הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ על פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ליותר מ-145 אלף מעסיקים שעובדיהם יצאו לחופשה ללא תשלום במהלך תקופת הקורונה.
כיום, ללא תיקון החוק, חלה על המעסיק חובת תשלום דמי ביטוח לאומי של 348 שקל (6.57% משכר המינימום) עבור כל אחד משני החודשים הראשונים המלאים של העובד בחל"ת. עבור עובדים שהוצאו מספר פעמים לחל"ת נדרש תשלום חוזר בכל פעם מחדש, של כ-700 שקל. זאת ועוד: המעסיק אף היה רשאי לדרוש מהעובד את התשלום בגין החודשיים האמורים.

2 צפייה בגלריה
חנויות סגורות
חנויות סגורות
חנויות סגורות בקורונה
(צילום: מוטי קמחי )
הפטור מתשלום ינתן למעסיקים עבור עובד שהוצא לחל"ת בתקופה שבין אפריל 2020 לאפריל 2021, כאשר שר האוצר יוסמך להאריך את הפטור מהתשלום עד סוף יוני 2021.

2 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ
(צילום: אבי כהן)
בנוסף, נקבע כי זכויותיהם של עובדים ששהו בחל"ת ושלא שולמו בעדם דמי ביטוח לאומי בשל הפטור, לא ייפגעו.
היקף הפטור המוצע מוערך בכ-500 מיליון שקל. הפטור יסייע הן למעסיקים והן לעובדים שהוצאו לחל"ת להתמודד טוב יותר עם משבר הקורונה. התקציב יועבר מ"קופסאות הקורונה". את ההחלטה יזם שר האוצר בשיתוף עם מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר.
לדברי כץ, "משבר הקורונה הביא עמו אתגרים, לעובדים ולמעסיקים כאחד. ההצעה שאושרה היום תאפשר להקל על המעסיקים בתקופה זו, וזאת מבלי להביא לפגיעה בציבור העובדים, תוך שמירה על ערכי אחריות חברתית וערבות הדדית, עד אשר מדינת ישראל תצא מהמשבר ותשוב לאיתנות כלכלית".