תזכורת: מחסור בביצים ברחבי הארץ
(צילום: רועי עידן, שמיר אלבז, גיל יוחנן )

מחסור שבשגרה: על רקע המחסור בביצים בתקופת הקורונה, התכנסה היום (ב') ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, ואישרה את תקנות המועצה לענף הלול שהגיש משרד החקלאות. התקנות קובעות את הכללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2020.
למרות המחסור שנרשם השנה בביצים, משרד החקלאות לא ביקש להגדיל את כמות המכסות, אלא ביקש לאמץ את התקנות שאושרו לשנת 2018 לחצי השנה הקרובה, כך שיהיו בתוקף עד סוף השנה.
2 צפייה בגלריה
מדפי ביצים ריקים בשדרות
מדפי ביצים ריקים בשדרות
מדפי ביצים ריקים בסופרמרקט
(צילום: רועי עידן )
מדובר בשנה השנייה ברציפות שבה המדינה לא מגדילה את מכסות הביצים, אף לא בשיעור הצמיחה הטבעית באוכלוסייה, ובכך יוצרת מחסור במוצר הבסיסי.
בשנה שעברה אושרה הגדלת המכסות, אולם על רקע מחלוקות בין המגדלים למנכ"ל משרד החקלאות התקנות לא נחתמו, מה שהוביל למחסור הכבד בביצי מאכל, שהגיע לשיא בתקופת חג הפסח ועל רקע משבר הקורונה.
2 צפייה בגלריה
שר החקלאות אלון שוסטר
שר החקלאות אלון שוסטר
שר החקלאות אלון שוסטר
(צילום: דנה קופל)
סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, אסף לוי, אישר כי לשנה הנוכחית המליצה מועצת הלול על תוספת של 5%, ולמרות זאת השר הנכנס אלון שוסטר ביקש בשלב הזה לאשר את המכסה בהתאם לתקנות שאושרו ב-2018, ללא תוספת. לדבריו, ההנהלה הקודמת במשרד לא רצתה לתת תוספת מכסה ללולים ישנים והמנכ"ל החדש ילמד את הנושא.
המתכונת של 2018 קובעת כי המכסה השנתית השנה תעמוד על 2.33 מיליארד ביצים, כמות פחותה מהצורך הקיים, בהתאם לעלייה הטבעית באוכלוסייה בכל שנה.
יו"ר הוועדה ח"כ מרגי, קיבל את עמדת השר החדש, שביקש זמן ללמוד את הנושא וקבע כי בחודשיים הקרובים תדון הוועדה בהסדרה כוללת של הענף ובכלל זה קביעת התוספת למכסה. "לא נרפה מכך ובחודשיים הקרובים נקיים דיונים בנושא. לצערי עד היום משרד החקלאות גרר רגליים. אני מאמין שהשר ייקח סוגיית הרפורמה לידיים ויביא מתווה", אמר מרגי.