ישראל כץ בראיון לאולפן ynet
(צילום: אלכס גמבורג, משי בן עמי)


"לא רציתי להגיד את זה עד עכשיו באופן רשמי, אבל האמת היא שקרן טרנר הפסיקה להיות מנכ"לית משרד האוצר בהסכמה הדדית משום שהיא לא התאימה לתפקיד". כך אומר היום (ה') לאולפן ynet שר האוצר ישראל כץ, ברקע סערת ההתפטרויות במשרד האוצר והאשמות כלפיו בנוגע לניהול המשרד.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
המתקפה של כץ מגיעה בעקבות הדברים שאמרה טרנר-אייל לתוכנית עובדה: "נחצו כל כך הרבה קווים אדומים, שאני לא יודעת אם אי פעם כבר נוכל להחזיר את הגלגל אחורה. קרו דברים שבחיים לא חשבנו שיקרו". לא נמסרה מטעמה תגובה לדברי כץ.
2 צפייה בגלריה
קרן טרנר וישראל כץ
קרן טרנר וישראל כץ
"הייתי אומר שהיא הפכה ללא רלוונטית". מנכ"לית האוצר לשעבר קרן טרנר ושר האוצר ישראל כץ
(צילום: דנה קופל, אבי מועלם)
"כשרציתי למנות אותה למנכ"לית האוצר", אומר כץ, "בהמשך לתפקידים בכירים שמיניתי אותה במשרד התחבורה, היא אמרה לי: 'אני לא מתאימה עדיין לתפקיד, אני צריכה לפחות עוד עשר שנים כדי לצבור ניסיון לתפקיד הזה'. אמרתי לה: 'קרן, אני אחנוך אותך כמו שעשיתי בתחבורה'. אלא שהתברר שבמשרד האוצר המציאות הזאת בלתי אפשרית, האינטנסיביות גדולה ובגלל הצורך שלי לקבל החלטות כשר שמעורב בכל פרטי הפרטים - הייתי אומר שהיא הפכה ללא רלוונטית. לפעמים זה יצר אפילו מבוכה בדיונים.
"נכון שהיה לי סנטימנט אישי כלפיה, ונכון שראיתי חשיבות רבה בעובדה שקידמתי אישה צעירה, שאגב בנתה את חייה המשפחתיים בעבודה לצידי - התחתנה, ברוך השם ילדה ילדים, הייתי שותף בשמחות, חשתי קשר ממש משפחתי - אבל כשזה היה מול המשימתיות של לעשות את הדברים - הייתי חייב אני לעשות אותם.
"נתתי לה הזדמנות מגיל צעיר כי חשבתי שראוי לקדם מי שיש לו כישורים והיא גם אישה, אני פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה, צריך להבין שיש פה השקפת עולם מבחינתי - אני לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים מלעשות קריירה בכירה".


"מצער שאחרי כל מה שקיבלה, היא מצטרפת למקהלה של מרידור"

למרות שכץ מעיד כי האמין בכישורים של טרנר-אייל, הוא אומר: "הרי היא התלוותה אלי. הרי מי קיבל את ההחלטות במשרד התחבורה? מי עשה שמיים פתוחים, רפורמה בנמלים, מהפכה ברכבות ובכבישים? אני עשיתי, ואחרים נלוו אליי. היא הייתה בחלק מהדברים, היא למדה גם הרבה, ואני לא אתאר איזו הערכה היא הביעה בפניי בשיחות פרטיות בנוגע לגיבוי שאני נותן לה. לא רציתי להגיד את הדברים האלה בפומבי, אבל עכשיו היא לא משאירה לי ברירה, כי אני לא מוכן שייראה כאן מצג חד צדדי".
עוד אומר כץ כי "מצער אותי מאוד הגרסאות שהיא נגררת אליהן עכשיו ערב הבחירות, על ידי שאול מרידור, שהוא עסקן פוליטי פקיד, בן למשפחה שונאת ליכוד, שניסה למנוע ממני לשנות את המדיניות ולמנוע את מה שהוא עשה בחוסר חמלה וחוסר עזרה למובטלים ולעסקים. אני שיניתי את המדיניות, הוא נכשל בזה ולכן סולק ממשרד האוצר. התחלתי בשימוע על מנת להדיח אותו והוא גורר אותה לתוך הדבר הזה.
"מאוד מצער שאחרי כל מה שטרנר-אייל קיבלה, אותן ההזדמנויות, בהתאם לכישוריה, ממני, כשר תחבורה - היא באה עכשיו ותוקפת ומצטרפת לאיזו מקהלה מתוזמרת. ההפסד הוא הרבה יותר שלה, גם בסופו של דבר מבחינה ציבורית, אני ניהלתי והובלתי את משרד התחבורה, הבאתי אותה לצידי, ועשיתי מהפכה ענקית. אני עושה כאן משימות בלתי אפשריות במשרד האוצר והדברים הם ברורים - מצד אחד הסיוע, מצד שני מחמאות ושבחים של כל חברות הדירוג שהשאירו את דירוג האשראי הגבוה של ישראל ומשבחות את ההובלה הכלכלית.
2 צפייה בגלריה
המנכ"לית המתפטרת קרן טרנר אייל, עם ראש אגף התקציבים המתפטר שאול מרידור
המנכ"לית המתפטרת קרן טרנר אייל, עם ראש אגף התקציבים המתפטר שאול מרידור
המנכ"לית המתפטרת קרן טרנר אייל, עם ראש אגף התקציבים המתפטר שאול מרידור
"כולם יכולים להגיד את עמדתם והם אומרים, אבל בסופו של דבר אני מסכם. אם יש גורמים שהמדיניות לא נראית להם או שהם רוצים לפעול נגדה, אז הדלת פתוחה הם יכולים לעזוב. האדם שאני העזבתי היה שאול מרידור, איתה זה היה בהסכמה מבחינתי. אף אחד אחר לא עזב בגללי והגיעו אנשים חדשים ואני לא נרתע ולא אירתע, אני אחראי על קידום המדיניות, כאשר אני מקבל גיבוי רחב מאוד מראש הממשלה. בסופו של דבר אני מוביל כאן את הדברים ואני אמשיך לעשות כך וחבל שטרנר-אייל נגררה להציב את עצמה בעמדה הזאת.
עוד מוסיף כץ כי "לא רק שסיימנו בהסכמה הדדית, היא עמדה להתמנות לצירה כלכלית של ישראל בוושינגטון, ובעלה לא הסכים, ובשיחת הסיכום ביקשתי שתבקש את אישורו והוא עוד פעם לא הסכים. זו הדרך שעמדנו להיפרד בה, על ידי המינוי שלה, ובגלל התנגדות בעלה הדבר לא יצא לפועל, איפה הקרע? איפה המחאה שמתארים כאן עכשיו? איפה הגילויים שהיא גילתה פתאום? יש פה פשוט הטעיה, ניסיון להטעות, אני נאלץ להגיד את הדברים, הדברים האמיתיים, כי הם חייבים לדבר בעד עצמם".

"הבחירות שבפתח לא אמורות למנוע תוכניות כלכליות"

על התוכנית הכלכלית של כץ ליציאה ממשבר הקורונה שנחשפה אתמול ב-ynet, וההבהרה שהוציא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט כי יש לוודא שההחלטות והיוזמות יתקבלו בעת הזו תוך שמירה על הריסון והאיפוק הנדרשים בתקופת בחירות, אומר כץ: "גם אם היועמ"ש יסתייג אני אתווכח על הדברים האלה, כי אני חייב מנועי צמיחה עכשיו ולא אח"כ. אחרת ישאלו למה לא נערכנו".
>>למכתבו המלא של היועמ"ש לחצו כאן
אתה כבר עוד מעט שנה שר האוצר, עכשיו מגבשים תוכנית כזאת? כשיש בחירות? "אני מוציא כל הזמן תוכניות שגם מבוצעות. פרסתי רשת ביטחון נרחבת ב-90 מיליארד ו-100 מיליארד שאלמלא הייתי עושה את זה הרחובות היו מלאים היום במפגינים ומאות אלפי עסקים היו קורסים. לכן זה רק המשך לדברים שכבר עשיתי.
"מאחר והסגר עומד להיגמר אנחנו חייבים להיערך, הקורונה לא יוצאת לחופש, אני לא יוצא לחופש וכל העסקים לא יוצאים לחופש, ולכן אני חייב לומר בצורה ברורה, אני איאבק בכל כוחי כנגד כל ניסיון למנוע ממני להוביל את הסיוע הזה".
אנחנו לא נגד סיוע, אבל אומר היועמ"ש: תנהג בזהירות, זו תקופת בחירות וזה מריח כמו כסף פוליטי. "אם אני צריך לבחור בין גילויי אהדה כלפיי מצד היועמ"ש לבין האפשרות חלילה שעסקים יקרסו והציבור ייפגע קשה, אני מעדיף את הציבור. ואני אמשיך לעשות את זה, בדיוק כפי שעשיתי עד עכשיו. העובדה שיש בחירות בפתח זה לא דבר שאמור למנוע או יכול למנוע את הפעילות הזאת, אז מה רוצים בדיוק? שנחכה חצי שנה עד הרכבת הממשלה הבאה, ולא ניתן את הסיוע? ולא נכין את המשק לצמיחה ופתיחה? לכן הדברים מבחינתי ברורים מאוד".
מדובר בתוכנית שהרי ניתן היה לגבש גם באוגוסט. אז למה עכשיו? "אני אומר לך, כל דבר בעיתו. עכשיו, כשאנחנו יודעים שקיבלנו החלטה על המשך הסגר ויודעים שבתחילת פברואר המשק הולך להיפתח בגלל החיסונים והדברים האחרים - אז אני חייב להיערך לפתיחת המשק. זה סוג אחר של סיוע שלא יכולתי לתת אותו קודם. אני חייב להגיד לעסקים ולעצמאים ולמובטלים הוותיקים: אנחנו יוצאים לדרך ואני נותן לכם את הכלים. אני הולך להסיר רגולציות מעסקים, לתת דמי אבטלה לעצמאים, שאנחנו כבר מוכנים עם התקנה לאשר אותה בשבוע הבא בכנסת. מה, נימנע מכל הפעולות האלה בגלל שיש בחירות?
"מעבר לזה, הרי אני לא יכול לאשר את הדברים האלה ולהביא אותם לממשלה בלי הסכמת גנץ וכחול לבן. אז למה היועץ המשפטי צריך להתערב? אם כל המערכת הפוליטית תיאלץ לתמוך ולא תוכל להימנע, אני רוצה לראות את לפיד וליברמן ובנט ואחרים לא תומכים בצעדים שהם מטיפים להם כל הזמן ושהם באים בדיוק בזמן".
אתה אומר שהיועמ"ש לא ער למצב הקשה של המשק? "אני לא מרבה לתקוף את המערכות האלה כידוע, אני בסה"כ עובד איתן, אבל אני חושב שהמכתב הזה שהוציא היועמ"ש לא היה במקומו. אם היועמ"ש רוצה לומר לי משהו הוא יכול לומר. אם יהיה כאן ניסיון למנוע מהלך כלכלי נכון ומוצדק ומתחייב, כמו שעושים בכל העולם, אני אאבק נגד הדבר הזה בכל הכלים הלגיטמיים שיהיו לי.
"יש כרגע תוכנית שאני מגבש, היא תגובש, תפתור בעיות אמיתיות, גם בסיוע ישיר נוסף לעסקים ולעצמאים ולהחזרת מובטלים ותיקים כפי שאמרתי באולפן הזה לראשונה, וגם לעידוד עבודה על ידי תמריצים ומענקים. אנחנו הולכים להסיר רגולציות, לתת סיוע להיי-טק, לתת סיוע לתשתיות ועוד".