אחד הנתונים הגרועים אם לא הגרוע שבהם נרשם היום (ה') בארה"ב - עם הדעיכה הכלכלית הגדולה מעולם ברבעון, מאז שנת 1947, אז החל המעקב מול הנתון.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
התוצר האמריקני נפל ב-32.9% ברבעון השני שהסתיים ב-30 ביוני 2020. יחד עם זאת, הצפי היה לדעיכה גדולה יותר של 34.7%. השיא הקודם מ-1958 עמד על דעיכה של 10% בתוצר. במשבר של 2008 נרשמה ירידה של 8.4%.
1 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מבקר ב מפעל ב צפון קרוליינה שמשתתף ב פיתוח חיסון ל קורונה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מבקר ב מפעל ב צפון קרוליינה שמשתתף ב פיתוח חיסון ל קורונה
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מבקר במפעל בצפון קרוליינה שמשתתף בפיתוח חיסון לקורונה
(צילום: AFP)
מחירי מוצרים לצריכה פרטית נחתכו ב-1.5%, לעומת עלייה של 1.4% ברבעון הראשון שהסתיים במרץ, אז גם נפל התוצר ב-5% עם הסימנים הראשונים למשבר הקורונה. מדד הוצאות משקי הבית בארה"ב ירד ב-1.9% לעומת עלייה של 1.3% ברבעון הראשון.
השקעות בבתים חדשים רשמו דעיכת ענק של 38.7%, אך נראה שמאז תום הרבעון השני, קרי ברבעון הנוכחי חל שיפור בנתון. ברקע, הריבית הנמוכה על המשכנתאות שזירזה את דעתם של משקיעים פוטנציאלים לרכוש בית חדש. כמו כן, מקומות עבודה רבים שמרשים לאנשים לעבוד מהבית בעידן הקורונה, דחף את חלקם לרכוש בית בפריפריה, רחוק ממקום העבודה בערים הצפופות והיקרות.
שום משבר, לא השפל הכלכלי הגדול שהחל בסוף שנות ה-20 ונמשך אל תחילת שנות ה-30 במאה הקודמת, ולא כל משבר אחר, השפיעו באופן כה דרמטי וסוחף על הכלכלה האמריקאית, בזמן כה קצר.
בתוך כך, התביעות הראשונות לדמי אבטלה בארה"ב רשמו בשבוע שעבר עלייה חדה מעט פחות בהשוואה לצפי: 1.43 מיליון תביעות הוגשו לעומת צפי ל-1.51 מיליון תביעות.
מוקדם יותר התעדכנו בצרות של אירופה - כלכלת גרמניה התכווצה ב-10.1% ברבעון השני – הנפילה החדה ביותר שנרשמה בתוצר הכלכלה הגדולה האירופה מאז החל המעקב הרבעוני ב-1970. התחזיות היו לירידה פחות חזקה, של 9%.