משרד האוצר פירסם הבוקר (חמישי) להערות הציבור את טיוטת צו צמצום מסגרות בכרטיסי אשראי. הצו כולל הקלות ביחס למתווה המקורי שתוכנן בעקבות משבר הקורונה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
במסגרת הצו, שפורסם בשיתוף עם בנק ישראל, מוצע לצמצם את שיעור הפחתת המסגרות של כרטיסי אשראי שהנפיקו הבנקים, ביחס לסך המסגרות שהועמדו על ידם לציבור ב-2015, מ-50% ל-45%.
כמו כן, על מנת למנוע פגיעה באוכלוסיות בעלות מסגרת אשראי נמוכה, ייאסר על הבנקים להפחית את מסגרות האשראי מתחת ל-7,500 שקל רק בשל הוראות החוק, ומסגרות מתחת לתקרה של 7,500 שקל לא יילקחו בחשבון בחישוב המסגרות לצמצום.
2 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)
הצו בא לאזן בין החשיבות של קידום התחרות בשוק הבנקאות ויצירת שוק מגוון ויעיל יותר, לבין החשש שלקוחות שמצבם התעסוקתי נפגע בעקבות נגיף הקורונה ומסגרת האשראי שלהם תופחת, יתקשו בקבלת מענה חלופי. תיקון זה ייאפשר לבנקים לצמצם את ההפחתה הנדרשת עבור אוכלוסיות אלה, ולמקד את הצמצום באוכלוסיות שמסגרת האשראי שלהן גבוהה יותר מלכתחילה.
שר האוצר, ישראל כץ, אמר הבוקר כי "הצו שפורסם היום להערות הציבור נובע מהמחויבות העמוקה להמשך המאמצים ליצירת התחרות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות, יחד עם צמצום של פגיעה אפשרית באוכלוסיות שנפגעו ממשבר הקורונה. אני רואה בחברות האשראי גורם חשוב בתחרות ושיפור השירות לאזרח".
2 צפייה בגלריה
ישראל כץ
ישראל כץ
ישראל כץ
( צילום: משה מזרחי)
"בתיאום עם בנק ישראל, החלטתי על יצירת מתווה מדורג יותר של כניסת החוק לתוקף, שישמור הן על קידום התחרות והן על שכבות שנפגעו כתוצאה ממשבר זה. בכוונתי להביא בחוק ההסדרים חבילת חוקים נוספים בתחום הפיננסי, שיובילו להגברת התחרות בשוק הבנקאות, הפחתת יוקר המחייה ויצירת שוק יעיל יותר", הוסיף כץ.
המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, ציין כי ״הגברת התחרות הינה אחד מיעדיו המרכזיים של הפיקוח על הבנקים. לכן הוא מחויב, בין היתר, להגברת התחרות בשוק האשראי בישראל. אני מברך על החלטת שר האוצר, שמאמצת את העמדה המקצועית המשותפת של צוותי משרד האוצר ובנק ישראל, שמוצאת את הדרך למימוש תכלית החוק ולמציאת האיזון הראוי בתקופה זו".
אבידן הוסיף כי "ההחלטה תאפשר מחד לחברות כרטיסי האשראי ולנותני אשראי אחרים להתחרות על מתן אשראי ומסגרות ללקוחות, ומאידך, תצמצם את הפגיעה הפוטנציאלית בלקוחות הבנקים בגין צמצום מסגרות כרטיסי האשראי שלהם.״