בתום ההצבעה הדרמטית בכנסת ובצל הביקורת הקשה שהופנתה כלפי ההסתדרות והעומד בראשה על שלא השביתו את המשק, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, מסר: "כבר בימים הקרובים אכנס את המוסדות העליונים של ההסתדרות מתוך כוונה להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק ולהפעילו בעת הצורך עד להשבתה מלאה".
כזכור, אתמול בערב החליט בר-דוד שלא להשבית את המשק בשלב הזה, על אף המחאות הנרחבות מול בניין ההסתדרות והדרישה של חלק מוועדי העובדים של ההסתדרות. "פורום העסקים", שכולל כ-150 מעסיקים גדולים במשק, החליט לצאת לשביתה ללא תמיכתה של ההסתדרות, ועל כן חלק מהמגזר הפרטי הושבת היום. ב"פורום העסקים" מסרו אחרי ההצבעה כי יעדכנו בהמשך בנוגע להמשך הצעדים, וציינו כי בינתיים "חברי הפורום בדרכם לירושלים יחד עם הציבור הרחב שרוצה באחדות העם וחרד לגורלה של המדינה החברה והכלכלה".
עוד מסר בר-דוד כי "בימים האחרונים עשיתי כל שביכולתי כדי להביא לפשרה שבה חפץ רוב העם במדינת ישראל. הפערים שנותרו היו קטנים וראויים לגישור אבל כל מאמצי התיווך כשלו בגלל גחמות פוליטיות משני הצדדים. תודתי והערכתי לנשיא המדינה יצחק הרצוג, על ההירתמות והמחויבות העמוקה שהפגין כדי להשיג הסכמה רחבה. זו הייתה שעת מבחן למנהיגות אחראית וצריך לומר ביושר כי היו מקבלי החלטות שהעדיפו שיקולים צרים של אגו על פני טובת החברה הישראלית.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו, האזינו לפודקאסט הכלכלי היומי "כסף חדש", וסמנו "כלכלה" בהתראות אפליקציית ynet
1 צפייה בגלריה
ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות
ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות
ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות
(צילום: מוטי קמחי)
"ההגה נמצא בידיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוחמצה כאן הזדמנות היסטורית לאחות את הקרעים בעם ולנווט את ישראל חזרה לשפיות. כפועל יוצא, המציאות שנוצרה כאן סדקה את האמון הבסיסי ביותר בין העם לנבחריו, תוך ערעור התשתית הערכית שעליה נבנתה מדינת ישראל. המדינה שלנו נקלעה למשבר שאנחנו עדיין לא קולטים את חומרתו והיקפו. המחיר שכולנו עלולים לשלם על כך ביטחונית, כלכלית, חברתית ובינלאומית, מעמיד בסכנה ממשית את ההישגים האדירים שצברה ישראל מיום הקמתה.
"אני עומד מאחורי הדברים שאמרתי בשבועות האחרונים, ומבהיר כי מרגע זה ואילך לכל התקדמות חד-צדדית ברפורמה, יהיו השלכות קשות. לא אאפשר להעמיק את השסע והקיטוב בעם. או שהדברים יתקדמו בהסכמה רחבה, או שלא יתקדמו כלל. ההסתדרות היא גוף על מפלגתי שמאגד את העובדות והעובדים מכל הקשת הפוליטית. כשותפה מרכזית להקמת המדינה ובנייתה, ההסתדרות תמשיך להיאבק ביתר שאת כדי לקדם סולידריות, שוויון וערבות הדדית".