווחה על רווחים גבוהים ברבעון הראשון. חברת הקמעונאות הבריטית WH Smith נפלה ב-8.8% בלונדון.
כלכלת גרמניה התכווצה ב-2.2% בקצב שנתי ברבעון הראשון של השנה לעומת הרבעון האחרון של 2019 - כך מפרסמת היום (ו') לשכת הסטטיסטיקה במדינה. מדובר ברבעון הגרוע ביותר של כלכלת גרמניה זה 11 שנה (מאז שלושת החודשים הראשונים של 2009 - מיד אחרי המשבר הפינסי של 2008).
ההתכווצות הייתה חדה יותר מהתחזיות שעמדו על ירידה של 2.1% בתמ"ג והשנייה החדה ביותר מאז איחוד גרמניה. בהשוואה לשלושת החודשים הראשונים של 2019 התכווצה כלכלת המדינה ב-2.3%. לפי ההערכות, הנתונים אף יחמירו וברבעון השני צפויה התכווצות של 10%.
המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת - ניקיי עלה ב-0.6%, האנג סנג ירד ב-0.2% ושנגחאי איבד 0.1%.
התפוקה התעשייתית של סין עלתה ב-3.9% לעומת אפריל אשתקד, כך על פי מידע שפורסם היום ע"י משרד הסטטיסטיקה הסיני. המספר הזה מסמל את המדד הראשון שרושם עליה השנה בסין. אנליסטים שנסקרו על ידי רויטרס אמרו שהם מצפים שהתפוקה תעלה באפריל ב-1.5% בלבד. המכירות הקמעונאיות, לעומת זאת, נפלו באפריל ב-7.5%, נפילה גדולה אף מהתחזית של 7% שהתקבלה בסקר של רויטרס.
משקיעים עוקבים אחרי המידע שמגיע מסין - המדינה שבה החלה מגפת הקורונה - ומחפשים אחר סימנים להתאוששות של הכלכלה לאחר הסרת אמצעי ההסגר שהוטל בה מוקדם יותר השנה. "במבט קדימה, המיתון הגלובלי הצפוי ישפיע לרעה על התאוששותה של סין", כך כתב לואיס קאוס, ראש אגף אסיה בחברת אוקספורד אקונומיקס. הוא כתב שצמיחתה של סין "תלויה כעת בעיקר על הביקוש מבית". לדבריו, תנופת הצריכה של משקי הבית "השתפרה משמעותית" באפריל למרות שהיא "עדיין החוליה החלשה".
אמש ננעל המסחר בוול סטריט בעליות שערים, לאחר מסחר תנודתי במדדים הבכירים ולאחר זינוק במחירי הנפט: דאו ג'ונס עלה ב-1.6%, נאסד"ק עלה ב-0.9% ו-S&P 500 ב-1.2%; אמריקן אקספרס קפצה ב-7.4% בפסגת דאו ג'ונס; עליות בבנקים: וולס פארגו זינק ב-6.8%, ג'יי.פי מורגן עלה ב-4.1%, בנק אוף אמריקה עלה ב-4%; ביצרניות הרכב: GM עלתה ב-4% ופורד ב-3.6%; לאחר הדוחות: סיסקו התחזקה ב-4.5%, WIX קפצה ב-14%.

פרסום ראשוני: 09:09 , 15.05.20