המשק חוזר לפעילות: צפו בריאיון עם יעקב הלפרין, הבעלים של אופטיקה הלפרין, באולפן ynet
(צילום: משי בן עמי)

הקניונים נפתחו היום (ה'), ללא חנויות רשת המשביר לצרכן שנותרו סגורות. ביחד עם 2,000 דיילות, מעסיקה המשביר 4,000 עובדים סה"כ שהוצאו לחל"ת עד ה-1 ביוני.
כוונתה המקורית של הרשת הייתה לפתוח את הסניפים רק בסוף מאי, אך לדברי הבעלים רמי שביט, בגלל שהקניונים הציגו מתווה של הקלות למאי ויוני, הוא מכוון לפתוח את הסניפים ב-17 לחודש. שביט חייב לספקים 250 מיליון שקל, אלא שהסניפים היו סגורים חודשיים ולדבריו, זה יצר בור בתזרים.
2 צפייה בגלריה
המשביר לצרכן
המשביר לצרכן
המשביר לצרכן
(צילום: צביקה טישלר)
"אני לא יכול עדיין לפתוח. בית כלבו לא מתנהל כמו חנות אופנה של 500 מטר. יש לי סחורת חורף על המדפים, חלק מהסחורה של העונה הנוכחית עוד לא הגיע. אני תלוי בספקים. אין לי מרלוג כמו קסטרו ופוקס שאני יכול תוך יום להוציא ממנו סחורה. אני צריך לקבל סחורה מספקים ואני גם צריך לשלם להם, אבל לא עבדנו חודשיים ויש לנו בור בתזרים".
2 צפייה בגלריה
1
1
רמי שביט, בעלי המשביר
שביט היה ממנהלי מאבק רשתות האופנה והמסחר, והראשון שטען כי לא יפתח את הסניפים אם לא יקבל פיצוי מהמדינה. "עוד לא פתרנו את הבעיה האמיתית", הוא אומר. סגרנו עם המדינה על פיצוי של 6 מיליארד שקל ועוד 6 מיליארד שקל הלוואות. הבעיה שלוקח זמן לממש את המתווה, ואנחנו עכשיו מחכים לכסף. יש לנו הוצאות קבועות והאירוע עוד לא נגמר.
המדינה הבטיחה לכם פיצוי של לפחות 6,000 שקל על כל עובד שיוחזר מחל"ת. אז למה לא להחזיר עובדים ולפתוח סניפים?
"המדינה רוצה לכמת את הפיצוי בדמות 6,000 שקל לעובד, אבל עוד לא מצאו את נוסחה. זה פיצוי על מרץ ואפריל. הבעיה של העובדים בחל"ת נפתרה מול המדינה. אבל אני הראשון שסגרתי את החברה והוצאתי את כולם לחל"ת. אף אחד לא ישב בחברה. כל הקמעונאים השאירו אנשים במטה ורק אני סגרתי הכל. היה צונמי וצללנו למטה. לא הוצאנו כסף ויש לי בקופה 100 מיליון שקל".
אבל מצד שני לא נערכת ליום שאחרי כי אנשי המטה היו בבית. זו לא טעות?
"זו אחת הבעיות, אבל לא העיקרית. כשאני מוכר אני מכניס כסף. לאחר שסגרתי לא היו לי הוצאות, ולא הוצאתי תשלומים לספקים. עכשיו אני חייב לספקים 250 מיליון שקל. אני מוכר ב-120 מיליון שקל בחודש בממוצע. עכשיו חסר לי 250 מיליון שקל בקופה.
"עכשיו יש תהליך, מתי פותחים. הבעיה הכי גדולה בפתיחה היא הוצאות קבועות. יש מתווה לפיצוי על מרץ, אפריל ומאי: תשלום על העובדים שיוחזרו מחל"ת, והלוואות בערבות מדינה. אבל לא הכל ברור עדיין. כאשר נדע באופן ודאי מה אנחנו מקבלים, גם יהיה לנו יותר קל לבנות הערכות ולשלם את הכסף לספקים. יש לי 200 ספקים שצריכים את הכסף וכל עוד אני לא פותח חנויות אני לא יכול לשלם להם. אם אני לא אתן שירות אני לא אמכור".
אלא שכעת מופעל על שביט לחץ מצד הקניונים, שכבר חזרו לעבוד. "הקניונים הודיעו עד לפני שבוע שהם דוחים תשלומים. לא אמרו מבטלים, אלא דוחים. בימים האחרונים, בצורה מכובדת, החל תהליך מצד קבוצת עזריאלי, ועכשיו כולם הולכים אחריה, לפתרון שאומר שהשוכרים לא ישלמו על הימים שהחנויות היו סגורות, ושבתקופת החזרה נשלם אחוזים ממחזור. זה מתווה מכובד, מתחיל תהליך. אני מקווה שהמתווה הזה יעזור לחודשיים ואני מקווה לשלם שכר דירה רגיל לאחר מכן, כי זה מעיד שאני מוכר. אני מקווה להקדים את הפתיחה ל-17 במאי, וכעת בגלל הקניונים, אנסה להקדים בעוד כמה ימים".
שביט מבהיר כי "אני פותח חנויות בעוד שבוע-שבועיים, ונמצא את הפתרון יחד עם הספקים, הבנקים והמדינה לגבי התזרים. בשונה מאחרים, התהליך אצלי יותר מורכב".
כמה עובדים תחזיר מחל"ת?
"בשלב ראשון נחזיר 50% מהעובדים. אני מאמין שבעוד רשתות יחזירו בשלב ראשון 50% מהעובדים כדי לבחון את מחזורי המכירות. הורדנו את שכר הבכירים ב-20% ולמנהלים זוטרים הורדנו 15% מהשכר. בנוסף, הורדנו הטבות לעובדים, כגון ביגוד, בהסכמה עם הסתדרות העובדים ועם ועד העובדים של המשביר, לשנה הקרובה. זה יסתכם בחסכון של מיליוני שקלים".